Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Po covidu přijde doba sexuálního rozpuku, soudí epidemiolog

Během pandemie covidu jsme šli do sebe, spořili jsme, stranili se interakcí, vyhýbali se rizikům. Po jejím konci si budeme vše chtít vynahradit, náš apetit otevře dveře sexuální nevázanosti, utrácení, hýření, předpovídá americký sociální epidemiolog Nicholas Christakis. Ne všichni souhlasí.

Jako v Americe ve dvacátých letech, jak ji popisoval Velký Gatsby Francise Scotta Fitzgeralda, plné jazzu, tance, sexu, peněz a bezstarostnosti. Někteří autoři i firmy čekají, že po covidu přijde euforie a uvolněné mravy. | foto: Profimedia.cz

Jako by předobraz toho, co přijde, existoval. Ano, americká prohýřená dvacátá léta dvacátého století. Doba jazzu, hedonismu, rozmarnosti. Éra „nejdražších orgií v dějinách“, jak období nazval spisovatel Francis Scott Fitzgerald, který společenskou nenasytnost a bezstarostnost výmluvně vylíčil například ve svém románu Velký Gatsby.

A právě ona doba má být podle Christakise předznamenáním pro to, co se prořítí společností po covidové pandemii. Upozorňuje totiž na to, že jakkoli lidé vnímali pandemii covidu, kterou procházeli, za něco dočista nového, neznámého, pletli se. Obdobné rány tu byly vždy. Například katastrofa v podobě španělské chřipky v Americe v letech 1918 až 1920. I ona tehdy společnost šokovala – aby po ní nastoupila právě Fitzgeraldova bujará dvacátá léta.

Po tísni následuje oddech

Profesor z Yalské univerzity si je svou předpovědí, podrobně ji podává ve své knize Apollův šíp: hluboký a trvající dopad koronaviru na náš způsob života, velmi jistý. Celá naše historie je podle něj dokladem, že po každé epidemii si lidé chtějí hltavě vynahradit vše, co si museli odpírat, přibližuje jeho postoj server Inside Hook.

Po zvládnutí a potlačení koronaviru nás tedy čekají sexuální nemravnosti, marnotratné utrácení a odvrat od duchovních tendencí. Takový výsledek je podle něj velmi jasně předvídatelný, protože vychází ze zřetelného vzorce, poznamenává list Independent. Po epidemiích následuje doba rozmachu. „Během nich chodí po ulicích zármutek. Když je doba ztrát za nimi, lidé si právem oddechnou,“ konstatuje.

„Setkáme se s tím, že lidé budou urputně vyhledávat společenské příležitosti, budou navštěvovat noční podniky, restaurace a bary, sportovní události, hudební koncerty i politická shromáždění. Čekají nás sexuální nemravnosti, rozvolnění sexuálních mravů,“ soudí.

A není sám. Tímtéž směrem se s nadějí dívají i trhy, boom vyhlížejí výrobci kondomů, všeho, co se týká sexu, provozovatelé seznamovacích aplikací i nočních podniků. „Po pandemii covidu budou následovat další prohýřená dvacátá léta,“ kochá se tímtéž výslovným odkazem na Fitzgeraldova Gatsbyho v listu The Guardian například kosmetický kolos L’Oréal.

Jeho šéf Jean-Paul Agon po konci pandemie opravdu očekává, že na jeho trhu zavládne fiesta. Jeho očekávání jsou tatáž jako Christakiho: „Lidé budou šťastní, že budou moci zase vyrazit ven, do společnosti. Bude to zase jako v ‚prohýřených dvacátých‘, pro trh s líčením a kosmetikou to bude svátek. Nanést si rtěnku bude jako symbol návratu k normálnímu životu.“

A není sám, obdobné vyhlídky sdílí například výrobce kondomů Durex, prodejce zdravotních a kosmetických produktů Superdrug, provozovatelé seznamovacích aplikací Match Group nebo Hinge App. Za lockdowny vyhlížejí porci dekadence a frivolnosti. Velkou party. Očekává se „sexploze“.

Velký Gatsby? Nevydařená paralela

Ne všichni však považují analogii mezi odezněním španělské chřipky a vytlačením covidu za příhodnou. Zaprvé je obtížné připodobňovat španělskou chřipku a její režim ke covidu a jeho opatřením. Chřipka tehdy zabila 675 tisíc obyvatel Ameriky, covidu zatím podlehlo přes 615 tisíc, podle serveru Worldometers. Pandemie v letech 1918 až 1920 však byla doprovázená mnohem měkčími opatřeními, lockdowny netrvaly déle než několik týdnů, poznamenává server Oregon Live.

Společenské vzedmutí ve dvacátých letech přisuzuje, ve shodě s autorkou knihy Všechno je možné: biografie prohýřených dvacátých let Lucy Moore, spíše propojené reakci na pandemii a na peklo první světové války. A vidí za ní mladé lidi, kteří se cítili zrazeni, obětování, jak během pandemie, tak války, starší generací, které věřili.

