Tlouštíci jsou pohodáři aneb největší mýty o obezitě

  1:04aktualizováno  1:04
Obezitu vám nejspolehlivěji ukáže hodnota BMI. Za nadváhu si lidé mohou sami, protože se přejídají a stravují se nezdravě. Obézní člověk nemůže být zdravý, ale zato je to dobrosrdečný pohodář. Seznamte se s největšími mýty o obezitě.
Hlavním viníkem obezity je nedostatek pohybu. Ilustrační fotografie.

Hlavním viníkem obezity je nedostatek pohybu. Ilustrační fotografie. | foto: Profimedia.cz

V České republice trpí obezitou jeden a půl milionu lidí, tedy třiadvacet procent dospělých. A každý rok se počet postižených zvyšuje. Dalších třicet procent Čechů je potom postižených nadváhou.

Obezita přitom zkracuje délku života průměrně o patnáct let a za léčbu obézního pacienta se utratí zhruba sto patnáct tisíc korun za rok. Jaké mýty a polopravdy o obezitě kolují?

Mýtus: Nejspolehlivějším ukazatelem obezity je BMI

Body mass index (BMI) byl dlouho považován za standard pro měření tuku v lidském těle. Nicméně podle posledních výzkumů není dobrým indikátorem nadváhy. Například tým vědců z Michigan State University a Saginaw Valley State University provedl v roce 2007 výzkum, v rámci kterého vědci měřili BMI čtyřem stovkám vysokoškolských studentů.

Polovina účastníků výzkumu byla v atletickém oddílu, zatímco druhá polovina nesportovala. Zjistili, že BMI není spolehlivým ukazatelem nadměrného množství tuku v těle. Za nadváhu je považováno BMI větší než pětadvacet, BMI větší než třicet už by mělo značit obezitu.

Problém je v tom, že tato stupnice nezohledňuje individuální charakteristiky a měří stejně mladého sportovce i sedmdesátiletého muže. BMI není schopno rozpoznat tuk od svalů, takže například sportovci jsou při tomto druhu měření extrémně znevýhodnění. Podle provedeného výzkumu šedesát procent profesionálních sportovců při aplikaci BMI trpělo obezitou.

Mýtus: Obézní lidé jí nezdravě

Je to zvláštní, ale navzdory všeobecnému přesvědčení se většina obézních lidí nenacpává hamburgery a hranolky několikrát denně. Odborníci z Telemark University College a norského Institute of Public Health zveřejnili letos výsledky svého výzkumu, během kterého sledovali téměř tisícovku devítiletých dětí.

Zajímali se především o jejich stravovací návyky (zajímalo je nejen to, z čeho se skládá jejich jídelníček, ale i jak často a kde jí) i o jejich pohybový režim. Zjistili, že obézní děti mají kupodivu zdravější skladbu jídelníčku než jejich kamarádi s normální váhou.

Obézní děti konzumovaly mnohem více zdravých potravin, děti s normální váhou inklinovaly k polotovarům a jídlům z fast foodu. Nicméně obézní děti měly v porovnání s dětmi s normální váhou mnohem menší pohybovou aktivitu a výrazně větší porce jídla.

Mýtus: Obezita a zdraví se vylučují

Může být obézní člověk zároveň zdravý? Navzdory všeobecnému přesvědčení ano, otázkou je, na jak dlouho. Studie, jejíž výsledky byly zveřejněny letos v září v magazínu Diabetes Care, zjistila, že i obézní lidé, kteří mají zdravý metabolismus (zdravou hladinu cholesterolu, krevního cukru a normální krevní tlak), mohou své zdraví výrazně zlepšit, pokud se jim podaří zhubnout.

Vědci přitom zdůrazňují, že obezita je jako časovaná bomba. I když nevylučuje zdraví, během krátkého časového období se může situace dramaticky změnit. Výsledky provedených studií naznačují, že hlavní roli ve zdravotním stavu obézních hraje to, kde se tělesný tuk ukládá. Podle všeho je viscerální tuk, který se usazuje na břiše a obaluje vnitřní orgány, pro tělo mnohem škodlivější než podkožní tuk.

Mýtus: Příčinou obezity je přejídání

Mnoho lidí se domnívá, že obezita je zapříčiněna přejídáním či poruchou příjmu potravy. Nicméně studie ukazují, že tomu tak není. Méně než třetina obézních lidí nedokáže ovládnout svou chuť k jídlu a přejídá se. Obezita závisí na mnoha faktorech a přejídání je jen jedním z nich, navíc nikoli nejdůležitějším.

Největším viníkem obezity je, podle provedených výzkumů, především nedostatek pohybu. Nezanedbatelnou roli pak samozřejmě hrají genetické předpoklady, funkce endokrinního systému, životní styl, vrozený metabolismus či užívané léky.

Mýtus: Tlouštíci jsou dobrosrdeční pohodáři

Lidé mají tlouštíky často spojené se Švejkem v podání Rudolfa Hrušínského, zkrátka vidí je jako pohodové dobrosrdečné pohodáře, které nic nerozhází. Provedené výzkumy však naznačují něco jiného. Ve skutečnosti má obezita negativní vliv na psychickou kondici i emocionalitu. Je spojena se sociální diskriminací, nízkým sebevědomím a většími sebevražednými tendencemi.

Například studie provedená na University of Texas v Austinu, které se zúčastnilo jedenáct tisíc mladých dospělých, zjistila, že obézní vysokoškolské studentky mají v průměru o polovinu méně přátel než jejich štíhlé vrstevnice. To samé platí i o jejich společenských aktivitách.

Obézní ženy navíc více inklinují k zneužívání drog a alkoholu. Vědci z australského Centre for Mentall Health Research zase zjistili, že obézní lidé častěji trpí depresemi a úzkostnými poruchami.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Jejich věkový rozdíl je pětapadesát let a chtějí spolu miminko

Alexis Tadlocková a její partner

Alexis Tadlocková (24) a její manžel Charles (79) z Ameriky plánují založení rodiny. Ačkoli nejstaršímu dítěti Charlese...

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Další z rubriky

Největším ohrožením pro dovolenkáře je západonilská horečka, říká expert

Rastislav Maďar, expert na tropickou a cestovní medicínu, vedoucí Ústavu...

Jaké nemoci nám hrozí v nejnavštěvovanějších letních destinacích? Vzhledem k cestám Čechů po Evropě to je jednoznačně...

OBRAZEM: Trojnásobný táta se stal abstinentem a shodil sedmdesát kilo

Darren Scanlon

Čtyřicetiletý Darren Scanlon říká, že jen díky abstinenci dokázal zhubnout nadbytečná kila a vrátil se zpět na váhu,...

Zapomeňte na kávu i pivo a nebojte se přepití. 6 pravidel pro horké dny

Ilustrační snímek

Vysoké venkovní teploty a horečná pracovní aktivita před dovolenou – není divu, že si během dne ani nevzpomenete, že...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz