Zuby moudrosti: trhat, nebo ne? Když nezlobí, mohou být i prospěšné

Každý o nich slyšel, ne každý je má a nikdo je nikomu nezávidí. Třetí stoličky rostou, kdy a komu chtějí, a předem neodhadnete, jestli se vyklubou bez potíží, nebo naopak. Jaká je odpověď na otázku, zda trhat, či netrhat?

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Osmičky, odborně třetí moláry, někdy nejsou v čelisti ani založené nebo třeba jen některé, jindy pro ně není v ústech dost místa a jejich prořezávání je problematické. Navíc když už konečně vylezou, mohou křivit a kazit zuby sousední, tudíž musí z pusy ven.

Domácí lékař

Faktem je, že komplikace u zubů moudrosti představují až 98 procent ze všech obtíží spojených s neprořezanými zuby. Zárodky třetích molárů přitom mohou být na rentgenu vidět již kolem čtrnácti let, výjimečně i dříve. „Měli jsme v ordinaci dokonce i dvanáctiletého chlapce s téměř zcela vyvinutými zuby moudrosti připravenými k prořezání do ústní dutiny,“ říká stomatochirurg Vladimír Ščigel z privátní zubní ordinace v pražských Vršovicích.

To sedmadvacetiletý Dominik z Prahy věděl o svých třetích stoličkách od třinácti a aktuálně má za sebou jejich trhání. „Zubařka mě na vytržení moudráků posílala čtyři roky, než jsem poslechl. Teď už mám bohužel sedmičky od osmiček z jedné strany úplně zkažené a přední zuby trošku pokřivené,“ vyčítá si.

Při prořezávání osmičky a jejím tlaku na sousední sedmičku se prostor velmi obtížně čistí, často se zde hromadí zubní plak i zbytky jídla. Aby se zuby nekazily, je nutné jim věnovat zvýšenou péči. V okamžiku, kdy se objeví i malý kousek moudráku v ústech, navštivte dentální hygienu, kde vám pomohou vybrat zubní pomůcky na míru a naučí vás správné péči.

„Na čištění takových malých a hůře přístupných míst je vhodný takzvaný solo kartáček a způsob čištění zubů, kterému říkáme solo technika,“ přibližuje dentální hygienistka Hana Vrbová z pražského Zubního centra Ořechovka. I v oblasti zubů moudrosti by mělo být samozřejmostí používání mezizubních kartáčků.

Proklaté dolní osmičky

Čtěte v magazínu Rodina DNES

Článek vyšel v magazínu Rodina DNES, aktuální číslo najdete zde

Dominik vzpomíná, jak se v průběhu růstu zubů moudrosti měnila frekvence jejich prořezávání a bolesti, zaručeně horší prý byly ty dolní osmičky. „V pubertě jsem cítil jejich prořezávání každý měsíc, postupně se interval prodlužoval na tři měsíce, kdy jsem pokaždé čtyři dny cítil řezavou bolest, a pak byl zase tři měsíce klid. V posledních letech šlo už jen o pár dní v roce,“ vzpomíná.

Ačkoli jsou častější neprořezané a zaklíněné zuby moudrosti v horní čelisti, v té dolní skutečně způsobují větší problém. Je zde totiž mnohem silnější kost a horší prostorově anatomické podmínky. Prořezávání dolních zubů moudrosti tak mnohem častěji provází bolest, otok dásně i tváře, nahromadění hnisu, teplota, horší otevírání úst a také polykání. „Složitější případy někdy vedou až k velmi vážnému otoku a zánětu, který se šíří i na dýchací cesty a do mezihrudí a může dojít i k bezprostřednímu ohrožení na životě,“ varuje lékař.

Někomu se sice dolní osmičky prořežou ve správném postavení, mohou však zůstat částečně překryté sliznicí, čímž vzniká kapsa a je zaděláno na zánět. Tehdy je možné podstoupit drobnější chirurgický zákrok zvaný dekapsulace, kdy se v místním umrtvení přebytečná sliznice nad zubem odstraní obřezáním zubu skalpelem, vyštípnutím celé kapsy speciálními štípačkami na dáseň nebo laserovým odpařením tkáně.

„Ošetření diodovým laserem je zcela nekrvavé, hojení je kvalitní a bez komplikací. Laser navíc umí celou oblast dokonale vysterilizovat, takže jsme ani jednou nemuseli předepisovat antibiotika,“ uvádí stomatochirurg Ščigel. Rána se nemusí šít, pouze se překrývá speciální pastou s lokálním anestetikem proti bolesti.

Zuby moudrosti v otázkách a odpovědích

• Proč vůbec rostou, když jsou k ničemu? 

Třetí stoličky jsou staré jako lidstvo samo a pro prapředky měly obrovský význam. Vyrostly jim totiž kolem dvaceti let věku, kdy už prakticky žádné jiné zuby neměli. Oproti současnosti tak tehdy stoprocentně plnily kousací a žvýkací funkci při rozmělňování potravy. 

• Proč někomu nerostou? 

Výskyt či naopak absence zubů moudrosti souvisí s vývojem lidstva, během kterého postupně dochází k jisté redukci chrupu, stejně jako například u ochlupení těla. Za další tisíce let už budou osmičky evolučně překonané, v podstatě vymizí a objeví se jen zcela výjimečně jako kuriozita. 

• Vyrostou vždy až v dospělosti? 

Celé zuby moudrosti se kompletně prořežou do úst průměrně kolem dvacátého roku věku. Ovšem i to je velice proměnlivé. Věk se dokonce liší i geograficky – pohybuje se od 14 let například u Nigerijců do přibližně 24 let u Evropanů.

Výjimečné nejsou ani záněty dásní kolem zčásti prořezaných zubů moudrosti, které mohou připomínat angínu, hůře se otevírají ústa. A i když si myslíte, že v takových případech je lépe na zuby kartáčkem nesahat, opak je pravdou. „Je důležité nepřestávat čistit i malé kousky zubů moudrosti a zbavovat je tak plaku, který se na nich usazuje,“ zdůrazňuje hygienistka Vrbová.

Trhat, nebo ne?

Někteří odborníci razí názor, že je lepší se třetích stoliček zbavit než si koledovat o pozdější malér. Jiní říkají, že pokud vás zuby moudrosti nijak netrápí a dobře vám slouží, tak netrhat. Třeba se vám budou hodit na stará kolena. Osmičky totiž mohou až do pozdního věku výborně plnit žvýkací funkci. Za předpokladu, že mají svůj protějšek, se kterým ve správné pozici koušou a rozmělňují potravu.

„Mám dokonce i několik pacientů, u kterých jsem jako pilíř můstku použil právě zub moudrosti, protože chyběly zuby před ním,“ říká vršovický stomatochirurg. Zdravý zub moudrosti, i ještě ne zcela vyvinutý, lze také použít jako autotransplantát. Osmička se opatrně vyjme a implantuje například na místo chybějící šestky, respektive první stoličky. A výsledky ukazují, že může fungovat dlouho a dobře.

Na druhou stranu ve starším seniorském věku mohou založené neprořezané moudráky přinést i vážné zdravotní komplikace. Stává se to u bezzubých pacientů, kteří mají léta zubní náhradu. A když podstupují rentgenové vyšetření kvůli vyloučení infekce v těle před operací srdce či před transplantací a na rentgenu se objeví neprořezaná osmička, kolem níž je cysta s infekcí, musí zub pryč. A životně důležitá operace se odkládá.

Autor:
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

OBRAZEM: Osobnosti, které trpí bipolární poruchou

27. dubna 2024

Už dávno není tabu veřejně hovořit o psychických problémech. Své o tom ví i známé osobnosti, které...

Zbavte se starých jizev. Může pomoci masáž i laser

27. dubna 2024

Máte na těle nějaké jizvy, třeba ještě z dětství? Pokud vám vadí, můžete si je nechat odstranit....

Mladí se dnes příliš zaměřují na vnitřní prožitky, je to nezdravé, míní socioložka

26. dubna 2024

Premium „Žijeme v době, kdy se extrémně zaměřujeme na své emoce a prožitky. Historicky je to velmi...

OBRAZEM: Slavní, kteří mají indiánské předky

26. dubna 2024  13:08

Podívejte se do galerie na slavné osobnosti, kteří se hrdě hlásí k indiánským předkům. U některých...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...