Cyklistce Radce letí forma nahoru. Na Orlíku v bahně vyjela stříbro

  13:00aktualizováno  13:00
Bláto a louže prověřily techniku jízdy, ale čtenářka Radka Haasová se o víkendu s nástrahami závodu Orlík Tour Kooperativy popasovala dobře. Čtyřiapadesát kilometrů zvládla za 2:51:24,5 a dojela celkově čtvrtá mezi ženami, druhá ve své kategorii.

Gratulace k výbornému výkonu, druhému místu v kategorii žen 30-39 let | foto: Miloš Lubas

"Trať byla pěkná, rychlá, nepříliš technicky náročná, až na ty mokré úseky. Radim šlapal celou dobu přede mnou, hecoval mě, takže jsem makala za ním a držela se ho jako klíště," pochvalovala si Radka, když skončila se ztrátou pouhých devět minut za dvaadvacetiletou Denisou Stodůlkovou, vítězkou předchozího závodu Kola pro život - Trans Brdy.

Celá od bláta dorazila do cíle v doprovodu svého tréninkového poradce Radima Kořínka, který ji již třetí měsíc připravuje v rámci společného projektu pojišťovny Kooperativa a iDNES.cz na cyklomaraton Drásal. Zvládla nejen 1 700 metrů převýšení, ale hlavně nejtěžší rozbahněný terén ve svém životě.

Do bahna naplno

Ještě před závodem si Radka myslela, že nic nepřekoná blátivou trasu lokálního čtrnáctikilometrového Memoriálu Ivo Medka v Tišnově, který minulý týden absolvovala v lijáku (a vyhrála). Ale byla to jen příprava na louže a bahnité cesty kolem Orlíku.

Fotogalerie

Trasa sice nebyla tak těžká ani dlouhá jako během prvního kontrolního závodu Kola pro života na Brdech, ale deště v povodňovém týdnu rozmočily lesní cesty kolem přehrady. Díky krásnému slunnému dni už byla trať většinou vyschlá, ovšem mnohde si svou daň nasáklá půda stále ještě vybírala. Závodníci nedokázali hlubokými kolejemi mezi kalužemi a vylitými strouhami projet, aniž by slezli z kola.

"Nikoliv však Radka," směje se manažer profesionálního týmu Česká spořitelna MTB Specialized Radim Kořínek a chválí svou svěřenkyni. Techniku jízdy bahnem během závodu vypilovala tak, že stejnou pasáž ve druhém kole projela mnohem rychleji, čímž šokovala mnohé závodníky kolem sebe. "Vlastně za celou dobu vyskočila kvůli blátu z pedálů jen jednou, když se jí nepodařilo proplést se mezi ostatními klouzajícími borci."

Radka přiznává, že na trénincích vodu na trase příliš nemiluje: "Člověk je zalískaný až za ušima." V závodě jí to však najednou bylo úplně jedno. Vlétla do každé louže naplno a nic neřešila. "Já raději všechno projíždím, protože když člověk sesedne z kola, nejenže ztrácí čas, ale hlavně jsou tretry tak špinavé, že nejdou nacvaknout do zámků. Zvládla jsem to ovšem jen díky Radimovi, který mi vysvětlil, jak blátem a loužemi projíždět."

Jak? Člověk se prý nesmí bát rychlosti a musí vodou proletět co nejrychleji. Neleknout se, zbytečně nebrzdit, posunout těžiště za sedlo, odlehčit přední kolo, necukat řidítky a držet si přímou stopu.

Závod na Orlíku po povodních

Rozvodněná Vltava sice v uplynulých dnech napáchala obrovské škody, ale závod Kola pro život na Orlíku zásadně nepoznamenala. Areál Orlík-Vystrkov, kam se v sobotu sjelo přes 900 závodníků, je totiž položen poměrně vysoko. Plánovaná trasa se sice trochu změnila, řešilo se pár popadaných stromů a louže, protože v některých úsecích byly cesty vymleté vodou, ale jinak celý den svítilo slunce a cyklisté si po dlouhé době opravdu užívali krásného počasí i úchvatná přírodní panoramata kolem přehrady.

Ostatní borci brali Radku jako výzvu

"Byla to legrace, protože díky publicitě na iDNES.CZ už mnozí cyklisté Radku poznávali a snažili se s ní soupeřit," vypráví Radim Kořínek. "Chlapi se s ní porovnávali, až do cíle ji sledovali. Jeden borec pak líčil, jak už myslel, že ji v těžkém terénu utahal, jenže ona ho nakonec zase předjela v kopci."

Radim zvolil pro svou svěřenkyni stejnou strategii jako minule na Brdech. Dobře vystartovat, pak zvolit volné tempo a "jet si svoje". Přece jen stále ještě jde "jen" o kontrolní závod před Drásalem, tedy o vytrvalostní trénink. Přesto Radka po půl hodině šlápla do pedálů a začala závodníky kolem sebe předjíždět.

"Má ale nedostatky v řazení. Jezdí také příliš silově, což jí zbytečně odčerpává síly," vypráví Radim Kořínek. Proto učí Radku šlapat více frekvenčně lehčí převody. Také jí vysvětluje, jak se správně během závodu občerstvovat.

