Pátek 25. června 2021, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 25. června 2021 Ivan

Kypr, jihem i severem rozděleného ostrova

Tak trochu v Evropě, ale vlastně v Asii. Pravoslavný jih, leč muslimský sever. Řekové, Římané, Byzantinci, Benátčané osmanští Turci i Britové, ti všichni se tu během staletí vystřídali. Na ploše menší než Středočeský kraj tu najdete mimořádnou porci protikladů: takový je Kypr, nejvýchodnější velký ostrov Středomoří.

Famagusta, "město duchů" Varoša | foto: Vít Štěpánek, pro iDNES.cz

V souvislosti s Kyprem a dovolenou se vám nejspíš vybaví nádherné pláže a velmi dlouhá koupací sezona. Bylo by ale chybou redukovat pobyt na Kypru jen na moře. Ostrov má barvité a mnohostranné kulturní dědictví, docela vysoké hory, kde se v zimě lyžuje, i hluboké tradice: na jihu pravoslavné, na severu muslimské.

A když dojde řeč na politiku, tak se v souvislosti s Kyprem často skloňují výrazy jako rozdělený ostrov nebo poslední železná opona v Evropě. I z toho posledního se v posledních letech stala turistická atrakce.

Připravili jsme pro vás čtyři výlety, jak tento zvláštní kout světa poznat: hlavní město Nikósii, návštěvu nejvyššího pohoří, procházku nad pobřežím i mírně exotické nakouknutí na severní část ostrova.

Nikósie

O tom, že Nikósie (řecky Lefkosía, turecky Lefkoşa) je hlavním městem ostrova, se spor nevede, jenže jde o město rozdělené nechvalně proslulou Zelenou linií. Prochází centrem starého města od roku 1974 a dodnes dělí Nikósii na dvě části. Na rozdíl od rozděleného Berlína (1961–1989), ke kterému se situace v Nikósii často přirovnává, lze ale dnes kypersko-kyperskou hranici snadno překročit, stačí k tomu pas. I tak si ostnatého drátu a vojenské přítomnosti užijete dost a dost.

Staré město v Nikósii má tvar rozsáhlého pravidelného mnohoúhelníku ohraničeného mocnými hradbami. Prakticky všechny zajímavosti najdete uvnitř hradeb, přičemž těch skutečně historických pamětihodností je více v severní, turecké části města. Za mnohé jmenujme několik mešit umístěných v prostorách starých gotických kostelů (nejvýznamnější je Selimiye, bývalá katedrála sv. Sofie), Kyrénská brána nebo Benátský sloup.

V jižní Nikósii se zastavte alespoň na náměstí Faneromeni se stejnojmenným pravoslavným kostelem, právě tady bývalo do roku 1974 centrum tehdy ještě jednotného města.

Ne že by z klasických památek nebylo v Nikósii co vidět, ale přesto asi nejvíce pozornosti přitahuje železná hranice, Zelená linie. Přímo ve starém městě ji můžete překročit, pouze pěšky, na proslulé třídě Ledra. Kolem vlastní hraniční čáry je asi 300 metrů široké nepřístupné "pásmo nikoho", podél něhož se můžete projít alespoň z jižní strany.

Uvidíte polozřícené, vybydlené domy, zátarasy ze sudů naplněných betonem, kilometry ostnatých drátů, občas nějaké propagandistické heslo i hospodu nazvanou příznačně Berlin Wall. V prostoru hraničního přechodu mezi celnicemi bývají k vidění skupiny aktivistů, horujících za znovusjednocení ostrova.

Troodos

Pohoří Troodos na západě Kypru atakuje hranici 2 000 metrů a hlavně v horkém létě je vítaným útočištěm od veder panujících v nížině a u pobřeží. V okolí stejnojmenného horského střediska jsou vyznačené čtyři pěší trasy ve stylu středoevropských naučných stezek, z nichž dvě obcházejí nejvyšší horu ostrova, Olympos (Chionistra, 1 952 m).

Cape Gkreko

Na projití nejdelší z místních tras, Atalantiny stezky (Atalante Trail), počítejte asi se čtyřmi hodinami. Stezka se vlní po úbočí v nadmořské výšce kolem 1 750 m většinou mezi řídkým porosty horských borovic. V závislosti na denní době je vzduch nasycený rozličnými vůněmi a z mnoha míst se otevírají daleké výhledy, za jasného počasí až k moři. Stezka je vybavena téměř šedesáti informačními body, podrobnosti se můžete dočíst v brožuře.

Kromě čerstvého vzduchu a dobrých turistických možností poutá pozornost návštěvníků v pohoří Troodos také řada starobylých pravoslavných klášterů a kostelů. Největší a nejbohatší je sice Kykkos, ale za skutečnou uměleckou hodnotou musíte jinam. V interiérech deseti chrámů v různých horských vesnicích v oblasti Troodos se totiž dochovaly středověké fresky takové kvality, že region s malovanými kostely byl zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Často jde o malé a zvenku nenápadné pravoslavné kostely, ta pravá krása se skrývá uvnitř, často v temných a stísněných interiérech. Z letoviska Troodos to máte nejblíže ke chrámu Archanděla Michaela v asi 15 kilometrů vzdálené obci Pedoulas.

Vysoko nad mořem, daleko od davů, tak si můžete připadat na mysu Cape Gkrekko na jihovýchodním cípu Kypru. Tedy úplně sami tu asi nebudete, přesto je kontrast co do hustoty návštěvníků vůči jen pár kilometrů vzdáleným a v létě přelidněným letoviskům Agia Napa a Paralimni markantní.

Poloostrov, na jehož konci vybíhá vlastní mys, má tvar špice a na jihu i na východě spadá do moře strmými, místy kolmými srázy. Vrcholová plošina je holá, opatřená jen malým památníkem s altánem, a tak rozhledům nic nebrání. Západním směrem dohlédnete až do Larnaky, na severní stranu pohled sklouzne směrem k nepříliš vzdálené Zelené linii, táhnoucí se kdesi po vyprahlých kopcích. A abyste nezapomněli na politiku, tak v blízkém horizontu máte na očích kasárna a britskou radarovou stanici.

Autem se dá dojet až na parkoviště nedaleko kasáren, poslední kilometr je po šotolině, ale bez problémů sjízdný a odbočka je značená. Z parkoviště se nabízí asi hodinová procházka po stezce vedoucí místy v mírně exponovaném terénu nad mořem, od auta se dejte nejprve šikmo doprava dolů a pak pokračujte po větší pěšině vlevo. Menší pláže najdete na východní straně poloostrova.

Famagusta

Jih a sever

Od roku 1974 je ostrov Kypr rozdělen na část jižní (62 % území, více než 75 % obyvatel) a severní. Na jihu žijí pravoslavní kyperští Řekové, na severu muslimští kyperští Turci. Mezinárodně uznaná kyperská vláda de facto vykonává správu pouze nad jižní částí Kypru, na severu byla vyhlášena mezinárodně neuznaná Severokyperská turecká republika (TRNC), podporovaná Tureckem. Papírově je sice členem EU celý ostrov, ale výkon evropského práva je "dočasně omezen" pouze na území pod jurisdikcí jihokyperské vlády.

Hranice mezi oběma částmi, tzv. Zelená linie, je sice dodnes ostře střežená, ale turisté vybavení pasem ji mohou na několika hraničních přechodech bez problémů překonat za předpokladu, že na kyperskou půdu vkročí přes některý z jihokyperských pohraničních bodů (nejspíše letiště v Larnace nebo Pafosu). Hranici je možné přejet i půjčeným autem, na severokyperské straně ale musíte zaplatit "pojištění" v minimální výši asi 40 eur. Pokud byste však přicestovali na území TRNC z Turecka, tak vám jihokyperská pohraniční kontrola vstup do jižní části Kypru neumožní.

Dobrodružství to bude možná menší, než si předem myslíte, ale exotiky si přesto užijete dost. Famagusta (turecky Gazimağusa, řecky Ammóchostos) na východním pobřeží Kypru bývala v pozdním středověku jedním z nejbohatších a nejvýznamnějších přístavních měst celého Středomoří. V současnosti leží na území mezinárodně neuznané Severokyperské republiky. Pro návštěvu z jihu musíte překročit Zelenou linii. Oohybovat se budete ve zcela odlišném prostředí, ale není třeba se ničeho obávat.

Při příjezdu do Famagusty zaujmou nesmírně mohutné hradby starého města a za nimi řada architektonicky nádherných kostelů-mešit. Třeba jen trochu zmenšená kopie katedrály v Remeši, dnes sloužící vyznavačům Alláha. Tak dnes vypadá mešita Lala Mustafa Paša, bývalá katedrála sv. Mikuláše/sv. Sofie, vystavěná na přelomu 13. a 14. století za křesťanské vlády. Při příchodu ke stavbě si ani nemusíte všimnout ničeho zvláštního, minaret přidružený k levé věži je nenápadný. Ale už první pohled do interiéru dává jasno: zelené koberce, žádná výzdoba a typický minbar jasně ukazuje na islámskou svatyni.

Osud křesťanských chrámů ve Famagustě se naplnil po roce 1571, kdy město dobyli osmanští Turci. Některé kostely byly poté přeměněny v mešity, jiné zůstaly dodnes v malebných ruinách a další zanikly zcela.

I ve Famagustě si můžete dopřát pikantní připomínku rozděleného Kypru. Jižní předměstí Varoša, bývalé přímořské letovisko, je od ukončení bojů v roce 1974 nepřístupnou vojenskou zónou. Stovky hotelů i obyčejných domů tu ale zůstaly,  mnohé ještě stojí, jiné jsou polozřícené, prohání se jimi vítr a působí jako kulisa jakéhosi katastrofického filmu.

K okraji Varoše se dostanete asi půlhodinovým pochodem směrem na jih ze starého města Famagusty. Nepřístupnou zónu vymezuje plot, výhružné cedule a na pláži i armádní pozorovatelny. Právě z místa u vojenské hlásky na pláži je na rozpadající se město nejlepší výhled.

Do Famagusty jezdí v hodinových intervalech autobusy ze severní Nikósie, autobusové nádraží je kousek od Kyrénské brány. Cesta trvá slabou hodinu.

Autor: pro iDNES.cz

Související články

Znásilnění lahví, žádný trest. Zákony o sexuálním násilí měnily až kauzy

ilustrační snímek
22. června 2021

Opilost, paralýza oběti nebo absence násilí – nic z toho neznamená souhlas. To je stručný obsah...

Spouštíme nový cestovatelský web, řekl Kulhánek pro dovolenkáře

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek
aktualizováno  17. června 2021

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek představil nový informační web pro cesty do zahraničí, který má...

Pražské muzeum získalo vzácnou historickou stíhačku Hawker Hurricane

Pražské Letecké muzeum Točná získalo do svých sbírek britský stíhací letoun...
14. června 2021

Pražské Letecké muzeum Točná má ve svých sbírkách nově britský stíhací letoun Hawker Hurricane...

Potravinový semafor schytává kritiku, olivový olej i losos mají červenou

Nutriční hodnocení je jednoduché zobrazení výživových hodnot.
5. června 2021

Premium Evropská unie by chtěla od příštího roku povinně zavést označování potravin pomocí takzvaného...

Kypr se topí v problémech. Drtí ho imigrační vlna a Evropa mu nepomáhá

Kypr drtí imigrace: loni tam bylo běženců v poměr k počtu obyvatel nejvíc z...
2. června 2021

Premium Když před pár měsíci mluvila kyperská vláda o tom, že příliv imigrantů přesahuje kapacity...

Nejklikanější dovolenkovou destinací je Španělsko. I mezi českými turisty

Znovuotevřené pláže ve španělské Malaze. (1. června 2020)
2. června 2021

Evropští cestovatelé budou letní dovolenou trávit převážně ve španělských destinacích, alespoň...

Cestovní semafor se mění. Od pondělí bude snadnější návrat z Kypru nebo Litvy

ilustrační snímek
28. května 2021

Kypr, Litva a Švédsko od pondělí už nebudou mezi zeměmi s velmi vysokou mírou rizika koronavirové...

Česká energetická skupina postaví v Chile solární elektrárnu za 1,8 miliardy

Fotovoltaická elektrárna v Chile
12. května 2021

Česká energetická skupina Solek, která se specializuje na stavbu fotovoltaických elektráren,...

Pas řecké Kyperské republiky spalte, křičí na prezidenta. Má doklad státu, který neuznává

6. května 2021

Prezident Severokyperské turecké republiky Ersin Tatar a téměř všichni ministři jeho vlády mají...

Část EU prosazuje vznik unijní síly rychlé reakce, patří k ní i Česko

5. května 2021

Česká republika a dalších třináct zemí včetně Německa či Francie navrhují vznik společné vojenské...

Podvodné „zlaté pasy“. Středomořské země dávaly občanství za investice

24. dubna 2021

Premium Na Kypru a Maltě byly odhaleny rozsáhlé podvody při vydávání pasů movitým zahraničním investorům....

Sýrová válka? Na Kypru doutná další spor o tradiční pochoutku

16. dubna 2021

Registrace známého sýru halloumi jako potraviny s chráněným označením původu ze strany Evropské...

EU slíbila Erdoganovi posílení spolupráce, chce dodržování lidských práv

aktualizováno  6. dubna 2021

Evropská unie je ochotna posílit obchodní spolupráci s Tureckem, pokud bude Ankara pokračovat ve...

Povinná solidarita v EU. Jihoevropské státy chtějí zpět migrační kvóty

23. března 2021

Premium Země Středomoří volají po tom, aby si migranty z Afriky a Asie rozdělovaly všechny členské státy...

Lídři EU po jednání s Erdoganem chtějí vyrazit do Turecka, žádají vstřícnost

19. března 2021

Chceme od Turecka vidět další důvěryhodné vstřícné kroky, prohlásili v pátek předseda Evropské rady...

Praha jedná o směně nádraží Vyšehrad za parcely pro rodinné domy

11. března 2021

Praha jedná s vlastníkem chátrajícího nádraží Vyšehrad o možnosti vyměnit jej za městské pozemky v...

Očkovací pas může být propustkou na dovolenou, nese s sebou ale rizika

25. ledna 2021

Očkovací pas by se mohl stát pro ty, kterým se podařilo podstoupit vakcinaci proti covidu-19,...

Růst cen domů a bytů v ČR byl ve 3. čtvrtletí pátý nejvyšší v EU

14. ledna 2021

Meziroční růst cen domů a bytů v Česku ve třetím čtvrtletí loňského roku zrychlil na 8,4 procenta,...

Erdogan už zase chce do EU. Turecko podle něj může nahradit Británii

12. ledna 2021

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v úterý prohlásil, že jeho země je odhodlaná napravit vztahy...

Nové regule pro motoristy v zahraničí: v Německu je za focení nehody vězení

12. ledna 2021

Těžko říct, kolik toho letos nacestujeme po Evropě. Přesto je dobré vědět, že se začátkem nového...

V přelidněné domácnosti žije v Česku 1,6 milionu lidí. Nejlepší výsledek

6. ledna 2021

Každý šestý obyvatel Česka žije v přelidněné domácnosti. Vyplývá to z nejnovějších údajů Eurostatu....

Očkování v EU. Pilot nakreslil na obloze stříkačku, Babiš na titulní fotce

aktualizováno  27. prosince 2020

V některých zemích Evropské unie v neděli začalo koordinované očkování proti covidu-19 vakcínou...

EU trestá Turecko za průzkum ve Středomoří. Na summitu schválila nové sankce

11. prosince 2020

Evropská unie rozšíří sankční seznam lidí spojených s kontroverzním tureckým průzkumem těžby ve...

Europoslanci apelovali na ochranu médií a varovali před jejich ovlivňováním

26. listopadu 2020

Vlády některých států Evropské unie se podle europoslanců pokoušejí umlčovat nezávislá média a...

Z Řecka bez testu není návratu. Podmínky pro Lotyšsko se zmírnily

20. listopadu 2020

K červeným státům na cestovatelské mapě se v od pondělí přidává Řecko. Cestování do Česka bude nově...

Zelená zmizela z Evropy. Bez testu na covid už se nepodíváme skoro nikam

aktualizováno  16. listopadu 2020

Od pondělka svítí podle nově aktualizované cestovatelské mapy ministerstva zahraničí téměř všechny...

Rytířské je meč nepoužívat, říká rytíř Řádu Božího hrobu. Sepsal o něm knihu

14. listopadu 2020

Premium Církevní historik Tomáš Parma popsal v nové knize dějiny i současnost starobylého Rytířského řádu...

Z Německa a Švédska domů jedině s testem. Další evropské země zčervenaly

13. listopadu 2020

Na takzvaném cestovatelském semaforu budou od pondělí nově označeny červeně tři země: Německo,...

Česko v misích ztratilo už 30 vojáků, nejvíc v Afghánistánu

12. listopadu 2020

Česká armáda v zahraničních operacích od roku 1990 ztratila 30 vojáků. Nejvíce - čtrnáct - jich...

Rusko potřebuje hotovost. Zarazí firmám vyvádění zisků do daňových rájů

6. listopadu 2020

Kreml chce zacpat skulinu, kterou ruské firmy s oblibou vyvádí zisky do zahraničích holdingů....

Německo hlásí rekordní počty nakažených, Anglie zavádí měsíční uzávěru

aktualizováno  5. listopadu 2020

V Německu za poslední den přibylo bezmála dvacet tisíc nových případů nákazy koronavirem, to je...

Evropa je červená a oranžová. Cestovat půjde jen s povinnými testy

aktualizováno  4. listopadu 2020

Ministr zahraničí Tomáš Petříček představil novou aktualizovanou verzi cestovního semaforu, který...

Turecké průzkumné lodě prodlužují misi ve Středomoří, napětí stoupá

22. října 2020

Turecko prodlouží současnou misi svých průzkumných plavidel, která k nevoli Řecka a EU hledají nová...

Nikdy jsem si nemyslel, že Amerika půjde tak doleva, říká švagr Jana Třísky

18. října 2020

Premium Ivan Chadima má za sebou zářivou kariéru v zámoří, kde vedl slavné hotely, po roce 1989 se vrátil...

Dánsko, Korea, Lichtenštejsko. Jak testují země, které zmínil Prymula?

14. října 2020

Ministr zdravotnictví Roman Prymula ve svém úterním projevu prohlásil, že jedním z pilířů jeho...

Chtěl jsem být vzdělancem „v chlastu“, říká stavitel minipivovarů

13. října 2020

Premium Postavil po světě 82 pivovarů od Švédska po Kypr a jeden i vlastní. „Lidi jsou kvůli covidu...

Turecká výzkumná loď se vrací do Středozemního moře, Řecko protestuje

12. října 2020

Turecká výzkumná loď Oruç Reis se vrací do sporných vod Středozemního moře. Tam bude deset dní...

Poslední šance! Získejte dresy české reprezentace zdarma

10. října 2020

Premium Exkluzivní nabídka pro všechny fotbalové fanoušky! Čeští fotbalisté mají za sebou říjnový...

Ožije město duchů? Turecko údajně otevře zapovězené pláže na Kypru

7. října 2020

Řecko-turecké vztahy vyostřené v posledních týdnech kvůli průzkumu těžby ve východním Středomoří...

Turecká průzkumná loď Yavuz pluje domů, spory o těžbu řeší NATO

5. října 2020

Turecká loď Yavuz v pondělí opustila vody jihozápadně od Kypru, kde prováděla průzkum surovinových...

Hrdinný taxikář pomohl běloruskému demonstrantovi utéct před policií

26. září 2020

Na sociálních sítích je oslavován neznámý běloruský taxikář. Virální video zachycuje, jak jak...

Prouza: Získat pověst bezpečné země je téměř nemožné, turisté se nevrátí

23. září 2020

Česká republika je kvůli nárůstu počtu potvrzených případů koronaviru dávána podle prezidenta Svazu...

V Evropě klesá prodej aut. Za osm měsíců se propadl o třetinu

17. září 2020

Prodej nových aut v zemích Evropské unie klesl od začátku letošního roku o 32 procent na více než...

Turecko už ve Středomoří není partner, řekl Macron. EU zváží sankce

11. září 2020

Turecko už není ve východním Středomoří partnerem, s nímž by se dal vést plodný dialog. Během...

Česko kleslo v žebříčku kvality života. Nejlépe se žije v Norsku

10. září 2020

Česko letos kleslo na žebříčku kvality života meziročně o jednu příčku. V pravidelném indexu...

KOMENTÁŘ: Jak to vypadá, když chce Erdogan respekt, píše velvyslanec Kmoníček

10. září 2020

Premium Najednou je všechno opačně, než tomu bývalo kdysi. Dva státy NATO, Řecko a Turecko, stojí dnes...

Středomoří se blíží k bodu varu. Turci hrozí válkou, Řekové zbrojí

8. září 2020

Teritoriální spor mezi dvěma členskými zeměmi NATO se stává nebezpečnou hrou nervů. Turecko kvůli...

Vincentku nevydáváme za lék na koronavirus, říká šéf luhačovické firmy

7. září 2020

Na koronavirové pandemii jsme nevydělali. Čekáme, že po léčivé vodě sáhnou lidé na podzim, kvůli...

KOMENTÁŘ: Jak vypadá politika podle morálky, uvažuje politolog Robejšek

30. srpna 2020

Premium Za týden to bude pět let, co německá kancléřka Angela Merkelová pustila do země statisíce migrantů,...

Stornem proti covidu. Zájem o pojištění zrušení zájezdu výrazně stoupl

19. srpna 2020

Pojišťovny zaznamenaly v letošním roce výrazný nárůst zájmu klientů o pojištění storna zájezdu. Ten...

Může se hodit

Kypr

  • Rozloha: 9 251 km²  (z toho tvoří 38 % území TRNC)
  • Počet obyvatel: 1 140 000 (z toho 260 000 na území TRNC)
  • Hlavní město: Lefkosía (Nikósie)
  • Nejvyšší bod: Olympos (Chionistra), 1 952 m
  • HDP na hlavu podle parity kupní síly: 29 100 USD (pro srovnání: Česko má 25 900 USD, údaje podle metodiky CIA)
  • Měna: Euro (na území TRNC turecká lira)

Počasí a sezona

Teploty moře u pobřeží Kypru přesahují 22 °C obvykle od května do listopadu, to je tedy "koupací sezona". V létě očekávejte značné vedro, průměrné denní teploty v Nikósii atakují v červenci a srpnu 30 °C, u pobřeží je o trochu chladněji. Od června do září včetně prakticky vůbec neprší, zato v zimě (prosinec až únor) se občas vyskytnou srážky intenzivní, na horách i sněhové.

Doprava na Kypr

Letiště přijímající spoje z Evropy se nacházejí u Larnaky a Pafosu. Přímé spoje z Prahy do Larnaky provozují Smart Wings (www.smartwings.net) se zpátečními cenami kolem 8 000 CZK. V roce 2012 se výrazně rozšiřují možnosti cestování na Kypr s nízkonákladovými společnostmi. Ryanair (www.ryanair.com) otevřel základnu v Pafosu mj. s linkami do Budapešti a Milána/Bergama; do Larnaky míří spoje Ryanairu, Wizzairu (www.wizzair.com) i easyJetu (www.easyjet.com).

Doprava po ostrově

Půjčovné za automobily je na Kypru tak směšně levné, že alternativu veřejné dopravy téměř vyřazuje z uvažování: týdenní pronájem za menší auto se obvykle vejde do 100 eur. Zařiďte si to předem, např. u spolehlivého providera Holiday Autos (www.holidayautos.co.uk).

Fotogalerie