Stomatolog: O zuby musíte správně pečovat. V 72 letech nemám žádný kaz

aktualizováno  11:37
Při péči o chrup je nejdůležitější prevence. Za zkažené zuby si může každý sám. "Je mi 72 let a nemám žádný kaz ani onemocnění parodontu. Je to tím, že od útlého věku jsem dbal na správnou ústní hygienu a 2 krát ročně navštěvuji kolegu, který mi provede preventivní prohlídku," pochlubil se v online rozhovoru lékař Bořek Slezáček.

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Ten zároveň čtenářům doporučil, aby kromě správného čištění zubů, nezapomínali na pravidelné prohlídky u stomatologa a dentální hygienistky. A to vždy dvakrát ročně.

Právě zubní kazy totiž patří mezi nejčastější problémy, které stomatologové řeší. Za svůj život se s nimi setká většina lidí. Jen v České republice trápí devadesát procent obyvatel.

Odpovědi stomatologa najdete zde

Zubní kaz je infekční onemocnění, na jehož vzniku se sice podílí více faktorů, rozhodující úlohu však hrají mikroorganizmy obsažené v zubním plaku. Ten produkuje kyseliny, jež odvápňují sklovinu a enzymy, které narušují organickou kostru zubu.

„První stadium zubního kazu lze poznat na rentgenovém snímku, pozdější stadia jsou již viditelná pouhým okem. Léčení spočívá v odstranění kazem poškozených zubních tkání a dostavbou takového defektu některým z výplňových materiálů, případně korunkou,“ říká stomatolog Bořek Slezáček.

O lékaři

MUDr. Bořek Slezáček

MUDr. Bořek Slezáček 

absolvoval lékařskou fakultu v Olomouci. Specializuje se na parodontologii, onemocnění sliznice dutiny ústní a dentoalveolární chirurgii. Pracuje jako stomatolog v klinice Dental Office H33.

Pokud však není zubní kaz včas ošetřen, mikroorganismy poškodí zubní dřeň, která se zanítí, tu je potom nutno odstranit a dřeňovou dutinu a kořenový kanálek vyplnit k tomu určenou hmotou. Toto ošetření nazýváme endodontickým ošetřením, lidově „odstranit nervy“ (pouze zubní). „Tento výkon je už finančně dost náročný,“ upozorňuje lékař.

Druhým častým a nepříjemným onemocněním je parodontóza. „Příčina je opět mikrobiální, onemocnění začíná jako zánět dásně, což jest reakce na přítomnost metabolických produktů mikrobiálního povlaku a zubního kamene. V dalším stadiu jsou zánětem poškozeny závěsné vazy a kost zubního lůžka, zub ztrácí stabilitu, začíná se viklat a při zanedbání léčení dochází buď ke spontánní ztrátě zubu, případně k jeho vytržení pro hnisavý zánět v okolí zubu,“ popisuje lékař Slezáček.

Zub ochrání jen dokonalé čištění

Prevencí obou nejčastějších onemocnění je jedině dokonalá ústní hygiena. Zuby musíte čistit minimálně dvakrát denně, a to alespoň dvě minuty kartáčkem s kulatými měkkými štětinkami na malé ploše. Zapomenout byste také neměli na mezizubní prostory.

Abyste svým zubům věnovali potřebnou péči, je důležité také jednou za půl roku přijít do zubní ordinace na preventivní prohlídku a zároveň k dentální hygienistce na dentální hygienu.

Autor:

Nejčtenější

KVÍZ: Co víte o penisu? Otestujte své znalosti

Ilustrační fotografie

Každý ví, o čem je řeč, ale zdaleka ne všichni vědí třeba to, kdy nastane u člověka první erekce nebo kdo má nejdelší...

Facebookových matek přibývá. Jsou sebestředné, hledají cestu ze samoty

Mobilní internet - ilustrační foto

Na sociálních sítích žijeme úplně všichni. Ať už chceme, nebo ne. Přibývá žen, které nad sdílením příspěvků a...

GLOSA: Parkourista Tary urazil fanouška a u nás skončil. A co u vás?

Taras „Tary“ Povoroznyk je nadšeným propagátorem parkouru. Napsal knihu, dělá...

Idol statisíců malých kluků si to zkazil. Zlobí se na něj, že jezdí rychlostí 250 km/h a svým fanouškům se vysmívá, že...

Jsi jak auto se zataženou ruční brzdou, vyčetl Martin náhradní manželce

Radek (28) a Lucka (24) bydlí s dcerami ve dvoupokojovém bytě v Liberci.

Oba dva páry, které se přihlásily do Výměny manželek, procházejí krizí. Štěpánka s Martinem řešili jeho nevěru a Radek...

Sledovala porno čtyři hodiny denně, nyní se nechce líbat před svatbou

Gracelyn byla několik let závislá na sledování porna.

Americká středoškolačka byla dlouhá léta závislá na pornu. Sledovala ho několik hodin denně i v noci, až ji to přivedlo...

Další z rubriky

Lék na virus HIV je na dosah. Britové vyléčili nemocného muže

Snímek z elektronového mikroskopu zachycuje virus HIV (variantu HIV-1). Zelené...

HIV pozitivní muž z Velké Británie se stal druhým člověkem na světě, kterému pomohla transplantace kostní dřeně od...

Najděte si čas na ruční práce a koníčky. Budete zdraví na duši i těle

žena pletení

Vydolovat z paměti, jak se plete hladce a obrace, pronajmout si kousek půdy k zahradničení nebo si pořídit malířský...

Budoucnost zdravotní péče? Roboti sami nás léčit nebudou, tvrdí lékaři

Ilustrační snímek

Staneme se díky novým lékařským metodám nesmrtelnými? Necháme si do těla montovat nové součástky jako do opotřebovaného...

Najdete na iDNES.cz