Čtenářka Radka je nezmar. Závodila s roztrženým loktem a vyhrála bronz

aktualizováno 
Jezdila v lijácích, bojovala s bahnem a s roztrženým loktem vyhrála na Drahanské vrchovině bronz. O víkendu stála na startu dalšího kontrolního závodu Kola pro život - Orlík Tour Kooperativy. Čtenářka Radka, která se pod profesionálním vedením a díky společnému projektu Kooperativy a iDNES.cz připravuje na cyklomaraton Drásal, není z cukru.

Závody ve Spešově: "Dres Kooperativy jsem musela vyměnit za náš týmový, ty závody jsme totiž pořádali." | foto: archiv Radky Haasové

"K nám na Moravu naštěstí záplavy nepřišly, jen dlouho lilo jako z konve," svěřovala se na počátku června čtenářka Radka Haasová z Blanska, která se už třetí měsíc připravuje s profesionální podporou v zádech na cyklomaraton Drásal, dlouhý 115 km s převýšením 3 200 metrů. Od konce dubna, kdy překvapivě dobře zvládla první kontrolní závod Trans Brdy, trénuje téměř denně. S cyklistickým oddílem svých dětí se zúčastnila tří dalších víkendových závodů. Na jejich tratích i při tréninku se cítila čím dál lépe.

"Z Drásala už nemám strach," říká Radka, která za dva a půl měsíce našlapala 1 700 kilometrů. Objemy stále ještě nabírá hlavně na silničním kole, ale samozřejmě jezdí i v terénu na půjčeném závodním "horáku", kterého se prý stále nemůže nabažit… Jak říká, její láska na první pohled ke špičkovému stroji, jehož pánskou verzi má i olympijský vítěz Jarda Kulhavý, trvá dodnes.

Fotogalerie

"Je to opravdu rozdíl proti amatérské výbavě, kterou jsem měla předtím. A dnes velmi dobře chápu, co myslel Radim Kořínek svým prohlášením při předávání kola, že se po Drásalovi a ukončení projektu budu s tímhle bikem jen těžko loučit."

Sporttester podkladem tréninkového deníku

Radim Kořínek, manažer profitýmu Česká spořitelna MTB Specialized, který dostal jako tréninkový poradce přípravu čtenářky, vybrané z více než čtyř set zájemců, od počátku po celé tři měsíce na starosti, Radčinu vytrvalost a poctivý přístup k tréninku chválí. O tom, že jeho dočasná svěřenkyně v červenci Drásala zvládne, už nemá žádné pochyby.

Profesionální vybavení

Pojišťovna Kooperativa, která projekt spolu s iDNES.cz zaštiťuje, Radce nejen věnovala kompletní cyklovýbavu, ale hlavně zapůjčila závodní kolo Specialized S-Works Fate Carbon 29", na jehož pánské verzi jezdí naši olympionici.

Spolu s lékařem Karlem Martinkem z laboratoří zátěžové diagnostiky CASRI, který trénuje některé naše nejlepší cyklisty jako bikerku Terezu Huříkovou a olympionika Jana Škarnitzla, nastavil Radim Kořínek Radce individuální tréninkový plán, postavený na zdokonalení vytrvalostních parametrů. Jeho plnění zdálky sleduje díky špičkovému sporttesteru Garmin Forerunner 610, s nímž musí Radka jezdit.

"Zpočátku jsem byla ze sporttesteru trochu rozpačitá. Do té doby jsem totiž nejezdila ani s cyklocomputerem," říká Radka. "Zjistila jsem však, že je opravdu super, když můžu sledovat tepovou frekvenci, jak reaguje tělo na zátěž. Mám přehled, kolik jsem najela kilometrů, jaký byl profil trasy. Když vyrazím na stejný okruh vícekrát, můžu si srovnávat průměrnou rychlost, celkové časy. Další výhodou je možnost ukládat všechna data do počítače, vracet se k nim, vést si tréninkový deník."

Na sporttesteru je totiž opravdu všechno vidět. Třeba i období povodní, během nichž pravidelná aktivita nositelky trochu polevila.

