Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Trápí vás zácpa? Vsaďte na potraviny, které vás střevních obtíží zbaví

  • 0
Nafouklé břicho, bolesti střev a dlouhotrvající zácpy trápí nemalou část populace a dokážou znepříjemnit život. Přinášíme proto několik osvědčených rad a tipů od odborníků, jak trápení se zácpou zmírnit či dokonce úplně zastavit.

Zácpa je porucha zažívání, která se projevuje neschopností vyprázdnit se. Pokud se však projeví v chronické podobě, může vás bolet kromě břicha i hlava, můžete být unavení a mít problémy se soustředěním. V těch nejhorších případech se mohou objevit hemeroidy, záněty střev či dokonce rakovina.

„Často je přitom zácpa výsledkem nezdravého chování, které člověk může sám změnit,“ říká odborník na výživu Martin Kudera, zakladatel společnosti Farma Živina, a dodává, že jednou z hlavních příčin zácpy je nedostatek vlákniny a správných bakterií v jídelníčku. Kromě toho může být příčinou nedostatek tekutin a pohybu.

Zácpu nepodceňujte, může být příznakem vážné nemoci

Projímadla napáchají víc škod než užitku

Mnozí řeší zácpu pomocí projímadel. „Projímadla sice vypadají jako účinné řešení, rozhodně je však nedoporučuji, zvlášť pokud se o jejich používání předem neporadíte se svým lékařem. Mohou vám poškodit střevní sliznici a navíc si na nich můžete vybudovat návyk,“ varuje Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně center pro výživu a hubnutí Naturhouse.

Nejlepším řešením je, když podpoříte pohyb střev, a to tak, že do jídelníčku přidáte víc vlákniny. Můžete to udělat v podobě ovoce a zeleniny, luštěnin, nebo celozrnného pečiva. Správné fungování střev podpoříte i přidáním pohybu.

Dejte si ráno na lačno panáka octa

Se zácpou můžete zatočit zavedením nějakého denního rituálu. „Z našich vlastních zkušeností mohu doporučit pití malého panáka nefiltrovaného octa na lačno po probuzení. Panáka si připravte s vodou (1 panák probiotického octa do 2 dl vody). Pořídit si můžete i ochucený ocet jako třeba máta a zázvor nebo jablečný ocet s medem,“ doporučuje Martin Kudera.

Jestliže se budete tohoto rituálu dlouhodobě držet, po pravidelném opakování by se vše mělo srovnat a s ranní stolicí nebudete mít problém.

Vezměte si na pomoc probiotika

Dalším pomocníkem na zácpu jsou probiotika. Tyto prospěšné bakterie najdete v zakysaných mléčných výrobcích, kvašené zelenině a v doplňcích stravy.

Odborník na výživu Martin Kudera potvrzuje, že mezi nejúčinnější probiotika patří fermentovaná zelenina – například ve formě korejského kimchi. „Kimchi salát je svěží, křupavý a tak akorát štiplavý. Obsahuje hromadu vitaminů, minerálních látek a probiotik. Kromě toho má nízký obsah kalorií a chuťově se do něj dřív nebo později zamilujete,“ říká.

Šest věcí, kterým byste se měli vyhnout, pokud trpíte zácpou

Dovolenková zácpa

Kromě „klasické“ zácpy vás může potkat i takzvaná krátkodobá dovolenková zácpa. „Hlavní příčinou zácpy na letní dovolené je reakce organismu na změnu prostředí. Způsobit ji však může také strach, úzkost, nedostatečný příjem tekutin nebo antibiotika,“ vysvětluje Věra Burešová a dává svůj tip, jak s tímto typem zácpy účinně bojovat.

„Přibalte si s sebou na dovolenou lněné semínko, které je zázračnou zbraní v boji za čisté cévy. Obsahuje spoustu prospěšných látek jako je kyselina alfa-linolenová, omega-3 mastné kyseliny, lignan a vláknina. Porci lněných semínek dejte do vlažné vody a vypijte před spaním nebo smíchejte s jogurtem a dejte si ho ke snídani,“ radí výživová poradkyně.

Pár rad na závěr

Snažte se jíst pravidelně, mějte v jídelníčku dostatek vlákniny, probiotických potravin a pijte dostatečné množství tekutin – bez cukru.

„Přes den jezte dostatek čerstvého ovoce a zeleniny. V létě vás osvěží vychlazený vodní meloun, ale i třešně nebo třeba borůvky,“ doporučuje Martin Kudera.

Naopak se vyhýbejte bílému pečivu, sušenkám a dalším průmyslově zpracovaným potravinám. Nezapomínejte na pravidelný pohyb.

Komerční rámeček
Výhry v soutěžním kvízu

V letním soutěžním kvízu na Zdraví iDNES.cz získá 10 vylosovaných čtenářů Aloe Vera detoxikace organismu od firmy Dr.Nek. Aloe vera gel zmírňuje kyselost žaludku, blahodárně působí na trávicí soustavu, na kvalitu pokožky či glykémie, na imunitu.

 

Výrobek obsahuje šťávu s malými kousky gelovité dužniny z listu Aloe vera barbadensis Miller, vypěstované na certifikovaných polích v Mexiku.

Aloe vera vyniká širokým spektrem příznivých účinků na organismus, např. stimuluje metabolismus, posiluje při únavě, zvyšuje psychickou odolnost. Příznivě ovlivňuje kvalitu kůže, podporuje imunitní funkce. Blahodárně působí na trávicí soustavu, podporuje látkovou výměnu a pravidelnou střevní činnost, zmírňuje kyselost žaludku a pálení žáhy. Pomáhá udržovat normální metabolismus glukózy a inzulínu, příznivě působí na hladinu glykémie.