Příběh čtenářky Radky: Nejsem cyklistický magor

aktualizováno 
"Jsem obyčejná máma, co uklízí a peče buchty, ne cyklistický magor," vítá mě Radka Haasová, jejíž přípravu na červencový cyklomaraton Drásal už tři měsíce sledujeme. Protože jdeme do finále, vydali jsme se za ní do Blanska zjistit, proč se ve svých 39 letech pustila do tak tvrdé sportovní dřiny.

Kompletní trio Haasových: Kristýna, Radka a Míša | foto: Dana Emingerová, iDNES.cz

Radka, která se na Drásala chystá pod profesionálním vedením v rámci projektu iDNES.cz a pojišťovny Kooperativa, bydlí na malém sídlišti vysoko nad Blanskem v paneláku u lesa. Pracuje jako odborná referentka na Krajské hygienické stanici, je dva roky rozvedená a má dvě děti.

"Přiznám se, že právě kolo nám všem pomohlo se s tíživou rodinnou situací po odchodu manžela snáze vyrovnat," vysvětluje sympatická Moravanka, která při konkurzu mezi 420 zájemci o vstup do cykloprojektu Bikemaratonec zaujala porotu nejen sportovním zápalem, ale i lidským charismatem a milým úsměvem. Má ho na tváři neustále přesto, že to nemá v životě lehké.

Když se nikdo nedívá…

V předsíni se z obrázku melancholicky usmívá Charlie Chaplin. V obýváku visí na zdech tři reprodukce Salvadora Dalího. Ve vitrínkách nad televizí je vystaveno několik vyhraných pohárů, medaile a dva golemové.

"To vyhrála moje máma," říká pyšně desetiletý Míša, zatímco Radka porcuje v kuchyni čerstvě upečený tvarohový koláč a vaří kafe. Děti se zatím trochu stydí, ale je cítit, že mámino nadšení pro náročný trénink na stopatnáctikilometrový bikemaraton sdílejí. Radka mi svěřuje, jak oba napjatě sledují všechny články na iDNES.cz, které o přípravě na Drásala vycházejí.

Fotogalerie

"Jaká je máma?" vyptávám se. "Hodná," culí se třináctiletá Kristýnka a vypráví, jak máma dobře vaří. Dcerka ráda jí zeleninové rizoto a lívance, zatímco Míša miluje Radčiny buchtičky s vanilkovým krémem a mexické chilli con carne.

"Někdy se zlobí, že máme v pokojíčku nepořádek," špitne Míša. "To uklízení nám teda moc nejde," dodává, přestože se prý oba snaží, aby máma měla radost, protože je někdy, když se nikdo nedívá, přece jen trochu smutná. A tak jí trošku pomáhají. Kristýnka vytahuje nádobí z myčky a Míša se stará o kocoura. A také obě děti nosí dobré známky ze školy. Kristýnka má v sekundě na gymnáziu samé jedničky a Míša ve čtvrté třídě jednu dvojku.

"A víš, že žádný z mých spolužáků nemá rodiče, co by taky závodili jako máma?" povídá mi pak Míša. "Sportuje s námi, to jiné mámy nedělají… Ani tátové z našeho oddílu tak dobře nejezdí."

Stezka za domem

Z balkonu, kde Radka pěstuje červené muškáty a suchomilné květiny, je výhled na městečko a do Moravského krasu. Hned za domem voní les, v němž začíná Radčina oblíbená tréninková stezka přes kořeny a kamení. Vydává se po ní ve všední den téměř každé odpoledne. Docela náročný singl trail vede do kopců anebo k přehradě Pálava, kde dvakrát týdně trénuje blanenský sportovní oddíl ACT leraK. Vede ho trenér Karel Stloukal, jenž v počátcích v Jablonci trénoval i oštěpařku Báru Špotákovou. Byl to on, kdo si před dvěma lety všiml i talentu Radčiných dětí.

"Předminulé prázdniny jsem využila nabídky party kamarádů a zúčastnila se cyklistické výpravy do bikerského ráje k Lago di Garda. To byla motivace k zakoupení nového kola. Kombinace těchto událostí pak nastartovala mé nadšení pro cyklistiku, kterou jsem měla ráda už od dětství, ale nikdy jsem neměla čas svůj koníček víc rozvíjet," svěřuje se Radka.

"Díky kolu jsem postupně získala nové přátele i spoustu zážitků. Ačkoliv jsem jen hobby jezdec, jízda na kole mě tak těšila, že jsem hned ve svém prvním šedesátikilometrovém závodě Blanenský golem vybojovala druhé místo ve své kategorii. Pak jsme jako tříčlenný smíšený tým vyhráli netradiční pětihodinový závod Magorman na pětikilometrovém okruhu s prudkým výjezdem a sjezdem. Tam si nás všiml trenér Stloukal."

Nejdřív Míša a pak i Kristýnka vstoupili do oddílu ACT leraK a začali s oddílem objíždět závody Junior Trophy v rámci Kola pro život i další místní cyklistické, ale též běžecké soutěže. ACT totiž znamená atletika - cyklistika - triatlon.

"Atmosféra kolem oddílu mě dokonale pohltila," říká Radka, kterou napadlo, že se do konkurzu iDNES.cz a Kooperativy přihlásí právě proto, aby mohla přes vlastní trénink předat dětem ze sportovního klubu nabyté zkušenosti ze spolupráce s profesionálními cyklisty.

Trénink na přehradě

Karel Skácel vede rozcvičku v lesíku za loukou, kde se asi třicet dětí schovává pod stromy před podvečerním, stále horkým sluncem. Asi po půl hodině společného tréninku se trenér domlouvá s Radkou, která vyráží se staršími závodníky na hodinový cyklistický okruh. Menší děti zůstávají na přehradě a jezdí kolem vody.

Radka při tréninku vysvětluje, co ji během posledního závodu na Orlíku naučil Radim Kořínek, manažer profitýmu Česká spořitelna MTB Specialized, který se o její přípravu na Drásala stará. Předvádí klukům a holkám, jak jezdit správně frekvenčně či jak si poradit s prudkým kopcem a kořeny na stezce.

"Pěkně dopředu ze sedla, pokrčit lokty…"

Děti to zkoušejí, za chvíli už ty nejlepší dokážou vyšlapat docela strmý sráz, aniž by musely sesednout z kola.

"Cyklistika pro mě hodně znamená proto, že se mohu věnovat svému koníčku a zároveň jsem se svými dětmi. Jezdíme společně na tréninky, o víkendech na závody, od jara na výlety, na soustředění. Kristýnka pomalu půjde do puberty, nevím, jestli pak u kola vydrží, ale zatím si strašně užívám, že nás všechny baví stejný sport," říká Radka. "Navíc sport učí děti bojovnosti. V životě vždycky není jen na růžích ustláno, člověk musí překonávat překážky, nevzdávat se, když docházejí síly, kousnout se a jet dál… Tak je to na kole i v běžném životě."

Kolo jako Kulhavý

Dobré vyhlídky

Tréninkové úsilí čtenářky Radky Haasové z Blanska, která v konkurzu pořádaném pojišťovnou Kooperativa a iDNES.cz vyhrála možnost profesionálně se připravovat na nejlepším závodním kole na stopatnáctikilometrový cyklomaraton Drásal, sledujeme už od dubna. Za tři měsíce má najeto přes 2 500 kilometrů a stále se zlepšuje. 

Při dubnovém závodě Trans Brdy skončila celkově 242. ze 756 závodníků, pátá ve své kategorii. Na dalším kontrolním závodě Kola pro život poskočila o více než sto míst na 132. příčku, když na Orlík Tour Kooperativy vybojovala ve své kategorii stříbro. Mezitím vyhrála pár regionálních závodů, byla se podívat i na trati Drásala v Holešově. Už nenechává nikoho na pochybách, že nejtěžší cyklomaraton Kola pro život 6. července zvládne.

"To, že jsem se dostala do projektu Bikemaratonec, mě opravdu hodně nakoplo a povzbudilo," svěřuje se Radka. "Celé ty tři měsíce si všechno hrozně užívám. A nejen moje rodina, ale i kamarádi na Xmanovi všechno sledují. Ozvali se mi přátelé a známí, které jsem léta neviděla… Překvapilo mě, kolik jich bylo. Volali, jak mi drží palce, že mi fandí. Přiznám se, že mě ty pozitivní ohlasy potěšily, dodávají mi energii a chuť jezdit dál."

Radku dokonce začaly oslovovat různé týmy, aby se účastnila dalších závodů. Sám Radim Kořínek ji doporučil místo své svěřenkyně Denisy Stodůlkové organizátorům Adrenalin Cupu. A tak Radka míří v sobotu 29. června před Drásalem do Beskyd, kde pojede v Ostravici jako bikerka Mistrovství České republiky extrémních závodů štafet, představující čtyři disciplíny: běh, paragliding, kolo a kajak.

Drásal až na podzim

"Radko, můžeme si tvoje kolo na chvíli vypůjčit?" žadoní děti na konci tréninku. Závodní speciál, podobný tomu, na kterém jezdí jejich idol Jarda Kulhavý, je opravdu bomba. Špičkový stroj s devětadvacetipalcovými koly rádi prohlížejí i rodiče malých cyklistů. Na závodech se pak často bikeři Radky, kterou už z článků na Xman.cz poznávají, vyptávají, je-li jízda na závodním a obyčejném kolem opravdu tak rozdílná.

"Je," odpovídá upřímně Radka a stále častěji vzpomíná na slova Radima Kořínka, který jí při předávání kola Specialized S-Works Fate Carbon 29" říkal: "Budeš se s ním nerada loučit."

"Měli by mámě to kolo ještě nechat," přeje si Míša. A nejen on. I celý oddíl ACT leraK by byl rád, kdyby se Drásal jel až na konci sezony.

Autoři: ,

Nejčtenější

Zbožňuji jídlo, mohla bych jíst celý den, říká MOgirl Libuška

Na svém životě bych nic neměnila, říká MOgirl Libuška.

Svědomitá, sarkastická, romantická, impulzivní a silná osobnost. Právě tak se vidí MOgirl Libuška. A též se doznává k...

Dlouhodobý lidský fyzický výkon má hranice. Vědci je nalezli

Anton Krupicka patří mezi nejlepší světové ultra-běžce. Prolomil by limit,...

Limity jsou jen v hlavě, říká se v extrémních sportech, které testují hranice lidského výkonu. Není to celá pravda. O...

Kdo má vanu, ten má ránu, směje se MMA zápasník Petrášek

Postavu má Miloš Petrášek jako kulturista. V kleci to však není výhoda.

Má téměř kulturistickou postavu, proto bylo pro laiky nepochopitelné, že jej dvakrát porazil Jeremy Kimball, jehož...

Váleční hrobaři jako hrdinové bitvy o Normandii, o nichž se nemluvilo

Identifikace obětí byla jedním z úkolů příslušníků Graves Registration Service....

Těla padlých k válce patří. Pro armády však představují problém, vojenský, morální, technický, logistický. Při...

Zlepšete si erekci, cvičit ji můžete i při čekání na zastávce

Nikdo to nepozná. Kvůli cvikům na lepší erekci nemusíte chodit do posilovny....

Problémy s erekcí se dají porazit a nemusíte sahat po pilulkách ani spoléhat na změnu životního stylu. Stačí posilovat...

Další z rubriky

VIDEO: Ze svahu se řítí v latexu rychlostí až 250 km/h. Při pádu se popálí

Radim Palán v pořadu OverDrive na Óčko TV

Závodníci speedski dosahují největší rychlosti, jaká je na Zemi možná bez použití motoru. Speciální sjezdovky jsou...

VIDEO: Cvičit mezi dvanáctkami je dřina, říká elitní česká kulturistka

Lenka Ferenčuková se probojovala až na profesionální soutěž Olympia.

Sport jí je řeholí, do posilovny míří po svých policejních službách. Odhodlání a dřina se však vyplácí. V roce 2016...

Kdo má vanu, ten má ránu, směje se MMA zápasník Petrášek

Postavu má Miloš Petrášek jako kulturista. V kleci to však není výhoda.

Má téměř kulturistickou postavu, proto bylo pro laiky nepochopitelné, že jej dvakrát porazil Jeremy Kimball, jehož...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz