I když si to společnost ani páni samotní nepřipouštějí, s depresí válčí i muži.

I když si to společnost ani páni samotní nepřipouštějí, s depresí válčí i muži. | foto: Profimedia.cz

Deprese u mužů: jak poznáte, že máte problém

  • 21
Předsudky předpokládají, že pocity smutku a úzkosti se neslučují s mužností, deprese však není vyhrazena pouze ženám. U mužů se projevuje ztrátou soustředění, poruchami spánku, ale též agresí a rizikovým chováním, jako je konzumace alkoholu či promiskuita.

I když dosavadní lékařské statistiky tvrdily, že se deprese objevuje dvakrát častěji u žen než u mužů, začínají se odborníci přiklánět k tomu, že je to způsobeno hlavně tím, že ženy s depresí vyhledávají výrazně častěji než muži odbornou pomoc. Průběh deprese mezi muži a ženami se navíc může značně lišit (například zatímco u žen se první depresivní příznaky objevují nejčastěji mezi dvacátým a třicátým rokem, u mužů je to nejčastěji až po čtyřicítce), takže depresivní poruchy u mužů zůstávají často nediagnostikovány.

Depresivní heterosexuálové

Podle výzkumu, který provedli vědci z univerzity ve Westminsteru, muži dvakrát častěji než ženy ignorují příznaky deprese a celkově mají tendenci toto onemocnění podceňovat. A to nejen u sebe, ale i u jiných mužů. Deprese a muži se zkrátka v obecném mínění neslučují.

Zajímavé je i poznání, k němuž dospěl výzkum z letošního ledna. Podle jeho autorů jsou depresí ohroženi mnohem víc muži s heterosexuální orientací než homosexuálové. Ti nejenže jí trpí výrazně méně často, ale také se potýkají s menším množstvím obecných psychických problémů než heterosexuálové. Autoři výzkumu se domnívají, že je tomu tak proto, že homosexuální muži jsou komunikativnější a častěji se svým okolím diskutují o svých vztazích a emocích, čímž uvolňují psychické napětí a stres. Navíc mají také zdravější životní styl než heterosexuálně orientovaní muži.

Smutek i agresivita

Podle odborníků tkví problém s depresí u mužů hlavně v tom, že společnost považuje diskusi o mužských emočních problémech za nedůstojnou ("Muži jsou přece silní a neohrožení a smutek, úzkosti nebo melancholie se k nim nehodí.") a tělesné symptomy deprese zase nejsou příliš známé. Tudíž jen málokoho napadne, že člověk, který si stěžuje na to, že je neustále unavený a nemůže spát, možná vlastně trpí depresí.

Některé depresivní příznaky jsou stejné u mužů i u žen. Patří k nim především ty notoricky známé, jako je pocit smutku, osamění nebo úzkosti. K tomu se přidává pocit permanentní únavy a problémy se spánkem. Pokud vás deprese postihne, nejspíš pro vás bude záhadou, proč vás vlastně kdy bavily jiné věci než ležení v posteli. V rámci tohoto onemocnění totiž ztratíte zájem o jakékoli koníčky a aktivity, které vás doposud těšily. Budete mít potíže se soustředěním, budete trpět bolestmi hlavy a často se přidá i ztráta chuti k jídlu nebo naopak přejídání.

K tomu přistupují příznaky, které jsou typické zejména pro depresivní muže. Podle odborníků se muži v depresi často uchylují k intenzivní konzumaci alkoholu nebo zneužívání drog. Depresivní poruchy u mužů často ovlivňují i sexuální touhu a jsou příčinou poklesu libida. Specifické je pro muže v depresi též rizikové chování, jako jsou například adrenalinové sporty, hazard nebo promiskuitní jednání. Zatímco u žen se deprese víc projevuje sklíčeností, u mužů na sebe bere často podobu podrážděnosti a agresivního a nepřátelského chování.

Deprese není neškodná špatná nálada, která za čas sama od sebe přejde. Je to vážné onemocnění, která vám převrátí život vzhůru nohama a může mít velmi závažné následky. Muži páchají sebevraždu čtyřikrát častěji než ženy (a také jsou, vzhledem k volbě prostředků, úspěšnější v jejím dokončení). Včasné rozpoznání deprese a vyhledání odborné pomoci vám může zachránit život.