Zdravý Brit na sobě testuje novou vakcínu proti AIDS

  15:27aktualizováno  15:27
Poslanec britského parlamentu je prvním člověkem, kterému bude tento čvrtek vpíchnuta na otestování nově vyvíjená vakcína proti AIDS. Doktor Evan Harris se přihlásil jako dobrovolník v rámci klinického výzkumu britského Výboru pro lékařský výzkum (MRC), který pracuje na vývoji vakcíny, jež by měla podle odborníků být jedinou skutečně účinnou zbraní proti smrtící chorobě.
AIDS doposud podlehlo na celém světě nejméně 19 milionů lidí.
A I D S Acquired Immune Deficiency Syndrome
= syndrom získaného selhání imunity

Experimenty, ke kterým se přihlásila skupina dobrovolníků a Evan Harris je prvním z nich, na kterém bude vakcína vyzkoušena, by měly potvrdit bezpečnost a účinnost nového léku. "Experimenty jsou nezbytnou a nesmírně důležitou součástí mezinárodního úsilí zachránit lidské životy," vysvětlil vědecký pracovník Andrew McMichael, který má na starosti fázi klinických pokusů.

Onemocnění AIDS je výsledkem postupné destrukce imunitního systému virem HIV.

Pokusů ve Velké Británii se zúčastní celkem 18 lidí. Doktor Seth Berkley, prezident Mezinárodní iniciativy pro výzkum vakcíny proti AIDS, označil dobrovolníky za opravdové hrdiny. Sdělil, že všichni jsou naprosto zdraví lidé, kteří nejsou nakaženi virem HIV a jsou považováni za osoby, kterým nehrozí žádné nebo jenom zcela minimální riziko nakažení smrtícím virem.

Působení imunitního systému v celém organismu zprostředkovávají zejména určité kategorie bílých krvinek, lymfocytů, které v něm trvale hlídkují a jejichž základnou je lymfatický systém. Existují dvě velké skupiny lymfocytů: T lymfocyty a B lymfocyty, které se svým působením navzájem liší.
Jeden druh T lymfocytů, T4 lymfocyty, zastává při obranných operacích v organismu vlastně funkci jakéhosi dirigenta, takže je pro organismus nepostradatelný.
Virus HIV je záludný v tom, že napadá samotné řídicí centrum imunitního systému, tedy T4 lymfocyty, a ochromí obranu organismu ještě dříve, než se stačí zformovat k boji. Destrukce imunitního systému poté způsobí, že se organismus pacienta není schopný bránit běžným infekcím a některým nádorovým onemocněním.

"Primárním cílem experimentů je ověřit si, že vakcína je absolutně bezpečná. My samozřejmě věříme, že je bezpečná, ale abychom si mohli být skutečně jisti, musíme to vyzkoušet," sdělil vedoucí projektu McMichael. Po aplikaci vakcíny chtějí vědci z krevních vzorků zjistit, jakou imunitní reakci vakcína v lidském organismu vyprovokovala.

Britská vláda povolila testování vakcíny na lidech minulý měsíc.

Pokud se prokáže, že vakcína je bezpečná, nejpozději do půl roku by se měla začít testovat v keňském Nairobi. Nově vyvinutá vakcína je totiž speciálně vyvinutá na ničení kmene A viru HIV, který je rozšířen  hlavně v Africe. Lékaři si všimli, že některé prostitutky v Keni se nikdy nenakazili virem HIV. Podle vědců dokáže imunitní systém těchto žen úspěšně vir HIV zničit za pomoci T-lymfocytů, zatím se ovšem přesně neví, proč.

Po celém světě se v současné době testuje na 70 druhů vakcín. Vakcína, která se nyní začíná testovat a která byla vyvinuta ve spolupráci universit v Oxfordu a Nairobi, je založená na genetické hmotě odebrané přímo z viru HIV.

Předtím než se doktor Harris stal členem parlamentu, pracoval s pacienty nakaženými virem HIV. "Jsem si jistý, že vakcína je neškodná a že vyprovokuje imunitní systém, aby byl schopen bojovat proti infekcím HIV," prohlásil.

Národní linka prevence AIDS (HELP LINE AIDS) - tel. 0800/ 144444 můžete volat od pondělí do pátku od 13 do 18 hodin.

Ačkoli vakcína vzbuzuje velké naděje, neočekává se, že bude k dispozici dříve než za deset let.

Odhaduje se, že na světě je v současné době nakaženo HIV 34 a půl milionu lidí, z toho v Africe je jich 24 a půl milionu. Každý den zemře na africkém kontinentě na AIDS zhruba 6 tisíc osob.

V České republice bylo od roku 1985 do 31.10.1999 registrováno 433 lidí s virem HIV. Z uvedeného počtu 84 osob na AIDS zemřelo, z toho v období od 1.1. do 31.10.1999 devět osob. Čísla hovoří o registrovaných nemocných - ve skutečnosti je odhadovaný počet osob s HIV virem v ČR asi je 5 až 10krát větší. Stoupá počet těhotných žen s HIV virem: celkem bylo registrováno 29 případů, z toho 8 žen otěhotnělo v době, kdy již věděly o svém onemocnění.

V přepočtu na milion obyvatel je nejvíce infikovaných virem HIV v Praze, v západních a severních Čechách, kde k šíření infekce přispívá zejména prostituce a užívání drog. Nejméně jsou postiženy východní Čechy. Na národní program boje proti AIDS bylo letos vynaloženo 30 miliónů korun.

Autor:

Nejčtenější

Jsme s jedním partnerem a společně s ním máme sex, říkají dvojčata

Anna a Lucy DeCinqueovy

Sestry Anna a Lucy DeCinque (33) se považují za nejvíce identická dvojčata na světě. Absolvovaly plastické operace, aby...

Sympatický kamioňák Zdeněk z Výměny manželek přišel o nohy při nehodě

Rodina z Přelovice nesnáší nudu a neustále něco podniká. Zdeněk ve volném čase...

Život si s osudem akční rodiny z Přelovic krutě zahrál. Tatínkovi Zdeňkovi museli po těžké autonehodě amputovat obě...

Jsem těhotná, oznámila v průběhu Výměny manželek jedna z nich

Výměna manželek

Vztah Aleny a Tondy, kteří mají tříletou dceru, trpí nejen nedostatkem peněz, ale především konflikty s tchyní a...

Závislost na jídle mě málem zabila, říká morbidně obézní žena

Morbidně obézní žena měla před operací žaludku téměř tři sta kilogramů.

S obezitou bojovala Američanka Lacey Hodderová už jako dítě a v devětadvaceti letech měla téměř tři sta kilogramů. Když...

Už mám odseriálováno, říká herečka Alena Antalová

Alena Antalová

Prorazila jako herečka v Četnických humoreskách a Pojišťovně štěstí, teď se Alena Antalová objeví po boku Jaromíra...

Další z rubriky

Skoncovat s kouřením hned? Novoroční předsevzetí berou často za své

Kromě nového designu se iQOS 3 vyrábí v různých barevných mutacích.

Pět procent Češek, které si dají novoroční předsevzetí, chce ze dne na den skoncovat s kouřením. Jenže už po prvním...

Trochu jiný detox. Očistěte se podle indické ajurvédy

Barbora Morávková,  klinická ajurvédská specialistka

Indická ajurvéda nabízí komplexní a přitom velmi jemný proces detoxikace, který se nazývá Panča Karma. V rozhovoru pro...

Umíte použít defibrilátor? Život může zachránit každý z nás

Automatizované externí defibrilátory zachraňují životy.

Jen v loňském roce vyjížděla pražská záchranná služba k 628 případům laických resuscitací. V přepočtu jde o dva zásahy...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz