Zápal plic, zvaný pneumonie, býval chorobou, která v minulých dobách končila pro mnoho pacientů smrtí. Zemřeli na ni i Karel Hynek Mácha nebo Karel Čapek. Ale s objevem a masivním rozšířením antibiotik jako by tuto nemoc většina veřejnosti vyškrtla ze seznamu vážných chorob. Neprávem.
Zemřel zpěvák a skladatel Miro Žbirka |
Podle odhadů onemocní zápalem plic v Česku ročně desítky tisíc lidí. Někteří z nich umírají, třeba staří lidé, kteří onemocní v nemocnici. Ale i ti, co se vyléčili, na zápal plic rozhodně nevzpomínají jako na obyčejnou virózu.
Hrozbou jsou viry i bakterie
Infekční zánět plicní tkáně je způsoben různými mikroby: viry, bakteriemi a plísněmi.
„Méně často vzniká na podkladě neinfekčním, vdechnutím toxických látek, žaludečního obsahu, poškozením plic léky, ozářením, působením některých prachů,“ řekla před časem iDNES.cz profesorka Martina Koziar Vašáková, přednostka Pneumologické kliniky Thomayerovy nemocnice v Praze.
Větší sklon k zápalu plic mají podle ní lidé s poruchami imunity, ať už vrozenými či získanými například při nádorových onemocněních, léčbě léky potlačujícími imunitu, těžké cukrovce, ledvinném selhání a dialýze.
„Také je disponujícím faktorem životní styl. Snáze dostanou zápal plic alkoholici, kuřáci, lidé trpící chronickým stresem či podvýživou,“ dodala lékařka.
Vyčerpání a stres
Zápalu plic obvykle předchází fyzické či psychické vyčerpání, stres a „chřipkové“ onemocnění. Může se ovšem stát také to, že zápal plic nastoupí náhle, na zdravého člověka.
Základní druhy infekčních zápalů plic se dělí podle toho, kde se dotyčný nakazil. Pokud v běžné komunitě, doma nebo v práci, pak jde o komunitní pneumonii. Pokud v nemocnici, jde o nosokomiální pneumonii. Pokud pacient získal zápal plic při umělé plicní ventilaci, je to ventilátorový zápal plic. Jinak také můžeme zápal plic dělit podle původce. Rozeznáváme tak kupříkladu virový zápal plic způsobený virem chřipky nebo bakteriální zápal plic způsobený pneumokokem. Velmi závažné jsou zápaly plic u pacientů s poruchou imunity. |
„Základním příznakem jsou teploty, pocení, kašel a schvácenost, někdy mohou být bolesti na prsou vázané na nádech, někdy může být vykašlávání krve. Podobné příznaky se však mohou objevit u nádoru plic, zánětu pohrudnice, tuberkulózy, plicní embolie a jiného zánětu v těle,“ upozornila pneumoložka.
Správnou diagnózu obvykle prokáže rentgen hrudníku a krevní testy. Někteří pacienti si zápal plic zaměňují se zánětem průdušek.
Zánět průdušek postihuje pouze stěnu větších průdušek, zatímco zápal plic postihuje i plicní sklípky. Proto je se zápalem plic spojeno více příznaků. Vedle kašle a vykašlávání jde často o dušnost a bolesti na postižené straně hrudníku. U zánětu průdušek bývají teploty jen lehce zvýšené, zatímco u zápalu plic mohou být vysoké.
V některých případech ovšem zápal plic horečky vůbec nedoprovázejí, a to především u nemocných s poruchou imunity, starých lidí a celkově vyčerpaných pacientů.
Otrava krve a smrt
Neléčený zápal plic může vyústit v otravu krve, selhání životně důležitých orgánů a smrt.
Pozor na zápal plic. Potrápit vás může i bez nákazy koronavirem |
„Léčba zápalu plic, složení druhů antibiotik, jejich kombinace a délka podávání závisí od typu zápalu plic. Některé běžné komunitní pneumonie mohou být vyléčeny do čtrnácti dnů, z čehož antibiotika mohou být podávána v některých případech pouze týden,“ řekla profesorka Vašáková. Pacient se pak může vrátit k běžným fyzickým aktivitám přibližně po měsíci.
„Ale kupříkladu nosokomiální pneumonie či zápaly plic u nemocných s poruchou imunity, kde jsou původci třeba plísně, se léčí velmi dlouho a úspěch léčby, tedy vyléčení, není vždy zaručeno,“ dodala Martina Koziar Vašáková.
Očkování proti některým původcům zápalu plic má podle ní smysl v rizikových populacích, například očkování proti pneumokoku u rizikových dětí a starých lidí v domovech sociální péče.
Příznaky zápalu plicZpočátku může být zápal plic zaměněn s chřipkou, mohou se objevit podobné příznaky, jako je bolest hlavy, zimnice, bolest svalů, nevolnost a zvracení. Ale typická pro zápal plic je bolest na hrudníku a zkrácený a mělký dech. Kašel je doprovázen vylučováním různě zabarveného hlenu při bakteriální infekci, při virové infekci bývá kašel obvykle suchý. |