Přibrat 200 kilo? Podívejte se, jak tuk obalí vaše orgány

aktualizováno 
Dvaačtyřicetiletá matka z amerického New Jersey se chce stát nejtlustší ženou na světě. Váží už 286 kilogramů, ale proti nejobéznějším lidem je stále drobeček. Projíst se do extrémní tloušťky přitom podle lékařů zvládne prakticky kdokoli. Jen si musí uvědomit, že se tím pomalu zabíjí.

Při třetím, nejtěžším stupni obezity nad 40 jednotek BMI, se lidé dožívají obvykle 60 let. "Je to o dvacet let méně než štíhlá populace," řekl iDNES.cz profesor Štěpán Svačina z III. interní kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Kolik let života zbývá?

Zmiňované Američance Donně Simpsonové tedy zbývá už jen asi 20 let života, možná ještě méně. Profesor Svačina odhaduje, že americká otylka má BMI kolem stovky a takoví lidé se průměrně dožívají sotva čtyřicítky. Donna Simpsonová tedy může umřít třeba za týden (viz předchozí článek o nejtlustší americké matce).

Extrémně tlustí lidé žijí i v Česku. "Někdy se u nás vyskytnou i několikrát za rok," konstatoval Svačina, podle kterého se do rozměru XXXXXL může rozšířit prakticky každý člověk. "Jen u někoho to jde snadno a u jiného pomaleji," dodal.

U mladších obézních lidí je přitom až desetkrát vyšší úmrtnost než u jejich štíhlých vrstevníků. Umírají obyčejně "náhodou", tedy na komplikace po úrazech, dopravních nehodách nebo po operacích.

Starší obézní lidé umírají typicky na nádory, infarkt či mozkové příhody. Úmrtnost je u nich asi dvakrát až třikrát vyšší.

stupně obezity

Obezitu rozdělujeme na 1. až 3. stupeň podle tzv. BMI (Body Mass Index). BMI představuje podíl hmotnosti v kilogramech a druhé mocniny výšky v metrech.

Obezita 1. stupně 30,0 – 34,9 BMI
Obezita 2. stupně 35,0 – 39,9 BMI
Obezita 3. stupně nad 40 BMI

Spočítejte si své BMI

Dvě lůžka pro jednoho pacienta

Problémy s extrémně obézními pacienty mají i lékaři. Ošetřit totiž člověka s vysokou nadváhou bývá mnohdy velmi složité. "Už se nám stalo, že jsme pro pacienta museli volat i hasiče, aby ho vytáhli ze sanitky," vzpomíná na kuriózní případ Svačina.

V nemocnici pak obvykle takoví lidé leží na dvou lůžkách, nevejdou se do CT přístroje a neunese je ani většina operačních stolů.

Nejzákeřnější je tuk uvnitř těla

Co se vlastně děje v těle obézního člověka? Váha se zvyšuje především kvůli tomu, že člověk svému tělu dodá víc energie, než následně vydá. Nevyužitá energie se ukládá v tukových buňkách. Nebezpečné jsou přitom především vnitřní tuky, které si nemůžeme nahmatat. Usazují se kolem orgánů a uvolňují do těla škodlivé látky, které podporují rozvoj cukrovky a nemoci srdce.

Řez tělem obézního člověka

Riziko různých onemocnění roste už při mírné nadváze. "V případě vzestupu BMI nad 30 a zvýšení hodnot obvodu pasu se objevuje výrazně vyšší výskyt zdravotních potíží," upozorňuje i Všeobecná zdravotní pojišťovna, která právě rozjela kampaň Žij zdravě.