Kromě počasí však Radčin pravidelný téměř každodenní trénink nenarušilo vůbec nic. Ani hojení tržné rány po úraze, při němž se Radka 18. května během Poháru Drahanské vrchoviny ve Spešově u Blanska srazila na čtrnáctikilometrové trati s jiným cyklistou a roztrhla si loket. Přesto s poraněním dokroužila všechna čtyři kola závodu a z cíle vyrazila rovnou do nemocnice na šití. Vybojovanou bronzovou medaili v ženské kategorii za ni na stupních vítězů už přebíraly její děti.

Osmdesát kilometrů se sešitou rukou

"Nevzdávat se za žádných okolností!" učí Radka vlastním příkladem svou třináctiletou dceru Kristýnu a desetiletého synka Michala. Není žádná choulostivá květinka. Týden po karambolu už šlapala znovu na trati. Na sobotu 27. května si naplánovala vyzkoušet a projet – kvůli úrazu jen bez čísla mimo závod – osmdesátikilometrový crosscountry Birell Bike Vysočina Maraton. Jel se jako předkolo nedělního Světového poháru v Novém Městě na Moravě, kam Radčin blanenský cyklistický oddíl ACT Lerak přijel fandit českým reprezentantům. Radka pak chtěla vidět a povzbudit hlavně olympijského vítěze Jardu Kulhavého.

"Škoda, že mu domácí závod světového pohár letos nevyšel a kvůli pádu skončil se šestiminutovou ztrátou za vítězem Nino Schurterem," lituje Radka, které se naopak vedlo dobře. Sobotních 80 km Birell Bike Vysočina Maratonu zajela pod pět hodin a týden nato v neděli 2. června vyhrála kratší lokální crosscountry v Tišnově, čtrnáctikilometrový Memoriál Ivo Medka. Zatímco v Praze se očekávaly povodně, na Moravě se závodilo v blátě.

"Ve větším bahně jsem nikdy nejela," svěřovala se po závodě Radka.

Autoři: ,

Nejčtenější

Zbožňuji jídlo, mohla bych jíst celý den, říká MOgirl Libuška

Na svém životě bych nic neměnila, říká MOgirl Libuška.

Svědomitá, sarkastická, romantická, impulzivní a silná osobnost. Právě tak se vidí MOgirl Libuška. A též se doznává k...

Dlouhodobý lidský fyzický výkon má hranice. Vědci je nalezli

Anton Krupicka patří mezi nejlepší světové ultra-běžce. Prolomil by limit,...

Limity jsou jen v hlavě, říká se v extrémních sportech, které testují hranice lidského výkonu. Není to celá pravda. O...

Kdo má vanu, ten má ránu, směje se MMA zápasník Petrášek

Postavu má Miloš Petrášek jako kulturista. V kleci to však není výhoda.

Má téměř kulturistickou postavu, proto bylo pro laiky nepochopitelné, že jej dvakrát porazil Jeremy Kimball, jehož...

Váleční hrobaři jako hrdinové bitvy o Normandii, o nichž se nemluvilo

Identifikace obětí byla jedním z úkolů příslušníků Graves Registration Service....

Těla padlých k válce patří. Pro armády však představují problém, vojenský, morální, technický, logistický. Při...

Zlepšete si erekci, cvičit ji můžete i při čekání na zastávce

Nikdo to nepozná. Kvůli cvikům na lepší erekci nemusíte chodit do posilovny....

Problémy s erekcí se dají porazit a nemusíte sahat po pilulkách ani spoléhat na změnu životního stylu. Stačí posilovat...

Další z rubriky

Kdo má vanu, ten má ránu, směje se MMA zápasník Petrášek

Postavu má Miloš Petrášek jako kulturista. V kleci to však není výhoda.

Má téměř kulturistickou postavu, proto bylo pro laiky nepochopitelné, že jej dvakrát porazil Jeremy Kimball, jehož...

Neznámé sporty: při tejo se pije pivo a bouchá střelný prach

Tímto snímkem se fotografovi podařilo zachytit vše, co k tejo patří....

Je to opravdu výbušné spojení. Hráči mají v ruce železné disky a trefují se jimi do terčů na deskách před sebou. Zásah...

VIDEO: Cvičit mezi dvanáctkami je dřina, říká elitní česká kulturistka

Lenka Ferenčuková se probojovala až na profesionální soutěž Olympia.

Sport jí je řeholí, do posilovny míří po svých policejních službách. Odhodlání a dřina se však vyplácí. V roce 2016...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz