Jak se stát mistryní světa ve Spartan Race podle Zuzky Kocumové

aktualizováno 
Nakoukněte pod pokličku tréninku Zuzky Kocumové, která patří v České republice mezi špičku závodníků ve Spartan Race.

Zuzana Kocumová ve svém živlu | foto: archiv Zuzany Kocumové

„Základ je se hýbat, a to pravidelně. Člověk by měl běhat třikrát čtyřikrát týdně, nebo běhání doplnit jinou aerobní aktivitou, jako je třeba jízda na kole. Dál stačí zařazovat jednoduchá cvičení zaměřující se na sílu úchopu. Pro Spartana nepotřebujete dělat zas až tolik shybů, v jiných překážkových závodech ano, ale tady ne. Mnohem důležitější je síla úchopu. A když člověk dobře visí a bude viset třeba každý druhý den, hodně ho to posune. K tomu patří samozřejmě i další cviky na horní polovinu těla,“ popisuje absolutní základ tréninku Zuzka.

Tím ale příprava nekončí, důležitou součástí je podle ní i nošení břemen. Důležitý je zpevněný střed těla, Zuzce k němu pomohlo běžecké lyžování, a schopnost udýchat svoji vlastní váhu s 20 kilogramy navíc. Ano, při Spartan Race se samozřejmě též nosí břemena.

Vytrvalost

Zejména delší závody však chtějí též trochu trpělivosti. Vytrvalost vyžaduje naběhané kilometry a pokoru, kterou člověk získává často s věkem.

„Když budete mít základ z jiného sportu, který jste dělala na seriózní úrovni, tedy včetně dvoufázových tréninků a podobně, můžete se dostat do formy relativně rychle, třeba za půl roku nebo rok. Jiný případ je člověk, kterého tenhle sport zvedl z gauče. Tam bych apelovala na to, aby to lidé nehnali do extrémů. Neměli by si myslet, že když někdo běhá 120 kilometrů týdně a oni s tím začnou též, budou stejně dobří. Nebudou. Zásada postupnosti a postupného navyšování objemu a času se musí dodržovat, pokud chcete u sportu vydržet a nezničit se hned na začátku,“ zdůrazňuje.

Racionální strava

Nechce to nic šokujícího, žádné novinky, jen zapojení trochy selského rozumu při tvorbě jídelníčku. Stravování je samozřejmě důležitá součást přípravy, ale jak říká Zuzka, myslet si, že pár pilulkami doženu kilo a půl špatného jídla denně, je nesmysl.

„Vyhýbám se potravinám plným konzervantů, umělých sladidel, dochucovadel a všech možných éček, které s kvalitní potravou nemají nic moc společného. Naopak stavím na racionální výživě ze základních potravin s dostatkem bílkovin, které vrátí svalům to, že je občas potrápíme, to bohatě stačí. Když se pak dostanete na špičkovou úroveň a máte pocit, že vám něco chybí, nějakých 5 až 10 procent k tomu, abyste se dostala na svůj vrchol, tak jsou na místě doplňky a doladění stravy s výživovým specialistou,“ soudí.

Znát svoje hranice

Spartan Race v nás často probouzí touhu neustále překonávat svoje hranice a jít až na hranu. Do jisté míry je to určitě dobře a díky tomu se můžeme neustále posouvat, nejde to ale do nekonečna a je potřeba znát svoje hranice.

„V závodě a s číslem na triku velká většina z nás vypíná racionální myšlení a věci, které bychom v tréninku brali jako stopku, přejdeme. Moje hranice je nějakých 35 kilometrů, to vím, že si ještě neškodím. Potom už ale cítím únavu svalů, klouby už jdou natvrdo, vazy odcházejí a celkově z běhu nemám dobrý pocit. Pořád se držím toho, že sport by neměl být na úkor zdraví,“ říká rázně.

A na závěr – oštěp!

Zajímá nás to všechny: jak na něj, zůstává ve spartanské komunitě pořád trochu záhadou. A tak jsem se na oštěp prostě zeptat musela.

„No, házím ho. Přítel mi ho vyrobil a takový zajímavý trénink byl, že jsme občas vyrazili na ´lovecké výpravy´, na výlet, kdy on si vzal luk a šíp, já oštěp, a lovili jsme ztrouchnivělé pařezy. Vždycky jsem si říkala, že to je věc, kterou nemůžu nikdy dát a natrénovat, ale v loňské sezoně už jsem se netrefila jen jednou, kdy jsme házeli opravdu daleko a terč byl malý. Jinak pokaždé. Takže se dá natrénovat i oštěp,“ slibuje Zuzka.

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Twiggy slaví 70 let. Dívka s klučičím zjevem změnila ideál krásy

Britská modelka, herečka a zpěvačka Twiggy

Dívka s extrémně štíhlou postavou a výstižnou přezdívkou Twiggy (proutek) před více než padesáti lety převrátila svět...

Další z rubriky

Syrová strava dodá energii a ubere kila. Hlídejte si ale vitamin B12

jídlo, ilustrace, zelenina

Podstatou raw stravy jsou potraviny bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad,...

Pětkrát o menstruačním kalíšku. Jak ho vybrat a jak zavést

Raději než tampon menstruační kalíšek, shodují se ženy, které ho používají....

Každá žena v době menstruace volí, co jí vyhovuje. Některá upřednostňuje vložky, jiná tampony. Další možností je...

Jak hubnou slavní? Margita hladoví, Bočanová jí jen mrkev, Rolins rýži

Dara Rolins

Celebrity trápí kila navíc možná ještě víc než nás, obyčejné smrtelníky. Možná právě proto se uchylují k dietám, nad...

Rakovina prsu ohrožuje stále mladší ženy. Nádory jsou navíc agresivnější

Prsa (ilustrační fotografie)

Nádory prsu se objevují u čím dál mladších žen. Podle onkologa Bohuslava Konopáska jsou důvodem jak porody ve vyšším...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz