Pět míst, kde v centru Prahy natrénujete na Spartan Race

aktualizováno 
Hlavní sezona závodů se nezadržitelně blíží, počasí konečně polevilo. Je nejvyšší čas se pustit do pořádné přípravy! Dopřát si ji můžete i v centru Prahy, a to dokonce i na překážkový běh. Vyzkoušejte Petřín, Letnou, Riegrovy sady, Dvorce nebo si dejte pekelnou kombinaci.

Cvičiště v Riegrových sadech | foto: Karolína Hejlová

Autorka (Karolína Hejlová) ráda píše i běhá, obzvláště pak překážkové závody za tým Extreme obstacle runners.

Nejbližší závody stále oblíbenějších závodů Spartan Race se konají už koncem dubna v Kutné Hoře, opravdová lahůdka pro fajnšmekry seriálu se pak odehraje v druhé polovině června v proslulých Koutech. Samozřejmě, týmovým kolegům z EOR mohu v Tatrách, Jeseníkách nebo Jizerkách jen závidět, ale tempo se dá (a musí!) s trochou kreativity udržet i ve velkoměstě. 

Petřín

Někoho možná na první dobrou napadne Petřín jako místo pro romantickou procházku se svou drahou polovičkou, běžce však rozhodně ne. Je to v centru nejvyšší kopec, na který se dá vyběhnout, a rozhodně stojí za to. Na deseti kilometrech tady celkem snadno nastoupáte 500 výškových metrů, stačí přebíhat mezi obrovským množstvím menších i větších cestiček nahoru a dolu.

Petřín

Tip: Pokud se chcete vyhnout klasické asfaltce, po které hlavně v létě chodí množství lidí, přiběhněte k Petřínu ze strany od Švandova divadla a vběhněte do areálu skrz bránu nalevo od Újezdu. Nebojte se zkoušet jakékoli zapadlé cestičky, některé vás zavedou i na moc krásný trail (off record: někdy se člověk nemusí držet ani těch cestiček).

Letná

Schodiště (Letná)

V létě nacpaná Letná je nejen super místo, kam vyrazit večer na drink, ale díky zdejším schodům tady taky pořádně potrápíte nožky. Několik sérií výpadů do schodů, výskoků, dřepů nebo sprintů zajistí, že druhý den ráno sotva vstanete z postele. Výhodou Letné je, že před nebo po tréninku stehen se můžete ještě krásně rozklusat po asfaltkách v parku, který bývá plný sportovců (včetně hráčů famfrpálu). A pokud byste měli chuť si výběh prodloužit, můžete vyrazit rovnou do Stromovky.

Tip: Vyběhněte sem brzy ráno, hlavně v létě, a vyhnete se davům pejskařů, procházkařů, ale i dalších běžeckých skupinek. Navíc je tu ráno krásný a klidný výhled na celou Prahu. Naopak, pokud chcete pojmout trénink trochu uvolněně, večer si tady za odměnu můžete dát rovnou něco k jídlu i pití.

Riegerovy sady

Vinohradský klenot, který v létě zasypou davy lidí, snadno využijete ke svým tréninkům. Celý park tvoří okruh zhruba o vzdálenosti jeden a půl kilometru v perfektním náklonu, kdy klesání a stoupání tvoří odhadem polovinu vzdálenosti, druhá jsou rovinky. Jinými slovy, Riegráče jsou ideální prostor pro sprinty. Vyzkoušejte naplno vysprintovat do kopce, vyklusat rovinku, dát si pořádný seběh, znova výklus a další výbušný sprint vzhůru. Stačí pět okruhů a nohy i dech vám poděkují.

Tip: Výběh do Riegráčů spojte i se silovým tréninkem. V parku najdete outdoorové hřiště s hrazdami, kde se perfektně připravíte na veškeré ručkování včetně triceps bars. Hlavně v létě je tady ale celkem našlápnuto, někdy dokonce i po ránu, tak se nebojte zkusit i hřiště ve vedlejší Rajské zahradě.

Cvičiště v Riegrových sadech

Zastávka Dvorce

Na samotné tramvajové zastávce toho samozřejmě moc nenatrénujete, její okolí se ale ukázalo jako celkem slibné místo, kde si dát do těla. Podolí a zdejší trasa je typická rovinka, když se ale na zastávce Dvorce směrem od centra dáte doleva, narazíte tady na Kavčí hory, park se sice krátkým, ale krásným terénním stoupáním. Pár koleček tady můžete zase doplnit o cvičení na outdoorovém hřišti, které je kousek od plaveckého stadionu Podolí a o němž moc lidí neví nebo ho nevyužívá. To najdete u zastávky Kublov.

Tip: Součástí outdoorového hřiště je i obří pneumatika nebo trochu improvizovaná obří obouručka. S obojím se dá pěkně vyblbnout, stejně jako na překážkách na závodech.

Turistovo super kombo

Na závěr tady máme jednu extra lahůdku pro ty, kdo chtějí zamakat i na objemu. Okolo 20 kilometrů přes pražské kopce má trať s pracovním názvem Turistovo super kombo. Výběh začíná na Vyšehradě, odkud pokračujete přes železniční most kolem řeky k Újezdu, následuje zmiňovaný výběh na Petřín, přes Pražský hrad pak zpátky dolů na Malou Stranu. Odtud vede cesta na Letnou, následuje výběh schodů, okruh v parku a zase seběh. Dál se vydejte přes centrum a Florenc na Vítkov, kde čekají též celkem slušné schody. Jedna fotka u památníků a můžete pokračovat dolů směrem na Žižkov a přes Vinohrady zpátky až dolu k řece a Vyšehradu.

Tip: Vyplatí se vyběhnout brzo ráno nebo pozdě večer, po trase se pohybují ve velké míře bohužel i klasičtí turisté nebo běžní chodci.

Kam v centru Prahy za tréninkem na Spartan Race

Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Zázrak jménem chůze. Díky ní budete zdravější, šťastnější a chytřejší

Ilustrační snímek

Chůze je pro člověka nejpřirozenější fyzickou aktivitou, jejíž blahodárné účinky stále zbytečně podceňujeme. Díky...

Vlasy jako radar. Kštice prozradí vše o vaší stravě i nemocech

Ilustrační fotografie

Zhoršenou kvalitu vlasů nikdy nepodceňujte. Tělo vám může dávat signál, že špatně jíte, nebo používáte příliš agresivní...

Jak nás ovlivňuje jídlo? Popcorn tlumí deprese, fazole způsobují únavu

Ilustrační snímek

Máte hlad? Tak si dejte pozor, co si naservírujete na talíř. Všechno, co sníte, má totiž přímý vliv nejen na tělo, ale...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR NOVÝCH TECHNOLOGIÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Plzeňský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz