Developer odmítá kritiku plánu umístit Slovanskou epopej do paláce Savarin

  11:06
Pražský magistrát v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem podepsal spolupráci s developerem Crestyl o umístění Slovanské epopeje do jeho projektu Savarin v centru Prahy. Crestyl ho vlastní přes české firmy i na Maltě registrovanou společnost. Zmiňována je i skutečnost, že developer spolupracoval s firmou, kterou vlastní ruský oligarcha Michail Arustamov, od které nakupoval pozemky. Developer se ale brání, že šlo o běžný obchod.
Výstava Slovanské epopeje Alfonse Muchy je k vidění na zámku v Moravském...

Výstava Slovanské epopeje Alfonse Muchy je k vidění na zámku v Moravském Krumlově na Znojemsku. (28. července 2021) | foto: ČTK

Michail Arustamov má velmi blízko k dalšímu ruskému oligarchovi a bývalému příslušníkovi KGB, Nikolaji Tokarevovi. Je i uveden na ruských sankčních seznamech. V roce 2007 se Arustamov stal viceprezidentem ruského Transněftu. Za svou pravou ruku si ho zvolil tehdejší nový šéf podniku, kterým je právě Nikolaj Tokarev.

Dle zjištění serveru Seznamzpravy.cz nakupuje Crestyl pozemky pro své projekty od společnosti Vinohradská Properties, kterou vlastní právě Michail Arustamov. S Crestylem má také společné to, že v jeho oblibě jsou daňové ráje, ve kterých často končí netransparentní spletence různých firem. Sám je občanem Kypru. Bydliště pak udává ve Švýcarsku.

Mluvčí Crestylu Ondřej Micka uvedl, že od společnosti Vinohradská Properties nabývá pozemky týkající se části projektu v Praze 10, a to na základě smluv z roku 2015.

„Při každém nákupu pozemku samozřejmě vše pečlivě prověřujeme, mimo jiné i z pohledu zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu, tedy i z pohledu skutečnosti, zda žádný z akcionářů či konečných vlastníků smluvní strany není uveden v sankčních seznamech nebo zda není akcionářem nebo společníkem společnost, která je na těchto seznamech uvedena. Nic takového se nestalo, nikdy jsme nespolupracovali s někým, kdo je uveden na sankčních seznamech. Navíc pokud víme, tak v případě společnosti Vinohradská Properties je jejím majitelem občan EU,“ uvádí Micka.

Ruský oligarcha Tokarev působí v Praze v Mezinárodní asociaci přepravců ropy. Asociace sídlí ve Slovanském domě, který vlastní hlavní město Praha. To uzavřelo smlouvu o pronájmu s Arustamovovou firmou Pražské komunikační a společenské centrum na téměř 80 let. Pronájem prostorů pro Mezinárodní asociaci přepravců ropy pak zajišťuje právě Arustamovova firma, kterou vlastní společně s další firmou sídlící na Kypru s neznámým vlastníkem.

„Umístění v Savarinu žádal Muchův dědic“

Primátor Hřib uvedl, že o umístění slavného díla Alfonse Muchy do paláce Savarin rozhodla Rada hlavního města Prahy už před zahájením invaze na Ukrajinu, a to na začátku minulého roku.

„Cílem dohody bylo vyřešit stoletý problém a vleklý soudní spor, v rámci kterého hrozilo, že hlavní město o Slovanskou epopej definitivně přijde. Umístění v Savarinu bylo požadováno dědicem Muchy, takže nešlo o volný výběr ze strany města. Tuto záležitost dlouhodobě řeší radní pro oblast kultury Hana Třeštíková,“ řekl Hřib. Podle ní bude rozhodnutí záležet na nové radě města. Informace o „napojení Crestylu na zmíněné firmy nemá“.

Kritika a naděje

Město podle dohody s firmou Crestyl plánuje plátna umístit do Savarinu na 25 let, nyní jsou do konce roku 2026 zapůjčeny na zámek v Moravském Krumlově. Záměr kritizoval mimo jiné Spolek pro Slovanskou epopej.

„Lze jen doufat, že nové vedení města Prahy nahlédne na nevhodnost umístění epopeje do Savarinu, nejen z hlediska ekonomiky a sporného původu investora, ale i celkově. Jde o národní kulturní památku a světový unikát cyklu obrazů, který si zasluhuje důstojnější, bezpečnější a přiměřenější výstavní prostor. Autor si přál samostatný výstavní pavilon, nikoli snad jen podzemní garáž nákupního centra, a město tudíž nesdílí ani tuto dárcovskou podmínku mecenáše díla městu. V tomto smyslu je pochybné i soudní řízení Johna Muchy vůči Praze, který nejdříve žádal samostatný výstavní prostor, a teď zase podporuje něco jiného, zakopaný pes je nejspíš v tom, že obě strany nespolupracují s odborníky,“ uvedla členka Spolku doktorka Vlasta Čiháková Noshiro. V uplynulých letech pracovalo město s týmem odborníků, kteří vytipovali a posoudili řadu lokalit.

Problémem pro umístění epopeje je i skutečnost, že Savarin developerské firmy Crestyl stále není povolen a jeho územní řízení bylo z důvodu negativního vyjádření památkářů přerušeno.

Vyjádření společnosti Crestyle

„Společnost Crestyl nespolupracuje se společnostmi napojenými na Ruskou federaci a při každé transakci své partnery vždy pečlivě prověřuje, mimo jiné i z pohledu zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu.

Projekt Savarin nemá absolutně nic společného s žádnými ruskými ani jinými oligarchy a bude opravdu důstojným místem pro umístnění Slovanské epopeje. Vznikne zde unikátní kulturní a jedinečný prostor v srdci Prahy, který přímo na míru dílu Alfonse Muchy vytváří ve spolupráci s Hlavním městem Praha a s Nadací Mucha architektonické studio ikony současné světové architektury a designu Thomase Heatherwicka.

Nyní standardně běží povolovací procesy k aktuální podobě projektu od Thomase Heatherwicka, projekt je ve fázi územního řízení.“

Vlak v Milovicích prorazil zarážedlo, při dojezdu k nástupišti vykolejil

  • Nejčtenější

Velké požáry ve středních Čechách: vzplála výroba pyrotechniky a sklad

14. června 2024  15:28,  aktualizováno  16.6 5:41

Středočeští hasiči zasahují u dvou velkých požárů. V obci Praskolesy poblíž Hořovic na Berounsku...

Nefungují brzdy! Expolitička s matkou a psem jen o vlásek unikly z hořícího auta

15. června 2024  15:14

Velké štěstí v neštěstí zažila spolu se svou matkou bývalá místostarostka Tábora Michaela Petrová....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Náklaďák v tunelu Blanka naboural v koloně jedenáct aut, na odpoledne ho uzavřel

12. června 2024  15:20,  aktualizováno  19:14

Nehoda jedenácti osobních aut a nákladního vozu uzavřela v Praze Dejvický a Bubenečský tunel ve...

Vlak v Milovicích prorazil zarážedlo, při dojezdu k nástupišti vykolejil

9. června 2024  18:06,  aktualizováno  20:05

V Milovicích na Nymbursku odpoledne vykolejil při dojezdu k nástupišti jednou nápravou osobní vlak....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Triko dolů a piknik přímo na pietním území v Lidicích. Doba hlupáků, zlobí se Stehlík

12. června 2024  13:11

„Tričko pěkně dolů, svačinky s sebou a šup uspořádat si piknik přímo na pietní území.“ Tak reagoval...

GLOSA: Praha v populistickém boji s SUV nacení parkování podle velikosti auta

17. června 2024

Parkování v hlavním městě začíná být velký problém a zdá se, že zastupitelé Prahy se jej rozhodli...

Na dálnici D5 u Loděnice zemřel po srážce s nákladním autem motorkář

16. června 2024  12:33

Na dálnici D5 u Loděnice na Berounsku ve směru na Prahu v neděli dopoledne zemřel po srážce s...

Šancí pro Prahu jsou cizinci. Obyvatel by bez migrace ubývalo o tisíc ročně

16. června 2024  11:02

Omlazují populaci metropole, pracují na pozicích, kam se „domácí“ neženou. Bez nich by počet...

Velké požáry ve středních Čechách: vzplála výroba pyrotechniky a sklad

14. června 2024  15:28,  aktualizováno  16.6 5:41

Středočeští hasiči zasahují u dvou velkých požárů. V obci Praskolesy poblíž Hořovic na Berounsku...

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...