"Radim mě před startem vybaví jídlem a pitím. Po cestě pak řekne, kdy co použít," líčí Radka. Během tréninku není na speciální energetické gely a tyčinky zvyklá, jezdí jen s lahví vody. "Ale tady mi to pomohlo, když na mě šla únava. Snědla jsem pár kilometrů před cílem gel. Radim říkal, že po něm pojedu jak raketa. A opravu ta výživa do sebe něco má. Cítila jsem, jak do mě vstoupila energie a padesátikilometrový závod jsem dojela v pohodě."

Rodinný výlet a zabouchnuté auto

Medaili z Orlíku v Junior Trophy si odvezla i Radčina čtrnáctiletá dcerka Kristýna, vybojovala třetí místo. I desetiletému Michalovi se závod vydařil. Oba jezdí v cyklistickém oddílu a svou mámu berou na všechny tréninky s sebou. Právě díky dětem Radka cyklistice propadla.

Radku čekají testy

Příště si v seriálu, na kterém spolupracujeme s Kooperativou, přečteme, proč vlastně Radka začala jezdit na kole. Také ji pošleme na Rychlebské stezky do Jeseníků na trénink s profesionálním týmem ČS MTB Specialized a k dalším testům do sportovních laboratoří CASRI, abychom se dozvěděli, jak se za tři měsíce zlepšila. A pak už nás čeká 6. červenec  a finále - bikemaraton Drásal.

"Orlík Tour jsme pojali jako rodinný výlet. Máme závody Kola pro život rádi, protože je tam o děti vždy báječně postaráno. Když závodí dospělí, děti se nenudí, mají perfektní zázemí, nebojím se je tam nechat samotné," říká Radka a dodává, že odjezd z Orlíku domů byl tentokrát trochu dramatičtější, neboť dcera Kristýna omylem zabouchla klíče od auta uvnitř vozu. Naštěstí se je podařilo asi po hodině vytáhnout drátkem z přiotevřeného okna ven.

Radka už ze stokilometrového závodu Drásal, který díky společnému projektu Kooperativy a iDNES.cz pojede 6. července a k němuž všechna příprava směřuje, nemá strach. Téměř denně poctivě trénuje, o víkendech nabírá objemy na nejméně tříhodinových vyjížďkách.

"Vybavení, které mám k dispozici, je super, stejně jako rady Radima Kořínka," říká Radka. "Ale tu hlavní práci musím odvést sama: jezdit, jezdit a jezdit."

Autoři: ,

Nejčtenější

Zbožňuji jídlo, mohla bych jíst celý den, říká MOgirl Libuška

Na svém životě bych nic neměnila, říká MOgirl Libuška.

Svědomitá, sarkastická, romantická, impulzivní a silná osobnost. Právě tak se vidí MOgirl Libuška. A též se doznává k...

Dlouhodobý lidský fyzický výkon má hranice. Vědci je nalezli

Anton Krupicka patří mezi nejlepší světové ultra-běžce. Prolomil by limit,...

Limity jsou jen v hlavě, říká se v extrémních sportech, které testují hranice lidského výkonu. Není to celá pravda. O...

Kdo má vanu, ten má ránu, směje se MMA zápasník Petrášek

Postavu má Miloš Petrášek jako kulturista. V kleci to však není výhoda.

Má téměř kulturistickou postavu, proto bylo pro laiky nepochopitelné, že jej dvakrát porazil Jeremy Kimball, jehož...

Váleční hrobaři jako hrdinové bitvy o Normandii, o nichž se nemluvilo

Identifikace obětí byla jedním z úkolů příslušníků Graves Registration Service....

Těla padlých k válce patří. Pro armády však představují problém, vojenský, morální, technický, logistický. Při...

Zlepšete si erekci, cvičit ji můžete i při čekání na zastávce

Nikdo to nepozná. Kvůli cvikům na lepší erekci nemusíte chodit do posilovny....

Problémy s erekcí se dají porazit a nemusíte sahat po pilulkách ani spoléhat na změnu životního stylu. Stačí posilovat...

Další z rubriky

Dlouhodobý lidský fyzický výkon má hranice. Vědci je nalezli

Anton Krupicka patří mezi nejlepší světové ultra-běžce. Prolomil by limit,...

Limity jsou jen v hlavě, říká se v extrémních sportech, které testují hranice lidského výkonu. Není to celá pravda. O...

Neznámé sporty: extrémní skokani o tyči létají do dálky 20 metrů

Sportu fierljeppen daly vzniknout těžkosti, které pro venkovany ve Frísku...

Potřebují výbušný sprint a sílu gymnastů. Rovněž koncentraci a cit pro rovnováhu. A rozhodně se nemohou bát výšek....

VIDEO: Ze svahu se řítí v latexu rychlostí až 250 km/h. Při pádu se popálí

Radim Palán v pořadu OverDrive na Óčko TV

Závodníci speedski dosahují největší rychlosti, jaká je na Zemi možná bez použití motoru. Speciální sjezdovky jsou...

Najdete na iDNES.cz