Prohýřená dvacátá léta spojuje s válkou a mládeží též autor vlivné knihy Velká chřipka John M. Barry. „Byl v tom pocit fatalismu, nudy, deziluze ze světa, pocit, který se těsněji vztahoval k válce,“ soudí. A podtrhuje: „Dvacáté roky, to byla ztracená generace.“

Do „rozjetých dvacátých“ se navíc neskočilo jen tak: „Nejprve jsme procházeli rokem 1919, který byl jedním z nejchaotičtějších a nejnásilnějších roků americké historie. A poté máte vážné recese v letech 1920 a 1921.“

Ostatně, Fitzgeraldova jazzová, rozmařile promiskuitní a lehkomyslná pospolitost není úplným zachycením Spojených států dvacátých let. Onen popis jistě platil pro movitou, zaopatřenou bělošskou vrstvu. Jenže všude, ve všech třídách a rasách americké společnosti, se rozhodně nehýřilo.

Dvacátá léta byla trestem pro farmáře, pro mnohé znamenala ekonomicky vynucené vysídlení do měst, kde tehdy vůbec poprvé v amerických dějinách žilo více lidí než na venkově. „Rostlo členství v Ku-klux-klanu, jehož terči byly Afroameričané, imigranti, Židé i katolíci, všichni, kdo neodpovídali definici „skutečného Američana“. V roce 1921 se odehrál jeden z nejstrašnějších případů rasového násilí, masakr v Tulse, o tři roky později omezil zákon imigraci z Asie a východní Evropy,“ vypočítává server Republican American.

A zdůrazňuje, že „prohýřená dvacátá“ nebyla jednoznačným fenoménem, kterým se zapsala do dějin. „Ve Spojených státech se dnes vedle sebe jako sardinky mačká prosperita a deprese,“ charakterizoval je afroamerický autor W. E. B. du Bois.

A o zářných zítřcích, kdy se otevřou dveře prosperitě a bezstarostnosti, nejsou všichni přesvědčeni ani dnes. Doba po lockdownech umožní život Velkého Gatsbyho jen někomu, soudí Tina Fordhamová, vedoucí sekce globálních politických strategií poradenské firmy Avonhurst. „Pokud se nepodniknou kroky na opatření proti nerovnostem, které během pandemie akcelerovaly, a proti mezerám v sociální síti, mohlo by to být pro mnohé spíše jako Hrozny hněvu,“ říká ve výhledu do doby po covidu s odkazem na sociálně kritické dílo Johna Steinbecka.

Opatrnější než titulky o jeho knize je ostatně i Nicholas Christakis. Za svou předpovědí o nových „bujarých dvacátých“ si stojí. Jen v očekávání není až tak zbrklý. Nezačnou však podle něj letos ani v příštích dvou letech, jejich začátek očekává v roce 2024, líčí list The Guardian.

Autoři:
  • Nejčtenější

Urážka boxu, ale svůdná. Neodolatelný půvab influencerského mlácení se

6. června 2024

Mnohdy se zadýchají už cestou do ringu. V něm se často nemotorně potácejí, máchají rukama, padají...

Nejhorší není pohled, ale pachy. Na to si nikdy nezvyknete, říká soudní lékař

9. června 2024

Premium Soudní lékař František Vorel dělal přes deset tisíc znaleckých posudků. Brutalita zločinců ho často...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nová antikoncepční éra. Gel pro muže slibuje spolehlivost

12. června 2024

Má být stejně účinný jako hormonální antikoncepce pro ženy. Snad dokonce ještě spolehlivější. Gel...

I penisu určujeme ideální vzhled. Studie zjistila, co preferuje většina

10. června 2024

Premium Ideální nos, obličej, hrudník u pánů a ňadra u dam, zadek. Žádoucí proporce si, podle měnících se...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nápadník se proměnil v psychopata. Opilou soustružnici při sexu ubil cihlou

8. června 2024

Premium Polorozpadlý dům na konci ulice zel už dlouho prázdnotou. Občas se tu setkávaly poněkud nenáročné...

Ahoj, bacha, grázl. Jak vznikla slova? Na hulváta jsem ještě nepřišel, říká vědec

12. června 2024

Premium Bohemista Jiří Rejzek je autorem Českého etymologického slovníku objasňujícího původ jedenácti...

Kniha o zrození moderní olympiády zná vítěze. Gratulujeme

5. června 2024,  aktualizováno  12.6

Byla to historická událost, a nese i českou stopu. V roce 1896 se obnovily starověké olympijské...

Nová antikoncepční éra. Gel pro muže slibuje spolehlivost

12. června 2024

Má být stejně účinný jako hormonální antikoncepce pro ženy. Snad dokonce ještě spolehlivější. Gel...

Češi si dnes náboženství vytvářejí sami. Hledají hlavně prožitek, líčí religionista

11. června 2024

Premium Většina lidí potřebuje věřit, že nás něco přesahuje. Těch lhostejných je podle religionisty Zdeňka...

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupit drahý džus, nebo vylisovat pomeranče? Spočítali jsme, co se vyplatí

Z pomerančového džusu se stal exkluzivní nápoj. Litr se nyní v českých obchodech prodává za 80 až sto korun, což...

Dohra sporu o prsa Arichtevy. Lidé nadávají Blažkovi, jeho žena se omluvila

Herečka Veronika Arichteva (38) vyzvala lidi na sociálních sítích, aby přestali nadávat a vyhrožovat jejímu kolegovi...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...