Cyklistka Radka si pochvaluje správně seřízený posed

  12:00aktualizováno  12:00
Řídítka dolů a posunout zámky na tretrách. Radce Haasové, která se díky projektu iDNES.cz a pojišťovny Kooperativa připravuje na cyklomaraton Drásal, se opět dostalo odborné pomoci. Tentokrát se přesvědčila, že profesionální metoda úpravy posedu na kole pomáhá nejen špičkovým závodníkům, ale i hobíkům.

Podmínky skoro jako profesionálka. Radka Haasová bude trénovat na perfektně seřízeném stroji. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Radka dostala možnost využít studio v ostravském Concept Storu Specialized, kde prošla tříhodinovým procesem Body Geometry Fit (BG Fit). Americká firma vyvinula tuto metodu v roce 2006 ve spolupráci s Boulder centrem pro sportovní medicínu. Malá revoluce spočívá ve správném nastavení posedu a celého kola tak, aby jezdce při jízdě ani po ní nic nebolelo, aby šlapání do pedálů bylo co nejefektivnější a nejzdravější. Zkrátka aby byla jízda příjemná a co nejvíc zohledňovala možnosti jezdce (více o seřizování posedu).

Po úpravě kola nebolí záda

Výlet do Ostravy absolvovala máma dvou malých cyklistů s jedním z nich, s desetiletým Michalem, který před cestou vtipkoval, že se mamka díky profiúpravě kola zařadí po bok světových borců, jako jsou Fabian Cancellara, Frank a Andy Schleckové či Alberto Contador.

"Před návštěvou ostravského studia jsme měli pocit, že BG Fit je důležitý jen pro závodníky a že se obyčejných amatérů netýká," svěřila se Radka. "Až ve studiu jsem pochopila, že je to přínosné i pro každého cyklistu, který jezdí častěji. Bude díky tomu správně přenášet sílu do pedálů, nebude se na kole nesmyslně kroutit a nepřivodí si zbytečné bolesti zad, či brnění prstů v tretrách."

Snížení řídítek a vložky do bot

"Začalo se přeměřením stávajícího nastavení kola, pak jsme zjišťovali celkovou anamnézu sportovce, vyšetřovali jsme pohybový aparát, flexibilitu páteře a kloubů, rozsah ohybačů, šířku sedacích kostí v pánvi. Podle výsledků se nakonec vybere správné sedlo na míru a upraví se posed od sedla přes řídítka až po seřízení treter a kufrů," vysvětluje Radim Kořínek z Bikomatic company a dodává, že Radka už měla kolo docela dobře nastavené po návštěvě profistáje před květnovým závodem Trans Brdy (umístila se tamvelmi dobře). I bez potřebných profesionálních pomůcek na kole Radka seděla hodně pohodlně, takže co se týká výšky sedla a předozadní pozice, hýbalo se už jen o milimetry.

Největších změn na Radčině kole doznalo sportovnější snížení řídítek, postavení zámků na tretrách do správné pozice pod palcovými klouby, chodidla se vypodložila speciálními vložkami na podporu klenby.

"Radka má opravdu báječně vysportovanou postavu, žádné zbytečné podkožní tuky, na kole vypadá výborně. Poctivě cvičí, takže nemá zkrácené svaly, které jsou častou příčinou bolestí zad a různých křečí. Díky Radčině skvělé ohebnosti a svalové vyrovnanosti jsme si mohli dovolit pohnout s řídítky hodně dolů pod sedlo. Radka cítila, že je to pro ni příjemnější a v 'ostřejším' posedu se cítí skvěle. Optimální rozložení zatížení jednotlivých partií se díky mimořádně dobré kondici Radky povedlo na jedničku," dodává Radim Kořínek a vysvětluje, že váhu na kole nese zadek, záda a břicho, zbývající zátěž přebírají ruce.

"Sportovnější posed s nízkými řídítky, který je aerodynamičtější, si tak může dovolit jen svalově opravdu vyrovnaný cyklista. Závodník s břichem a ochablým zádovým svalstvem musí řídítka stěhovat směrem výš," upřesňuje.

Ve studiu Radku také natáčeli na kameru. Měla možnost se vidět, jak při jízdě vypadá z čelního i bočního pohledu. Díky kamerovému systému na obrazovce pochopila, co jí nový posed přinese.

Důležitý je trénink, nastavení není vše

"Správné nastavení posedu má tři hlavní důvody. Jde o efektivitu šlapání a prevenci proti bolestem zad a proti křečím. Pokud je posed nesprávný, cyklista zapojuje svalové skupiny dolních končetin špatně, nebo zapojuje svalstvo úplně jiné. Neefektivní práce svalů ve výsledku znamená zhoršení výkonu, náhlé bolesti zad v bederní části i křeče," dodává sportovní lékař Karel Martinek, který Radku v polovině dubna podrobil zátěžovým testům v laboratoři CASRI a pomohl jí sestavit tréninkový plán.

Podívejte se, jak se odborně upravuje kolo na míru

Měření rotace přední části chodidla

Měření rotace přední části chodidla

Práce s goniometrem, měření kloubních rozsahů

Práce s goniometrem, měření kloubních rozsahů

Flexe kyčle

Flexe kyčle

"Avšak důležité je uvědomit si, že křeče způsobuje i nedostatek minerálů. A hlavně, trpí na ně lidé, kteří nemají dostatečně natrénováno a začnou pracovat ve vysokých intenzitách. Pak křeče přijdou jako následek špatné fyzické kondice, ať už bude mít cyklista sedlo seřízené sebelépe. Čím je člověk trénovanější, tím je nástup křečí při intenzivním výkonu pozvolnější, nebo k němu nedojde vůbec."

Jak se Radka připravuje

Podle Karla Martinka i tréninkového poradce Radima Kořínka je teď hlavním úkolem Radky sbírat objemy. To znamená jezdit, jezdit, jezdit: co nejdéle vydržet v aerobním režimu, aby během dlouhého Drásala měla Radka co nejdéle možnost čerpat energii z cukrů a tuků efektivně.

"Kolu se věnuji alespoň dvě hodiny denně a bike zapůjčený pojišťovnou Kooperativa si fakt užívám. Poprvé v životě jezdím na devětadvacetipalcovém kole a je to láska na první pohled. Závodní dámské kolo Specialized je podobné tomu, na jakém vyhrál olympiádu Jarda Kulhavý, a úplně létá. Ještě se nestalo, že by se mi některý den nechtělo vyrazit," tvrdí Radka. Našlapala už přes 1 200 kilometrů. Objemy zatím nabírá na silničce a dvakrát týdně se účastní tréninku v jejich cyklistickém oddíle se svými dvěma dětmi, kde všichni společně pilují v terénu techniku jízdy na horském kole.

Již 8. června ji čeká další kontrolní závod Orlík Tour Kooperativy, 54 kilometrů s převýšením 1 700 metrů.

Co je na kole potřeba správně seřídit

1. výška sedla – kyčel, koleno, kotník musí svírat správný úhel

2. předozadní pozice sedla – posun na ližinách sedla v zámku sedlovky určuje umístění kolena vůči ose pedálu

3. délka představce a jeho sklon – záleží na možnostech jezdce a stylu jeho jízdy

4. volba sedla a jeho šířka – podkladem je změření sedacích kostí na speciální gelové podložce

5. tretra – důležitý je výběr vhodné vložky, vypodložení klenby chodidla

6. pedál – zámky na tretře se nastavují podle nové metody, vycházející ze správné pozice palcových kloubů

Autoři: ,

Nejčtenější

Tajemství nejbohatšího muže světa: Rockefellerův otec byl podvodník

Pěstoval si image muže čistých hodnot, jeho otec, který mu půjčil peníze do...

Svůj úspěch líčil jako příběh plný odříkání, píle. Jenže jeho kariéra obnášela též nemilosrdné potírání odborů, stávek,...

Porno dusí planetu. Uhlíkovou stopu za sebou nechává i online erotika

Dopadů rostoucího leteckého provozu si veřejnost již všimla. Digitální...

Jsou většími znečišťovateli ovzduší než letecký průmysl. Digitální technologie za sebou nechávají ohromnou uhlíkovou...

I sexuální scény musí herci cvičit, nejen akční, říká trenérka

Film Život Adéle rozkrývá milostný vztah dvou dívek, hlavní role ztvárnily...

Jak se líbat, jak předstírat kopulaci, jak sadomasochistické praktiky a jak znásilnění. Hercům radí, hledá s nimi...

Bizarní bazar: indické tržiště s lodní veteší má na délku 11 kilometrů

Na každou loď se čeká s netrpělivostí, je cestou k obživě.

Svou poslední plavbu tu zakončily stovky lodí. Byly rozebrány na součástky a šrot a jejich vybavení slouží lidem dál. V...

Tucet netuctových westernů: klasické, průkopnické i provokativní

I svět filmových westernů se vyvíjel, natáčejí se však pořád.

Každý z nich představuje mezník. V některých vládly stereotypy o Divokém západu, amerických hodnotách a indiánské...

Další z rubriky

Neznámé sporty: extrémní skokani o tyči létají do dálky 20 metrů

Sportu fierljeppen daly vzniknout těžkosti, které pro venkovany ve Frísku...

Potřebují výbušný sprint a sílu gymnastů. Rovněž koncentraci a cit pro rovnováhu. A rozhodně se nemohou bát výšek....

VIDEO: Kickboxerská výzva letí světem. Češi v ní pohořeli i překvapili

Příliš elegance v tom nebylo a leckdy to chtělo hodně vytrvalosti, ale díky...

Je to hit internetu, vyžaduje však kickboxerský um. Kdo si na výzvu troufne, musí odšroubovat uzávěr lahve kopem z...

VIDEO: Skokan chtěl zdolat Vyšehrad jako Horymír. Pomohl mu flyboard

Vltavu pod Vyšehradem ovládli dobrodruzi. Salto vzad předvedl z třinácti metrů...

Rozhodl se skočit z vyšehradské skály jako Horymír na Šemíkovi. Hloubka pod vodní hladinou to neumožnila, proto...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz