Na zuby lze umřít, řekl v Rozstřelu stomatolog Jiří Šedý

  13:50aktualizováno  2. října 13:42
Zuby mají pět plošek a každou z nich je třeba denně očistit, řekl v Rozstřelu stomatolog Jiří Šedý. Lidé často skončí po třetí přístupné ploše zubu a zapomínají na mezizubní prostory, uvedl lékař a doplnil, že na mezizubní prostory je třeba použít dentální nit či mezizubní kartáček.

„Nezkoušejte experimenty sami, nechte si správnou péči o zuby vysvětlit od dentální hygienistky, jinak si poničíte zuby a dásně,“ nabádal lékař a upozornil, že dvě minuty denně čištění zubů nestačí. “Zuby se musí čistit tak dlouho, dokud nejsou vyčištěné,“ řekl.

Fotogalerie

Podle Jiřího Šedého nezáleží až tak na tom, kdy zuby čistíme, je ale nutná denní pravidelnost. „Je samozřejmě nejlepší, pokud si zuby vyčistíte na noc a potom nic už nejíte, ale není katastrofa, když si je vyčistíme v jiný čas,“ uvedl lékař. „Vytáhněte čištění zubů z koupelny,“ navrhl stomatolog. „Minuta v koupelně je hrozivě dlouhá, zuby se dají čistit před televizí i před obrazovkou počítače.“

Na neléčené zuby lze podle lékaře dokonce zemřít. „Pokud máte neléčené zubní kazy, dojde k poškození zubní dřeně uvnitř zubu a zánět se může rozšířit z oblasti hlavy, krku i mnohem hlouběji. U rizikových skupin může i takové skryté zánětlivé ložisko znamenat ohrožení života,“ konstatoval stomatolog Jiří Šedý.

Dvakrát za rok k zubaři

Se zubním kazem se za svůj život setká většina lidí, jen v České republice trápí téměř 90 procent obyvatel.

MUDr. Jiří Šedý PhD.

  • Vystudoval všeobecné i zubní lékařství, MBA a obhájil titul PhD.
  • Provozuje privátní stomatologickou praxi a kromě toho pracuje jako vědecký pracovník na AVČR.
  • Je členem 13 odborných společností a působí jako the Fellow of the Academy of Dentistry International (FADI) a the Fellow of the International College of Dentists (FICD).
  • Je školitelem v oborových radách Preventivní medicína a Experimentální chirurgie, je autorem desítek přednášek a posterů na vědeckých konferencích.
  • Získal celou řadu ocenění: mj. Česká hlava, Cena Josefa Hlávky, Cena učené společnosti ČR, je spoluřešitelem celé řady domácích i zahraničních grantů, recenzent desítek mezinárodních časopisů a člen redakčních rad pěti mezinárodních časopisů.
  • Je autorem nebo spoluautorem více než 130 publikací a autorem pěti monografií.

Zubní kaz je vlastně infekční onemocnění, na jehož vzniku se sice podílí více faktorů. Rozhodující úlohu však hrají mikroorganismy obsažené v zubním plaku. Ten totiž produkuje kyseliny, jež odvápňují sklovinu, a enzymy, které narušují organickou kostru zubu.

Důležitá je proto správná zubní hygiena, kterou provádí lidé často špatně. Chrup musíte čistit minimálně dvakrát denně, a to alespoň dvě minuty kartáčkem s kulatými měkkými štětinkami na malé ploše.

Při čištění vždy postupujte směrem od dásní k zubu. Přiložte kartáček nad horní zuby pod úhlem zhruba 45 stupňů a provádějte jemné vibrace směrem k zubu. Důkladně vyčistěte vnější i vnitřní plošky zubů. Poté dejte kartáček vodorovně na kousací plochy stoliček a čistěte pohybem ve směru dopředu a dozadu.

Zapomenout byste také neměli na mezizubní prostory. Počítejte s tím, že i čištění s mezizubním kartáčkem vám zabere zhruba další dvě minuty.

Abyste opravdu svým zubům věnovali potřebnou péči, je důležité také jednou za půl roku přijít do zubní ordinace na preventivní prohlídku a zároveň k dentální hygienistce na dentální hygienu.

Celý rozhovor si můžete pustit zde: 

Autor:

Nejčtenější

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Jak správně používat parfém? Stačí tři střiky, ale na správné místo

Ilustrační snímek

„Parfém je neviditelný, ale nezbytný a nenahraditelný módní doplněk. Avizuje, že žena přichází, a připomíná, když už...

Další z rubriky

Jak se vyhnout salmonelóze? Myjte si ruce a nejezte syrová vejce

Ilustrační snímek

Poslední dobou to slýcháme často. V tom či onom městě se objevilo maso kontaminované salmonelou. Měli bychom z toho být...

Únava, padání vlasů i hubnutí. Poznejte, že vám nefunguje štítná žláza

Štítná žláza (ilustrační fotografie)

Problémy se štítnou žlázou mohou mít dalekosáhlé následky. Ať už jde o neplodnost, hubnutí či naopak tloustnutí a...

Bulharský dřep i mrtvý tah. Vyzkoušejte sedm cviků pro dokonalý zadeček

Ilustrační fotografie

Kdo to nestihl před létem, může ještě během několika týdnů vytvarovat své pozadí do požadovaného tvaru pomocí snadných...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz