Deset varovných signálů, že vás ničí přemíra stresu

  • 1
Možná si řeknete, kdo v dnešní uspěchané době neprožívá stres? Přesto není dobré jej podceňovat. Dlouhodobá tenze s sebou nese řadu negativních zdravotních následků. Na co si dát pozor?
Ilustrační fotografie

Krátkodobý, přechodný stres neznamená pro naše zdraví žádnou vážnější újmu. Problém nastává až ve chvíli, kdy jde o stres chronický, který může přetrvávat celé týdny, měsíce, a dokonce i roky.

Pro tělo to znamená obrovskou zátěž, protože ve stresu automaticky přepíná do pohotovostního režimu, kdy se chystá bud na útok, nebo útěk. To může být velmi užitečné v situacích, kdy jde člověku o život, ale pokud v tomto bojovém režimu „zamrznete“, může to mít pro vás nesmírně ničivé následky. Jak to poznáte? Varovat by vás měly následující příznaky.

Probouzíte se nevyspalí

Člověk ve stavu chronického stresu velmi obtížně usíná, protože mu hlavou neustále víří tisíce dotěrných myšlenek, které nedokáže „vypnout“. A když už se přece jen zadaří, v noci se často budí a ráno se cítí unavený a vyčerpaný.

žena jídlo obezita stres

Honí vás chutě na sladké

Ruku na srdce, stává se vám často, že se nepříjemnou situaci, kterou zažijete přes den v práci, snažíte „zajíst“ nějakou dobrůtkou, abyste si aspoň trochu osladili život? Dlouhodobý stres nás nutí hledat úlevu v jídle (zejména takovém, které je plné cukru a tuků), což logicky vede k přibírání na váze.

Kousání nehtů či skřípání zuby. Jsou vaše zlozvyky opravdu neškodné?

Skřípete zuby během spánku

Takzvaný bruxismus se projevuje často ve spánku a podle odborníků přímo souvisí se stresem a emoční stabilitou. Sami si tohoto problému asi stěží všimnete, leda by vás na to upozornil partner. U některých jedinců to však bývá spojeno s některými dalšími komplikacemi, jako jsou časté bolesti hlavy, čelisti a uší. Nehledě na to, že trpí i zuby, které se tímto způsobem obrušují.

Ilustrační snímek

Přicházíte o vlasy

To, že nám vypadávají vlasy, je přirozená věc. Ale pokud je poslední dobou vyčesáváte doslova po hrstech, pak je něco v nepořádku. Chronický stres bývá jednou z příčin alopecie (onemocnění způsobující vypadávání vlasů). Jestli nechcete přijít o kštici, co nejdříve s tím něco udělejte.

Čepice způsobuje vypadávání vlasů aneb 10 mýtů o naší kštici

Neleze vám nic do hlavy

Lidé trpící chronickým stresem se nedokážou soustředit a dělá jim velký problém zapamatovat si nové věci. Ve stavu permanentního napětí totiž organismus uvolňuje hormony, které narušují oblast v mozku, která je zodpovědná za schopnost vstřebávat nové informace.

Žena s panickou atakou

Přepadá vás častá úzkost

Cítíte se dlouhodobě nespokojení a trpíte častými stavy úzkosti? Pak je něco špatně. Občas se mohou přidat i noční můry, takže si člověk neodpočine ani v noci. Energie kvapem ubývá a pak se může lehce stát, že jednoho dne sklouznete rovnou do deprese. Takže na to pozor!

Úzkost vás může paralyzovat. Kdy už je třeba vyhledat odborníka?

Máte žaludek jako na vodě

Trvalé napětí vyvolává mimo jiné i bolesti břicha. Hlavně ženy trpí nepříjemnými zažívacími potížemi, které lékaři souhrnně označují pojmem funkční střevní dyspepsie, což může zahrnovat zácpu, průjem (případně střídání obojího), křeče, nadýmání nebo syndrom dráždivého tračníku (porucha vyprazdňování spojená s bolestmi břicha).

Ilustrační fotografie

Jste často nemocní

Chronický stres snižuje imunitu, a tím zároveň zhoršuje příznaky alergií. Lidé ve stresu také bývají mnohem více nemocní než ostatní. Organismus totiž trvale produkuje zvýšené množství stresového hormonu kortizolu, což je pro tělo velmi vyčerpávající. Pak stačí, aby kolem prolétl nějaký bacil, a problém je na světě.

Trápí vás svědění a pupínky

Stres aktivuje nervová vlákna a vyvolává pocit svědění. A může i za to, že nám na tváři raší pupínky – tím, že narušuje imunitní systém, oslabuje totiž obranu pokožky. Při stresu se proto zhoršují dosavadní kožní potíže, jako je atopický ekzém, lupénka nebo akné.

Co o nás prozradí kůže: od hříchů mládí po stres i nezdravý životní styl

Pořád vás něco bolí

Chronické napětí způsobuje vznik různých bolestí: od ztuhlých šíjových svalů a píchání na hrudníku přes bolesti kloubů, migrény po menstruační bolesti.