Sedm důvodů, proč jste pořád unavená

  • 9
Cítit se občas slabá a bez elánu je normální. Ale pokud je to trvalý stav, může jít o signál vašeho těla, že něco není v pořádku. Co nejčastěji způsobuje únavu a co se s tím dá dělat?

Přechod z veselého a radostného léta do podzimu se může na náladě podepsat i na...

Dlouhá zima strávená v teple domova, minimum pohybu, pošmourné počasí, velké výkyvy venkovních teplot a mnoho dalšího může způsobovat jarní únavu. Je sice nepříjemná, ale během krátké doby většinou sama odezní. Ale co dělat v případě, když se únavy vůbec nemůžete zbavit?

Kdy hledat příčiny vyčerpání

Trvalá únava může mít spoustu důvodů, o sedmi nejběžnějších se dočtete v článku. Pokud vaše stavy vyčerpanosti trvají déle než měsíc, měla byste se rozhodně poradit se svým lékařem. Kromě toho vždycky dbejte na to, abyste vypila minimálně 2 až 3 litry tekutin za den.

Vsadit můžete i na vytrvalostní sporty (minimálně jednou až dvakrát týdně) na čerstvém vzduchu, ty také organismu pomáhají přizpůsobit se proměnlivým teplotám, které na jaře občas panují.

Hypofunkce štítné žlázy

Tento orgán hraje významnou roli při fungování metabolismu. Když se vyplavuje málo hormonů, působí to na tělo jako vnitřní brzda. Kromě únavy může být příznakem hypofunkce i suchá pleť. Příčinou je často nedostatek železa, někdy ale také zánět štítné žlázy.

Jak to zjistit: pomocí krevního testu (u lékaře, nebo se dá koupit v lékárně) se určí hodnota TSH. Překročení hraniční hodnoty vypovídá o nedostatku jódu.

Ilustrační fotografie

Nízké hodnoty železa

Jen když máte v krvi dostatek železa, je vaše tělo dostatečně zásobené kyslíkem. Pokud vám schází, trpí tím výkonnost celého organismu. Ženy se s tímto problémem potýkají častěji kvůli krevní ztrátě během menstruace, vegetariáni také, protože maso je významným zdrojem železa.

Jak to zjistit: testem krve u lékaře.

Nejíst lepek a výrobky z něho je stále populárnější. Mnoho lidí pečivo a další...

Na vině můžou být nesnášenlivosti

Látka sorbitol se běžně nachází v sušeném ovoci, pečivu a sladkostech, na kterých je uvedeno, že neobsahují cukr. Pokud jeho zkonzumované množství nepřesáhne 5 g za den, může ho většina z nás dobře strávit. Více sorbitolu ovšem může způsobit střevní potíže a únavu.

Obojí by mohlo být způsobené také celiakií, tedy nesnášenlivostí lepku (především v pšenici). Na ni vás upozorní mimo jiné nepřekonatelná malátnost, která se dostaví vždycky po jídle.

Jak to zjistit: celiakie se prokazuje krevním testem. Nesnášenlivost sorbitolu můžete sama pozorovat tím, že ho zkusíte ze svého jídelníčku vynechat a pocítíte úlevu.

léky voda pacient medikace

Vedlejší účinky léků

Mnoho účinných látek nám sice pomáhá, ale zároveň můžou bohužel způsobovat velkou únavu. To platí například pro antihistaminika (proti alergiím), účinné látky proti migréně, antidepresiva, neuroleptika, přípravky proti vysokému krevnímu tlaku i silné léky proti bolesti.

Jak to zjistit: důkladně si přečtěte příbalový leták léku, který užíváte, a promluvte si o něm s vaším doktorem. Možná existují jiné přípravky, které by na vás působily lépe. Ale pozor, nikdy sama léky nevysazujte nebo nezaměňujte účinné látky.

Ilustrační snímek

Nízký krevní tlak

Přetrvávající vyčerpání může být také důsledkem nízkého krevního tlaku. O tom mluvíme, když jsou obě naměřené hodnoty u žen nižší než 100 mmHg, u mužů se jedná o hranici 110 mmHg.

Jak to zjistit: hodnoty krevního tlaku se ověřují opakovaným měřením podle pokynů lékaře. Vážnějšími příčinami může být hypofunkce štítné žlázy, anémie (chudokrevnost) nebo srdeční slabost. To se diagnostikuje pomocí krevního testu, případně EKG.

Ilustrační snímek

Vyčerpávající trvalé napětí

Při stresu vaše tělo pracuje na plné obrátky, mimo jiné se ve zvýšené míře vyplavují hormony adrenalin a kortizol. Když po vypjaté situaci nenásleduje uvolnění, hormonální nerovnováha v těle přetrvává. Proto se můžete cítit dlouhodobě vyčerpaná a „rozlámaná“. V tomto případě je nejvyšší čas zatáhnout za záchrannou brzdu a něco na své situaci změnit, protože trvalý stres způsobuje nejen únavu, ale zvyšuje i riziko vzniku vážných onemocnění.

Jak to zjistit: kurzy na zvládnutí stresu a relaxace vám pomůžou s překonáváním zátěže.

Ilustrační snímek

Varovné znamení pro diabetes 2. typu

Toto onemocnění se bohužel často odhalí až příliš pozdě. Jedním z prvních varovných signálů pro cukrovku 2. typu může být právě dlouhodobá únava. Tělo se v takovém případě snaží zbavit nadbytečného cukru močí, proto vylučuje více tekutin a trpí nedostatkem vody. To vyvolává únavu.

Jak to zjistit: krevní test u lékaře poskytne přesnou informaci o krevním cukru, samotest (test z moči) zakoupený v lékárně je méně přesný.