Nájezdy opilých čeledínů nebo věštění z kostí. I takové byly oslavy Martina

Každoročně si 11. listopadu krátíme čekání na příjezd sv. Martina na bílém koni propečenou husičkou a prvním vínem nového ročníku. I když se poslední dobou mluví o „marketingovém“ svátku, jedná se o tradice, které se v Česku dodržovaly už před stovkami let. Nahlédněte s námi pod jejich pokličku.
Část 1/4
Svatomartinská husa s chlupatými knedlíky a zelím

Svatomartinská husa

Martin byl římským vojákem, narodil se v Panonii, která je dnes částí Maďarska, okolo roku 316. Poté, co daroval půlku pláště promrzlému žebrákovi, se mu prý zjevil Kristus a Martin pověsil vojenské řemeslo na hřebík, přijal křest, později založil klášter a stal se biskupem ve francouzském Tours. Jeho pohřeb 11. listopadu byl velkou událostí, na kterou se sjeli lidé z širého okolí. Jak ale do tohoto známého příběhu zapadají husy?

Svatomartinská husa krok za krokem: peče se sama bez kontroly 13 hodin

Starobylá legenda nabízí dvě varianty. Podle první Martina, který byl přirozeně skromný, nabídka stát se biskupem zaskočila natolik, že se ze studu ukryl v husinci. Jeho hlasité obyvatelky ho ovšem kejháním vyzradily. Podle druhého výkladu ho rušily při kázání. Oba scénáře se shodují, že si za svůj prohřešek zasloužily každoročně pykat na pekáči.

Pečená husa podle Nové české kuchařky, 1864

Suroviny: celá husa, sůl, kmín

Postup: Dobře vykuchaná husa se vypere, nasolí a uvnitř trochem přebraného kmínu se prosype. Nožičky se zašpejlují a na pekáči v troubě se upeče. Obrátí se a polévá se jako každá jiná pečeně, a též lžíce vody pod ní se podleje. Půl hodiny dříve, než zcela upečena jest, sleje se sádlo. Pak se nakrájí na kousky, ty se urovnají pěkně na mísu a přecezenou šťávou se polejí.

Tip: Všecka domácí drůbež stane se křehčejší, leží-li zabitá jeden neb dva dni v studeném místě.

Pravý důvod je zřejmě prozaičtější. Podzim se kolem poloviny listopadu lámal v zimu a s tím přicházel čas odvést daň vrchnosti a církvi z vypěstované úrody. Jednou z jejích forem byly právě husy, které se v této době zabíjely.

Úsporná variace na svatomartinské menu. Hustá polévka i kuře jako husa

Pečínkou a lidovými zábavami se také slavil konec sezonních prací na poli, obnova smluv s hospodářem a s tím spojená výslužka. No a koneckonců kus tučného masa přišel vhod i před nadcházejícím předvánočním půstem.

První doklad o tradici pochází z německých oblastí už z karolinských dob, tedy z přelomu 8. a 9. století. Možná může být ještě starší. Podle některých historiků se husy na podzim obětovaly už pohanskému bohu Wodanovi. V českých zemích jsou nejstarší husí hody datovány do 15. století.

Na některých místech se z jejich předávání stala okázalá podívaná, ptáci s pentlemi kolem krků se na sídlo vrchnosti dováželi na nazdobených vozech tažených koňmi. Z jejich hrudních kostí se pak věštilo, jaká bude zima – když byly bílé, měla být na sněhu, když načervenalé či hnědé, byla za dveřmi zima blátivá.

Jak se sv. Martin začal slavit v Čechách?

Podle kulturního historika Josefa Svátka (1835–1897) to bylo tak:

Kdysi vyjel si český kníže Oldřich lovit do lesů křivoklátských, zmátl si však cestu v hustém lese. Troubení jeho přivolalo uhlíře z nedaleké osady, kde právě slavili posvícení. Uhlíř vyvedl knížete z lesa a pozval ho do své chatrče na husu. Kníže, který se vydával za knížecího komorníka Janka, přijal pozvání uhlířovo a poživ husy posvícenské, pozval ho, aby ho v Praze na hradě navštívil. Uhlíř to slíbil za tou výminkou, že mu tam pan Janek dá též upéci husu.

V den sv. Martina dostavil se uhlíř skutečně na hrad Pražský a poptával se po panu Jankovi. Dvořané uvedli ho ke knížeti, s nímž užaslý uhlíř potom stoloval a na huse si pochutnal. Na památku tohoto vysvobození svého z lesa a srdečné pohostinství českých uhlířů ustanovil kníže Oldřich, aby každého roku slavil se den sv. Martina pečenou husou.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Snídaně je grunt. Pomůže s hubnutím i soustředěním, dodá energii. Jak na ni?

18. května 2024

Mezinárodní průzkum Barometr Food ukázal, že stravování Čechů není tak úplně v pořádku. Tak třeba...

Borůvkové sušenky

Borůvkové sušenky

Střední

90 min

Křehké sušenky s polevou skvělé na svačinku či snídani.

Čokoládový dort s ibiškem

Čokoládový dort s ibiškem

Střední

120 min

Dokonalý dort, kterým každého ohromíte.

Růžové mléko s malinami

Růžové mléko s malinami

Lehké

10 min

Osvěžující mléko, které si oblíbí určitě i vaše děti.

Levandulové lanýže

Levandulové lanýže

Střední

45 min

Kvete vám na zahradě levandule? Využijte ji k přípravě těchto lákavých bonbónů.

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....