Stomatolog: O zuby musíte správně pečovat. V 72 letech nemám žádný kaz

aktualizováno  11:37
Při péči o chrup je nejdůležitější prevence. Za zkažené zuby si může každý sám. "Je mi 72 let a nemám žádný kaz ani onemocnění parodontu. Je to tím, že od útlého věku jsem dbal na správnou ústní hygienu a 2 krát ročně navštěvuji kolegu, který mi provede preventivní prohlídku," pochlubil se v online rozhovoru lékař Bořek Slezáček.

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Ten zároveň čtenářům doporučil, aby kromě správného čištění zubů, nezapomínali na pravidelné prohlídky u stomatologa a dentální hygienistky. A to vždy dvakrát ročně.

Právě zubní kazy totiž patří mezi nejčastější problémy, které stomatologové řeší. Za svůj život se s nimi setká většina lidí. Jen v České republice trápí devadesát procent obyvatel.

Odpovědi stomatologa najdete zde

Zubní kaz je infekční onemocnění, na jehož vzniku se sice podílí více faktorů, rozhodující úlohu však hrají mikroorganizmy obsažené v zubním plaku. Ten produkuje kyseliny, jež odvápňují sklovinu a enzymy, které narušují organickou kostru zubu.

„První stadium zubního kazu lze poznat na rentgenovém snímku, pozdější stadia jsou již viditelná pouhým okem. Léčení spočívá v odstranění kazem poškozených zubních tkání a dostavbou takového defektu některým z výplňových materiálů, případně korunkou,“ říká stomatolog Bořek Slezáček.

O lékaři

MUDr. Bořek Slezáček

MUDr. Bořek Slezáček 

absolvoval lékařskou fakultu v Olomouci. Specializuje se na parodontologii, onemocnění sliznice dutiny ústní a dentoalveolární chirurgii. Pracuje jako stomatolog v klinice Dental Office H33.

Pokud však není zubní kaz včas ošetřen, mikroorganismy poškodí zubní dřeň, která se zanítí, tu je potom nutno odstranit a dřeňovou dutinu a kořenový kanálek vyplnit k tomu určenou hmotou. Toto ošetření nazýváme endodontickým ošetřením, lidově „odstranit nervy“ (pouze zubní). „Tento výkon je už finančně dost náročný,“ upozorňuje lékař.

Druhým častým a nepříjemným onemocněním je parodontóza. „Příčina je opět mikrobiální, onemocnění začíná jako zánět dásně, což jest reakce na přítomnost metabolických produktů mikrobiálního povlaku a zubního kamene. V dalším stadiu jsou zánětem poškozeny závěsné vazy a kost zubního lůžka, zub ztrácí stabilitu, začíná se viklat a při zanedbání léčení dochází buď ke spontánní ztrátě zubu, případně k jeho vytržení pro hnisavý zánět v okolí zubu,“ popisuje lékař Slezáček.

Zub ochrání jen dokonalé čištění

Prevencí obou nejčastějších onemocnění je jedině dokonalá ústní hygiena. Zuby musíte čistit minimálně dvakrát denně, a to alespoň dvě minuty kartáčkem s kulatými měkkými štětinkami na malé ploše. Zapomenout byste také neměli na mezizubní prostory.

Abyste svým zubům věnovali potřebnou péči, je důležité také jednou za půl roku přijít do zubní ordinace na preventivní prohlídku a zároveň k dentální hygienistce na dentální hygienu.

Autor:

Nejčtenější

Potravinová pyramida je omyl moderní výživy, říká Margit Slimáková

Margit Slimáková, výživová specialistka

Studium farmacie úspěšně dokončila, ale už na škole byla rozhodnutá, že pro farmaceutický průmysl pracovat nebude. Víc...

Pořádek přerostl v teror. Sbal holku a uteč, radila vyměněná manželka

Patrik svou ženu Veroniku miluje, ale pořádek v bytě ještě víc.

Šestadvacetiletý sanitář Patrik je tak posedlý pořádkem, že diváci reality show Výměna manželek mohli u televize snad i...

Příběh Patrika: Žena opustila mne i dceru, ale stejně se stále vrací

Ilustrační snímek

Dva roky moje manželka udržovala milenecký vztah s jiným mužem. Když to na ni prasklo, rozhodla se pro něj. Bez...

Manuál, jak se co nejrychleji zbavit nachlazení

Ilustrační fotografie

Když zakročíte včas, můžete nejenom zmírnit průběh nachlazení, ale i podstatně zkrátit dobu, kdy vám je špatně. Co...

Průzkum: muži dávají přednost ženám s hustým obočím. Na sex i na vztah

Cara Delevingne je současnou nejžádanější modelkou světa. Angličanka s výrazným...

Ženy s hustým obočím mají podle vědců v krvi vyšší hladinu pohlavních hormonů a bývají sexuálně náruživější. Proto se...

Další z rubriky

Laboratorní test kvality spermií: žádný sex, pouze masturbace

Ilustrační fotografie

Mužům dlouhodobě ubývá spermií a snižuje se i jejich kvalita. Experti doporučují, že by si test kvality měli nechat...

Mladá žena nikdy neobula boty, trpí syndromem sloní nohy

Tawheeda Jan

Jednadvacetiletá Tawhída z Kašmíru se potýká s tropickou infekční chorobou, která se projevuje zbytněním kůže a tkáně...

Hoch chtěl trhat ovoce, po pádu mu z těla trčela půlmetrová větev

Suresh Sakaram

Chlapec z vesničky Budi v indickém státě Madhjapradéš si při pádu ze stromu způsobil hrozivě vypadající zranění. I s...

Najdete na iDNES.cz