Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Developer odmítá kritiku plánu umístit Slovanskou epopej do paláce Savarin

  11:06
Pražský magistrát v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem podepsal spolupráci s developerem Crestyl o umístění Slovanské epopeje do jeho projektu Savarin v centru Prahy. Crestyl ho vlastní přes české firmy i na Maltě registrovanou společnost. Zmiňována je i skutečnost, že developer spolupracoval s firmou, kterou vlastní ruský oligarcha Michail Arustamov, od které nakupoval pozemky. Developer se ale brání, že šlo o běžný obchod.
Výstava Slovanské epopeje Alfonse Muchy je k vidění na zámku v Moravském...

Výstava Slovanské epopeje Alfonse Muchy je k vidění na zámku v Moravském Krumlově na Znojemsku. (28. července 2021) | foto: ČTK

Michail Arustamov má velmi blízko k dalšímu ruskému oligarchovi a bývalému příslušníkovi KGB, Nikolaji Tokarevovi. Je i uveden na ruských sankčních seznamech. V roce 2007 se Arustamov stal viceprezidentem ruského Transněftu. Za svou pravou ruku si ho zvolil tehdejší nový šéf podniku, kterým je právě Nikolaj Tokarev.

Dle zjištění serveru Seznamzpravy.cz nakupuje Crestyl pozemky pro své projekty od společnosti Vinohradská Properties, kterou vlastní právě Michail Arustamov. S Crestylem má také společné to, že v jeho oblibě jsou daňové ráje, ve kterých často končí netransparentní spletence různých firem. Sám je občanem Kypru. Bydliště pak udává ve Švýcarsku.

Mluvčí Crestylu Ondřej Micka uvedl, že od společnosti Vinohradská Properties nabývá pozemky týkající se části projektu v Praze 10, a to na základě smluv z roku 2015.

„Při každém nákupu pozemku samozřejmě vše pečlivě prověřujeme, mimo jiné i z pohledu zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu, tedy i z pohledu skutečnosti, zda žádný z akcionářů či konečných vlastníků smluvní strany není uveden v sankčních seznamech nebo zda není akcionářem nebo společníkem společnost, která je na těchto seznamech uvedena. Nic takového se nestalo, nikdy jsme nespolupracovali s někým, kdo je uveden na sankčních seznamech. Navíc pokud víme, tak v případě společnosti Vinohradská Properties je jejím majitelem občan EU,“ uvádí Micka.

Ruský oligarcha Tokarev působí v Praze v Mezinárodní asociaci přepravců ropy. Asociace sídlí ve Slovanském domě, který vlastní hlavní město Praha. To uzavřelo smlouvu o pronájmu s Arustamovovou firmou Pražské komunikační a společenské centrum na téměř 80 let. Pronájem prostorů pro Mezinárodní asociaci přepravců ropy pak zajišťuje právě Arustamovova firma, kterou vlastní společně s další firmou sídlící na Kypru s neznámým vlastníkem.

„Umístění v Savarinu žádal Muchův dědic“

Primátor Hřib uvedl, že o umístění slavného díla Alfonse Muchy do paláce Savarin rozhodla Rada hlavního města Prahy už před zahájením invaze na Ukrajinu, a to na začátku minulého roku.

„Cílem dohody bylo vyřešit stoletý problém a vleklý soudní spor, v rámci kterého hrozilo, že hlavní město o Slovanskou epopej definitivně přijde. Umístění v Savarinu bylo požadováno dědicem Muchy, takže nešlo o volný výběr ze strany města. Tuto záležitost dlouhodobě řeší radní pro oblast kultury Hana Třeštíková,“ řekl Hřib. Podle ní bude rozhodnutí záležet na nové radě města. Informace o „napojení Crestylu na zmíněné firmy nemá“.

Kritika a naděje

Město podle dohody s firmou Crestyl plánuje plátna umístit do Savarinu na 25 let, nyní jsou do konce roku 2026 zapůjčeny na zámek v Moravském Krumlově. Záměr kritizoval mimo jiné Spolek pro Slovanskou epopej.

„Lze jen doufat, že nové vedení města Prahy nahlédne na nevhodnost umístění epopeje do Savarinu, nejen z hlediska ekonomiky a sporného původu investora, ale i celkově. Jde o národní kulturní památku a světový unikát cyklu obrazů, který si zasluhuje důstojnější, bezpečnější a přiměřenější výstavní prostor. Autor si přál samostatný výstavní pavilon, nikoli snad jen podzemní garáž nákupního centra, a město tudíž nesdílí ani tuto dárcovskou podmínku mecenáše díla městu. V tomto smyslu je pochybné i soudní řízení Johna Muchy vůči Praze, který nejdříve žádal samostatný výstavní prostor, a teď zase podporuje něco jiného, zakopaný pes je nejspíš v tom, že obě strany nespolupracují s odborníky,“ uvedla členka Spolku doktorka Vlasta Čiháková Noshiro. V uplynulých letech pracovalo město s týmem odborníků, kteří vytipovali a posoudili řadu lokalit.

Problémem pro umístění epopeje je i skutečnost, že Savarin developerské firmy Crestyl stále není povolen a jeho územní řízení bylo z důvodu negativního vyjádření památkářů přerušeno.

Vyjádření společnosti Crestyle

„Společnost Crestyl nespolupracuje se společnostmi napojenými na Ruskou federaci a při každé transakci své partnery vždy pečlivě prověřuje, mimo jiné i z pohledu zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu.

Projekt Savarin nemá absolutně nic společného s žádnými ruskými ani jinými oligarchy a bude opravdu důstojným místem pro umístnění Slovanské epopeje. Vznikne zde unikátní kulturní a jedinečný prostor v srdci Prahy, který přímo na míru dílu Alfonse Muchy vytváří ve spolupráci s Hlavním městem Praha a s Nadací Mucha architektonické studio ikony současné světové architektury a designu Thomase Heatherwicka.

Nyní standardně běží povolovací procesy k aktuální podobě projektu od Thomase Heatherwicka, projekt je ve fázi územního řízení.“

V pražské zoo přivítali dva nové lední medvědy

  • Nejčtenější

Ostuda českého fotbalu. Pohár končil bitkou fanoušků, zasáhli těžkooděnci

22. května 2024  20:41,  aktualizováno  22:54

Místo vítězného křepčení s pohárem hromadná bitka fanoušků. Ostuda, ze které se bude český fotbal...

Vychytávka jako z Jamese Bonda. Řidič za jízdy měnil na autě poznávací značky

22. května 2024  14:23

Pražští policisté si na začátku května všimli vozu, které nemělo odpovídající poznávací značku a...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Divácký rekord? Pro Česko není velkou výzvou, spíš by MS mělo hostit častěji

20. května 2024  6:29

Asi žádné jiné číslo se při fanouškovských náletech na hokejovém mistrovství světa neřeší víc. 741...

Strážníci nepomohli oběšenci, po rozsudku u městské policie končí

16. května 2024  18:17

Městský soud v Praze potvrdil ve čtvrtek peněžité tresty dvěma pražským strážníkům, kteří loni v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Plzeň - Sparta 1:2, k titulu i pohár. Finále rozhodl v nastavení Birmančevič

22. května 2024  17:14,  aktualizováno  20:03

Sparťanští fotbalisté po pěti dnech slaví další trofej. Po zisku titulu zvítězili ve finále...

V Praze na hlavním nádraží se srazil osobní vlak s posunovací lokomotivou

24. května 2024  12:28

Na pražském hlavním nádraží se dnes dopoledne střetl osobní vlak s posunovací lokomotivou....

Rasismus? Křivé nařčení, hájí Vlašim kapitána. Proti trestu se odvolá

24. května 2024  10:59

Vedení vlašimského klubu se odvolá proti osmizápasovému trestu pro kapitána týmu Jiřího Kulhánka,...

Jako 362 fotbalových hřišť. Archeologové zkoumají oblast stavby Pražského okruhu

24. května 2024  10:55

Na připravované stavbě Pražského okruhu mezi dálnicí D1 a Běchovicemi začal archeologický průzkum....

Kvůli použití spreje po fotbale v Boleslavi prověřuje policie 11 oznámení

24. května 2024  9:30

Policie v souvislosti se zákrokem po sobotním fotbalovém zápase Sparty v Mladé Boleslavi prověřuje...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...