Nehubněte násilně. Změna jídelníčku musí být příjemná, říká Iva Málková

  • 1
Dosáhnout trvalé změny tím, že si něco nadobro odepřeme, nejde. Jednoho dne selžeme, ulomíme si kousek čokolády a pak ji ze zoufalství sníme celou. Nemá to smysl, zlobíme se na sebe a začneme pochybovat. Jak to vzít za správný konec? Na to jsme se zeptali v dalším dílu seriálu Vím, co jím doktorky Ivy Málkové.

Ač bychom si to často toužebně přáli, zázračné recepty nefungují. Trvale změnit něco, co nás léta trápí, se i při nejlepší vůli během pár týdnů nedá. Kromě trpělivosti budeme potřebovat také vnitřní motivaci a ideálně pomoc odborníků.

Vím, co jím

Program vychází z celosvětové iniciativy The Choices Programme, která definuje složení potravin odpovídající zdravé výživě na základě kritérií Světové zdravotnické organizace (WHO) a Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). 

Značka „Vím, co jím" je určena především spotřebitelům pro jejich snadnější orientaci v nabídce potravin. Posláním značky je umožnit snadnější výběr výživově hodnotných potravin.

Více o zdravých potravinách čtěte zde.

Podle Ivy Málkové je důležité pouštět se do výrazných životních změn teprve poté, co jsme se pro ně vnitřně rozhodli. Nikoli pod vlivem vnějšího tlaku nebo třeba proto, že začíná nový rok.

„Existuje takzvané kolo změny, které vymyslel americký psycholog Prochaska a my jsme si ho trošku upravili pro hubnutí,“ vysvětluje Iva Málková. „První stádium je Nechce se mi!, to znamená, že člověk vůbec není motivovaný a změnu nechce, jen ho k tomu nutí okolí.“

V takové chvíli nemá cenu, aby mu odborník říkal, co má a nemá dělat, protože ještě není motivačně připraven.

Druhá fáze je Půjdu do toho?, kdy se zvažují zisky a ztráty. Pak Blížím se ke startu!, Jsem v akci!, Vydržím! a nakonec se ukáže, zda Vítězím! nebo Hraji ještě jednou!

„Pokud chcete dosáhnout trvalé změny, tak na ni musí být navázány pozitivní emoce,“ upozorňuje Iva Málková. A tak tomu bohužel u laicky nabízených způsobů hubnutí nebývá, protože jde o změny dramatické, které navíc jednoho dne stejně porušíte.

Jednou z hlavních překážek úspěšné změny životního stylu je takzvané černobílé myšlení. Snažíme se být ve svých očích dokonalí, neudělat jedinou chybu, jediný prohřešek. A když pak taková situace nastane, upadáme opět do pocitů beznaděje a viny. Nedokázal jsem to, jsem k ničemu, to už se můžu klidně přejíst.

Kolo změny

A tak opět, možná už poněkolikáté, opouštíme kolo změny, abychom se po čase zase vrátili na start s touhou stát se lepším, štíhlejším, krásnějším. „Pokud změna má být trvalá, je nejdříve potřeba změnit myšlení,“ říká doktorka Málková. Naučit se reagovat na potřeby svého těla, nikoli na požadavky okolí. I takzvané hříšné potraviny do jídelníčku patří a je zapotřebí se s touto svou potřebou naučit zacházet.

Seriál o zdravém stravování

Během sedmi týdnů vám každou středu v seriálu připraveném s iniciativou „Vím, co jím“ přineseme rady, jak se zdravě stravovat a orientovat při výběru potravin.

Zárukou úspěchu je podle Ivy Málkové způsob hubnutí, který je relativně příjemný a kde jsou v souladu emoce a rozum. „Ideální jsou změny pomalé a postupné, které si člověk sám naplánuje a bude se mu dařit je naplňovat,“ radí psycholožka.

Naopak varuje před stavem, kterému se v psychologii říká naučená bezmocnost. Bývá výsledkem opakovaně neúspěšných pokusů, které v člověku vyvolají pocit, že nemá smysl se o něco snažit, protože vlastním úsilím nemůže ničeho dosáhnout.

„Cílem snahy hubnoucích by mělo být postupné trénování vůle a zařazování dílčích změn ve stávající životosprávě. Úspěch v jedné změně člověka povzbudí do dalších malých změn. A místo naučené bezmocnosti se bude roztáčet spirála úspěchu,“ uzavírá Iva Málková.