Tuk v těle zatěžuje pohybový aparát, srdce, cévy. "Vysoká hladina tuků v krvi vede ke kornatění cév, které postihuje všechny tepny v těle, ale nejdůležitější jsou důsledky postižení srdečních a mozkových cév. Pokud se uzavře aterosklerotická věnčitá tepna, dojde k infarktu části srdečního svalu, což je často událost bezprostředně ohrožující postiženého na životě," upozornil Michal Vrablík z III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

"Obézní lidé se musí smířit s tím, že často bez varování přichází také mrtvice, která se nemusí dopředu nijak projevit. Následky bývají tragické a mohou končit smrtí nebo ochrnutím," dodal Vrablík.

Tloušťka zvyšuje riziko rakoviny

S nadbytečnými kilogramy roste i riziko různých druhů rakoviny.

"Odhaduje se, že pět až deset procent všech nádorů je způsobeno nadváhou a obezitou a tento podíl stoupá se zvyšujícím se počtem obézních osob v populaci. Pacienti s nadváhou a obezitou mají navíc vyšší riziko závažných komplikací při chirurgickém výkonu, chemoterapii nebo radioterapii," upozornil Tomáš Büchler z onkologického oddělení Fakultní Thomayerovy nemonice v Praze.

Obézní ženy mají zase větší pravděpodobnost různých gynekologických potíží, ale také rakoviny dělohy nebo prsu.

Každý kilogram dolů pomůže

Každý kilogram dolů a větší pohybová aktivita přitom zdravotní riziko významně snižují, jak to dokládají například zkušenosti s cukrovkou.

"Riziko vzniku cukrovky je u obézního člověka 53krát vyšší než u normálně vážícího člověka," připomněl profesor Svačina. Stačí ovšem zhubnout o deset procent a okamžitě se sníží potřeba aplikovat léky nebo inzulin.

"Nadváha je alespoň zpočátku diabetu hlavním důvodem nedostatečné citlivosti těla na inzulin a tedy vzestupu cukru v krvi," upozornil. I mírné snížení hmotnosti se pak projeví ve zřetelném snížení odolnosti vůči inzulinu a celkového metabolismu.

Obézní mají ve srovnání s lidmi s normální hmotností:

• 5x větší riziko vysokého krevního tlaku
• o víc než 50 % vyšší riziko úmrtí převážně na kardiovaskulární onemocnění
• 1,8x vyšší riziko vzniku karcinomu dělohy
• 7x vyšší riziko vzniku cukrovky, víc než 90x stoupá riziko u osob s BMI nad 35
• mladí muži s těžkou obezitou mají 12x větší riziko úmrtí než jejich vrstevníci s normální váhou
• v průměru 2x delší pracovní neschopnost pro nemoc a dvojnásobně častější invaliditu u obézních žen

Autor:

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Twiggy slaví 70 let. Dívka s klučičím zjevem změnila ideál krásy

Britská modelka, herečka a zpěvačka Twiggy

Dívka s extrémně štíhlou postavou a výstižnou přezdívkou Twiggy (proutek) před více než padesáti lety převrátila svět...

Další z rubriky

Z kašle se vyvinula otrava krve, kvůli které přišla žena o končetiny

Jayne Carpenterová

Jayne Carpenterové amputovali lékaři před třemi lety kvůli otravě krve obě nohy a levou ruku. Otravu přežila jen...

Mají houby opravdu léčivé účinky? Sedm otázek pro odborníky na výživu

Asijské houby enoki, shimeji a hlíva

Tisíciletá čínská medicína mnohé houby používala jako léčivo. Některé se doporučovaly mužům jako afrodiziakum. Jiné...

S fitness můžete začít i v důchodu, říká sedmašedesátiletá babička

Sharon Mehaleková

Sharon Mehaleková má jedenáct vnoučat, je jí sedmašedesát a chodí do posilovny stejně často jako dvacetileté krásky. S...

Jak hubnou slavní? Margita hladoví, Bočanová jí jen mrkev, Rolins rýži

Dara Rolins

Celebrity trápí kila navíc možná ještě víc než nás, obyčejné smrtelníky. Možná právě proto se uchylují k dietám, nad...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz