Deprese u mužů: jak poznáte, že máte problém

aktualizováno 
Předsudky předpokládají, že pocity smutku a úzkosti se neslučují s mužností, deprese však není vyhrazena pouze ženám. U mužů se projevuje ztrátou soustředění, poruchami spánku, ale též agresí a rizikovým chováním, jako je konzumace alkoholu či promiskuita.

I když si to společnost ani páni samotní nepřipouštějí, s depresí válčí i muži. | foto: Profimedia.cz

I když dosavadní lékařské statistiky tvrdily, že se deprese objevuje dvakrát častěji u žen než u mužů, začínají se odborníci přiklánět k tomu, že je to způsobeno hlavně tím, že ženy s depresí vyhledávají výrazně častěji než muži odbornou pomoc. Průběh deprese mezi muži a ženami se navíc může značně lišit (například zatímco u žen se první depresivní příznaky objevují nejčastěji mezi dvacátým a třicátým rokem, u mužů je to nejčastěji až po čtyřicítce), takže depresivní poruchy u mužů zůstávají často nediagnostikovány.

Depresivní heterosexuálové

Podle výzkumu, který provedli vědci z univerzity ve Westminsteru, muži dvakrát častěji než ženy ignorují příznaky deprese a celkově mají tendenci toto onemocnění podceňovat. A to nejen u sebe, ale i u jiných mužů. Deprese a muži se zkrátka v obecném mínění neslučují.

Zajímavé je i poznání, k němuž dospěl výzkum z letošního ledna. Podle jeho autorů jsou depresí ohroženi mnohem víc muži s heterosexuální orientací než homosexuálové. Ti nejenže jí trpí výrazně méně často, ale také se potýkají s menším množstvím obecných psychických problémů než heterosexuálové. Autoři výzkumu se domnívají, že je tomu tak proto, že homosexuální muži jsou komunikativnější a častěji se svým okolím diskutují o svých vztazích a emocích, čímž uvolňují psychické napětí a stres. Navíc mají také zdravější životní styl než heterosexuálně orientovaní muži.

Smutek i agresivita

Podle odborníků tkví problém s depresí u mužů hlavně v tom, že společnost považuje diskusi o mužských emočních problémech za nedůstojnou ("Muži jsou přece silní a neohrožení a smutek, úzkosti nebo melancholie se k nim nehodí.") a tělesné symptomy deprese zase nejsou příliš známé. Tudíž jen málokoho napadne, že člověk, který si stěžuje na to, že je neustále unavený a nemůže spát, možná vlastně trpí depresí.

Některé depresivní příznaky jsou stejné u mužů i u žen. Patří k nim především ty notoricky známé, jako je pocit smutku, osamění nebo úzkosti. K tomu se přidává pocit permanentní únavy a problémy se spánkem. Pokud vás deprese postihne, nejspíš pro vás bude záhadou, proč vás vlastně kdy bavily jiné věci než ležení v posteli. V rámci tohoto onemocnění totiž ztratíte zájem o jakékoli koníčky a aktivity, které vás doposud těšily. Budete mít potíže se soustředěním, budete trpět bolestmi hlavy a často se přidá i ztráta chuti k jídlu nebo naopak přejídání.

K tomu přistupují příznaky, které jsou typické zejména pro depresivní muže. Podle odborníků se muži v depresi často uchylují k intenzivní konzumaci alkoholu nebo zneužívání drog. Depresivní poruchy u mužů často ovlivňují i sexuální touhu a jsou příčinou poklesu libida. Specifické je pro muže v depresi též rizikové chování, jako jsou například adrenalinové sporty, hazard nebo promiskuitní jednání. Zatímco u žen se deprese víc projevuje sklíčeností, u mužů na sebe bere často podobu podrážděnosti a agresivního a nepřátelského chování.

Deprese není neškodná špatná nálada, která za čas sama od sebe přejde. Je to vážné onemocnění, která vám převrátí život vzhůru nohama a může mít velmi závažné následky. Muži páchají sebevraždu čtyřikrát častěji než ženy (a také jsou, vzhledem k volbě prostředků, úspěšnější v jejím dokončení). Včasné rozpoznání deprese a vyhledání odborné pomoci vám může zachránit život.

Autor:

Nejčtenější

Ženy z ostrova Sprogo: provinily se sexualitou a společnost je ztrestala

Zařízení Christiana Kellera nepotřebovalo mříže, z ostrova se kvůli...

Tato instituce byla něčím mezi vězením a nemocnicí. A též výrazem touhy udržet dánskou populaci čistou. Na ostrově...

Arizona proti pornu. Je společenskou hrozbou, tvrdí parlament

Ilustrační snímek

Prostupuje celou společností, kazí mladistvé, vytváří toxické prostředí. Pornografie způsobuje zdravotní krizi,...

Žijeme jen jednou, ať to tedy stojí za to, říká MOgirl Týna

Věřím v osobitost, říká MOgirl Týna.

Pracuje jako zdravotní sestra v domově pro seniory a baví ji to. Považuje se za empatickou, přátelskou a realistickou....

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

VIDEO: Sexy česká trenérka amerických hokejistů uvedla zápas hymnou

Sexy Češka je nejen zpěvačka a tanečnice, ale i trenérka amerického hokejového...

V americké profesionální Federální hokejové lize kondičně trénuje tým Carolina Thunderbirds, šest zápasů ho však řídila...

Další z rubriky

VIDEO: Pražský radní chodí bos. Bezdomovci mu z lítosti dávají boty

Lukáš si libuje, že sníh je měkoučký.

Mladíka bez bot odmítl ve Frýdku-Místku pustit řidič autobusu do vozu. Tato informace namíchla Lukáše Findeise. Radní...

OBRAZEM: Vznešení a hrdí. Podívejte se na ikonické barevné snímky indiánů

Bylo zřejmé, že na invazi bílého muže do svého světa doplatí. Tušili, že...

Bylo zřejmé, že na invazi bílého muže do svého světa doplatí. Tušili, že přijdou o pozemky i svůj způsob života. Do...

Existují i příjemná sobotní dopoledne. Sušiči ochutnávají střízlivost

Ano, střízlivost vám může ukázat svět docela jinak.

Říkají si sušiči nebo sušáci. Na jeden měsíc se v rámci kampaně Suchej únor vzdali alkoholu a na internetu sdílejí,...

Najdete na iDNES.cz