Doporučujeme

Na guláš, grilování či vývar. Jak kupovat hovězí maso a co z něj připravit

  • 1
Z čeho bude nejlepší guláš, na co se hodí nízký roštěnec či svíčková? Než se vydáte pro hovězí maso do obchodu, přečtěte si náš manuál, zejména pokud patříte v kuchyni mezi začátečníky. V dalších dílech seriálu se zaměříme třeba na vepřové či kuřecí.
Ilustrační snímek

Při nákupu si zvykněte prohlížet maso, zjistit si informace o místě jeho původu, způsobu zpracování, konzervaci či jeho stáří. Věnujte větší pozornost jeho barvě, vůni, velikosti i celkové pružnosti.

A jak má tedy vypadat? Hovězí by mělo mít intenzivně červenou barvu, charakteristickou a svěží vůni, po stlačení se musí vracet zpět do původní podoby.

Na ovar, roládu či řízky. Jak kupovat vepřové maso a co z něj připravit

Pokud je maso tmavé a suché, ale pěkně voní, znamená to, že je zralé a připravené k okamžitému použití. Takové bývá dražší, protože takzvaně dozrávalo a odpařovala se z něj voda, tyhle úbytky se započítávají do ceny.

Kvalitní maso zraje deset dnů, ve vakuu vydrží další tři týdny. Nedostatečně vyzrálé maso je ale tuhé a tvrdé (ze starších kusů skotu ještě mnohem víc), postrádá očekávanou křehkost, šťavnatost a měkkost.

Tip: Hovězí maso je kvalitním zdrojem bílkovin, železa i zinku. Obsahuje také sodík, draslík, hořčík a vápník. Odborníci doporučují jíst ho jednou až dvakrát týdně.

Jsou vám při nákupu hovězího u řezníka některé pojmy tak trochu záhadou? Pomůže vám přehled na následující straně.

Hovězí

Dělení hovězího masa

1 Hrudí: Přední (prorostlejší), zadní (libovější), špička (masitá, téměř bez kostí). Vhodné pro vaření i vývar.

2 Vysoké žebro: Část žebra (dobře prorostlá svalovina), která i po uvaření zůstává šťavnatá a měkká.

Na řízky, roládu, polévku i grilování. Jak nakupovat a porcovat kuřecí maso

3 Pupek, bok: Využijte je na vývar i na polévku. Vhodné jsou pro přípravu mletého masa.

4 Podplečí: Říká se mu také péro a chuťově je dost podobné vysokému roštěnci. Přijde vhod k dušení a vaření, třeba na guláše a perkelty.

5 Krk: Pořiďte ho k dušení nebo vaření, na omáčky.

6 Kližka: Jde o maso s výraznou chutí, ideální k přípravě guláše.

7 Plec: Existuje kulatá plec (označovaná jako falešná svíčková), loupaná plec a vysoká plec. V kuchyni najde všestranné uplatnění, hodí se pro pečení, dušení, smažení, grilování i mletí.

8 Kýta: Řezníci ji dál dělí na ořech, svrchní a spodní šál, zadní část. Lze ji péct, dusit i grilovat.

9 Zadní maso: Jedná se o nejlepší část kýty, takzvanou špičku. Tohle velice jemné maso najdete v horní části zadní kýty.

10 Svíčková: Jde o nejkvalitnější část hovězího, používá se na přípravu minutek, jako jsou bifteky a medailonky, či anglických pečení.

11 Nízký roštěnec: Bez kostí se nazývá roštěná – to je mimořádně kvalitní, šťavnaté zadní maso vhodné k přípravě steaků či minutek.

12 Vysoký roštěnec: Navazuje na podplečí a přechází v nízký roštěnec. Prodává se s kostmi i vykostěný. Používá se na pečení a dušení.

Kde obvykle nakupujete maso? Hlasujte v anketě na další straně.

Kde nejčastěji nakupujete maso?

celkem hlasů: 435

  • Vybrali jsme pro Vás