Boris Becker, sám někdejší tenisový velmistr, se za Roland Garros 1984 ohlíží vlastní vzpomínkou: „Hrál jsem zrovna finále juniorské čtyřhry proti Patricku McEnroeovi. Poslouchali jsme diváky, jak křičí, abychom poznali, jaké je skóre. John vedl 2:0, ale Ivan průběh otočil a vyhrál v pěti setech.“
Zdánlivě strohá věta ani zdaleka nevystihuje mimořádné drama, které se tehdy na centrálním dvorci v Paříži odehrávalo. Proto přijměte pozvání ponořit se do rekonstrukce úchvatné řeže.
Roland Garrospříloha iDNES.cz |
Oba rivalové se před utkáním nacházejí v odlišné pozici, ačkoli okupují přední patra světového žebříčku. Tehdy 25letý McEnroe je jedničkou, o rok mladší Lendl dvojkou.
Jenže Američana nadnáší vědomí, že v sezoně dosud neprohrál, soupeře z Československa navíc v pěti předchozích setkáních zdolal. V jeho prospěch hovoří i bilance grandslamových finále: zatímco on už se pyšní pěti tituly, Lendl ve všech čtyřech dosavadních pokusech neuspěl.
„Věděl jsem, že rok 1984 je mým. Hrál jsem tak dobře, že mě nikdo nemohl na žádném povrchu porazit. Ani Lendl. Ne teď,“ líčí McEnroe ve své knize Serious.
V souladu s tím na finálového soka rázně nastupuje a první dva sety bere jednoznačně 6:3 a 6:2.
Když na duel před čtyřmi lety vzpomínal web Roland Garros, psal: „Před publikem, které obdivovalo jeho útočný styl, Američan brilantně prováděl strategii servis–volej, na síti sbíral Lendlovy prohozy a na returnu odehrával míče brzy, čímž nutil soupeře k chybám.“
Jenže pak se cosi mění.
Autor McEnroeovy autorizované biografie Richard Evans píše o sílícím slunku, které Američana postupně vyčerpávalo, zatímco nezdolný Lendl dál úřadoval.
Společně s tím se na do té doby suverénním tenistovi začíná podepisovat i psychické vypětí. Zkraje třetího setu mu povolují nervy, když se hlasitě rozčiluje kvůli zvukům ze sluchátek, které si u kurtu odložil kameraman.
„Ačkoliv jsem chápal, že jde jen o technické potíže, rozčililo mě, že s tím skřehotáním nikdo nic nedělá. Při střídání stran jsem ke sluchátkům přišel a zařval do nich: Držte už kur.. hubu! Kdokoli byl na druhé straně, musel ohluchnout,“ popisoval později v knize.
Lendlova průlomová výhra, McEnroeův věčný vztek. Nezapomenutelné finále ’84![]() |
Jeho takřka neomylný výkon se začíná drolit. Lendl využívá situace, rozhozenému protivníkovi bere servis a rázem vede 4:2. „Jakmile jsem ho brejknul, získal jsem naději,“ prozradil po utkání. „Cítil jsem, že když jsem uspěl jednou, můžu to dokázat znovu.“
Přestože o náskok záhy přichází, od stavu 4:4 si podmaňuje oba následující gamy. A snižuje na 1:2.
„McEnroe se náhle ocitl pod tlakem. Zatímco ve druhém setu vyhrál po prvním servisu více než 90 procent výměn, ve druhém se pohyboval kolem 60,“ psal web turnaje. „Přesto měl obrovskou šanci, když ve čtvrté sadě získal brejk na 3:2 a pak zvýšil vedení na 4:2.“
Ani to mu však nestačí, čtvrtý set putuje poměrem 7:5 na stranu borce z Československa.
V pátém sice McEnroe má dva brejkboly na vedení 4:3, ale oba zahazuje. V koncovce Lendl válí na příjmu a vítězí 7:5.
Na jedné straně kurtu propuká euforie, na druhé bezmoc.
„Mám obrovskou radost,“ odpovídá Lendl hloučku reportérů.
Pocity poraženého vykresluje Evans v biografii: „Kdyby někdo McEnroeovi v ten moment podal zbraň, zastřelí se.“
Sám zkroušený tenista prohodí: „Nemohl jsem si přát více šancí.“
Později se k promarněné příležitosti vrací slovy: „Tohle je jediný zápas, ve kterém mi přišlo, že hraju nad svými možnostmi, a přesto jsem prohrál.“
Na Roland Garros nechybí ani letos, svými postřehy ozvláštňuje vysílání stanice Eurosport. A věřte, že kolaps ho stále pronásleduje.
STALO SE 8. ČERVNA: Extremista a mnich Lendl suverénním šampionem![]() |
Už před časem se svěřil: „Pořád mám potíže v Paříži komentovat, často přichází den dva, kdy mi je špatně od žaludku. Jen proto, že jsem tady a přemýšlím o tom zápase. O tom, co jsem zahodil a jak jiný by můj život byl, kdybych vyhrál.“
Pokud by neselhal, v roce 1984 klidně mohl dobýt kalendářní Grand Slam. Z 85 zápasů v sezoně jich vyhrál 82, pár týdnů po bolavém výbuchu suverénně opanoval Wimbledon a Lendlovi se pomstil ve finále US Open.
Jenže titul z New Yorku byl nakonec jeho posledním grandslamovým z celkových sedmi. Po něm už se nedostal ani do jednoho finále.
Naopak Lendl se povstáním na Roland Garros nastartoval k působivé kariéře, v níž si přivlastnil celkem osm nejcennějších tenisových pohárů. „Nebál jsem se jich, jen jsem je nevyhrával,“ okomentoval po otočce s McEnroem prolomení nelichotivé finálové bilance největších turnajů světa.
„Ivan je tenisová legenda, první opravdový profesionál,“ vzpomíná na svého rivala Becker.
„Trénoval tvrdě, otevřeně mluvil o výživě, taky měl vyplétače. Byl zkrátka první, kdo se na tenis díval ze všech úhlů. A i díky tomu vyhrál spoustu titulů.“
Přičemž jeden z jeho nejcennějších a nejslavnějších právě slaví čtyřicetiny.