Jmenování Vojtěcha naštvalo opozici, vyčítá vedení kraje „trafikanty z ANO“

  12:36
Opozice v Ústeckém kraji chce na mimořádném zastupitelstvu 22. března jednat o rezignaci vedení kraje v čele s hejtmanem Janem Schillerem z ANO. Kritizuje, že se šéfem představenstva Krajské zdravotní stal exministr ANO Adam Vojtěch, což nebyl první podobný případ. Starostové a nezávislí to označili za agrofertizaci kraje.

Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Pro nás je zcela neakceptovatelné, aby se do vedení krajských nemocnic i samotného úřadu dosazovali trafikanti z hnutí ANO. Z Ústeckého kraje se nemůže stát skládka neúspěšných politiků a úředníků z celé země. Kraj potřebuje změnit směr a naopak přilákat zkušené odborníky s vizí, kteří ho úspěšně provedou probíhající transformací,“ uvedl v prohlášení opoziční zastupitel Filip Ušák (STAN). 

Opozice totiž kritizuje také to, že v čele ústeckého krajského úřadu stojí Jiří Holub, bývalý ředitel středočeského úřadu, kam nastoupil počátkem roku 2018 za předchozí krajské vlády ANO a ČSSD podporované komunisty. Holubovo jméno je spojeno s kauzou vysokých odměn pro středočeské krajské úředníky, včetně jeho samého (psali jsme v článku Za Jermanové tajil jako šéf hejtmanství odměny, teď řídí krajský úřad v Ústí).

„Budeme požadovat, aby za takovou politiku vyvodil hejtman Schiller politickou odpovědnost a rezignoval,“ řekl Ušák. Dodal, že doufá i v podporu Spojenců pro kraj, jejichž programové hodnoty jsou podle něj v přímém protikladu krajské politiky hnutí ANO, s kterým jsou Spojenci v koalici.

Kroky nového vedení kraje zkritizoval také senátor za Děčínsko Zbyněk Linhart (za STAN).

„Jsem znechucen chováním krajské koalice, která namísto zkvalitnění zdravotních služeb v regionu prodává odborné funkce ve vedení nemocnic svým spolustraníkům,“ řekl Linhart. Vojtěch si například k poslaneckému platu odnese za působení v Krajské zdravotní měsíčně přes 90 tisíc korun.

Ústecký kraj po podzimních volbách vede koalice ve složení ANO, ODS a Spojenců pro kraj. Po svém nástupu koalice obměnila celé představenstvo Krajské zdravotní, která v kraji spravuje pět nemocnic a kraj je jejím jediným akcionářem. Už tehdy do představenstva jmenovala i exministra zdravotnictví Adama Vojtěcha.

Tento týden ve středu rada kraje odvolala předsedu představenstva Jindřicha Zetka s odůvodněním, že s ním mělo vedení kraje dlouhodobé neshody, a Vojtěch převzal jeho místo. Den před tím představenstvo Krajské zdravotní odvolalo generálního ředitele společnosti Aleše Chodackého.

Smlouvu s asistentkou prověří policie

Odvolaný předseda představenstva Krajské zdravotní Zetek následně řekl, že Chodacki uzavřel fiktivní pracovní smlouvu s asistentkou hejtmana Vladislavou Marschallovou, podle níž měla dostávat 130 tisíc korun měsíčně za poradenství. Následně podal na Marschallovou a bývalého ředitele společnosti Chodackého trestní oznámení.

„Důvod je celkem jednoduchý. Věděl jsem, že v momentě, kdy odejdu z představenstva, hrozí riziko kamuflování celé té věci,“ uvedl Zetek.

Bylo třeba řešit to rychle, říká Vojtěch o svém povýšení v KZ

V týdnu řekl, že Marschallová dostala od Chodackého smlouvu hned druhý den po jeho nástupu do funkce, a to za zády představenstva. Smlouva byla podle něj ukončena až v momentě, kdy se o nástupy zaměstnanců začal zajímat místopředseda představenstva.

„Krajskou zdravotní tak její angažmá stálo více než 500 tisíc korun,“ uvedl Zetek.

Krajská zdravotní se proti Zetkovým slovům ohradila. „Informace o tom, že Vladislavě Marschallové byla z prostředků Krajské zdravotní bezdůvodně vyplacena částka přesahující půl milionu korun, jsou lživé,“ stojí v prohlášení společnosti.

„S Vladislavou Marschallovou byla uzavřena smlouva, jejímž předmětem bylo její aktivní zapojení do přípravy strategie očkování proti covidu-19 v Ústeckém kraji. Na základě této smlouvy působila v pozici manažera a koordinátora očkovacích míst v kraji a aktivně se podílela na vybudování velkokapacitních očkovacích center na Ústecku. Výsledek její práce je tedy zřejmý. Jakmile svou práci pro společnost KZ odvedla, byla její smlouva k 28. únoru ukončena,“ píše se v něm dále.

Chodacki Zetkova slova označil za naprosté nesmysly. „Žádné fiktivní smlouvy v KZ nejsou, ani v případě paní Marschallové. Je součástí týmu boje proti covidu, účastní se všech jednání. Co se týče odměn, krajský úřad rozhodl o vyplácení určité částky pro celé vakcinační štáby. A nejsou tak vysoké,“ tvrdí exředitel.

Smlouvu budeme chtít vidět, říkají Spojenci

Nad výší odměn se však pozastavil i hejtman Schiller. „I pro mě byla překvapením výše smluvního plnění, a proto jsem ve čtvrtek o celé věci hovořil s novým předsedou představenstva panem Vojtěchem a požádal jsem ho, aby došlo k důslednému prověření nejen smlouvy paní Marschallové, ale všech poradenských smluv, a především jejich plnění,“ řekl.

Vysvětlení situace kolem smlouvy chtějí i koaliční spojenci ANO. „Ta smlouva není úplně standardní. Na druhou stranu si úplně nemyslím, že je fiktivní, paní Marschallová skutečně pracovala. Ale je to hodně peněz a to je problém. Tu smlouvu budeme chtít vidět a pan hejtman to bude muset objasnit,“ říká náměstek hejtmana Jiří Řehák (Spojenci).

Zetek, který na vše poukázal, byl podle něj odvolán kvůli tomu, že mezi ním a Chodackým byly neshody, a tím ztratil podporu rady kraje.

Opoziční zastupitel Jaroslav Komínek (KSČM) označil vzniklou situaci za katastrofu.

„KZ je destabilizována v nejhorším období. Bohužel si myslím, že smlouva paní Marschallové je jen malinká část. Budeme se ptát i na očkovací centra. Není možné, aby KZ odmítala očkovat, protože nemá kapacity, a přenechává vakcíny soukromým firmám či nemocnicím, které z toho mají zisk,“ řekl s tím, že ve středu se v Klášterci otevřelo očkovací centrum v Lázních Evženie.

„Ty provozuje syn člena dozorčí rady KZ a bývalého europoslance Miroslava Ouzkého. Ve čtvrtek vyočkovali 500 vakcín a KZ v Chomutově 69. To je hodně zvláštní a doplácejí na to obyvatelé kraje,“ míní Komínek.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Kdybych s ní neměl sex, byl bych bez jídla, řekl chlapec o obžalované matce

17. června 2024  12:55

Mladík, kterého podle obžaloby od jeho sedmi let roky zneužívala matka, vypověděl, že sex s ní...

Řidič se třemi promile se zaklínil s autem na peronu, smetl ho vlak

16. června 2024  10:12,  aktualizováno 

Více než tři promile alkoholu nadýchal padesátiletý řidič, který v neděli ráno způsobil srážku s...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Město dva dny předem oznámilo velkou uzavírku, zmatení řidiči jezdí do zákazů

18. června 2024  6:42

Řada dopravních omezení, která si v Litoměřicích vynutila čekání v kolonách a dlouhé objížďky,...

Radila mi, ať taky piju synovu moč, řekla dcera ženy souzené za zneužívání

13. června 2024  15:42

Byla to dobrá máma, která ale později přešla k ezoterice a alternativní medicíně. Tak u ústeckého...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Pardon, Češi, vyhrajeme! Máme nejlepší generaci, věří Nivaldo Portugalsku

17. června 2024

Premium Pečlivě oholená hlava, čokoládová pleť, úderné výpady po lajně, útočné choutky. Pamatujete na...

Ústí koupí budovu, kde pomáhají drogově závislým. Místo nich v ní chce děti

19. června 2024  16:05

Drug-Out Klub v Ústí nad Labem, který pomáhá uživatelům drog a dětem s psychickými problémy, se...

Je mrtvý, zoufal si po nehodě opilý mladík s ježkem v ruce. Ten přitom žil

19. června 2024  14:26

Ústečtí dopravní policisté řeší kuriózní dopravní nehodu. V ní figurují dvacetiletý řidič, láhev...

KOMENTÁŘ: V Mostě zakryli svou historii a ohánějí se matkami s kočárky. Trapné

19. června 2024  6:18

Město Most má stále lepší image. Ne že ne. Má. Ovšem zdejší vedení města ji občas pocáká trochou...

Koleje do Saska vytrhali v roce 1945. K jejich obnově má pomoci nový projekt

18. června 2024  15:36

Řadu let diskutovanému plánu znovu postavit osm kilometrů železničních kolejí mezi Holzhau v Sasku...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...