Dvacet pět jednoduchých tipů, jak zatočit se stresem

  • 8
Stres je nedílnou součástí našich životů. V menší míře se dá zvládnout, ale přesáhne-li únosnou mez, najednou se cítíme mizerně a střídáme nálady stejně jako aprílové počasí. Zažeňte ho dříve, než vám začne vážně škodit. Vyzkoušejte 25 účinných tipů proti stresu.
ilustrační snímek

1. Zhluboka a pomalu se nadechněte nosem a pak ještě pomaleji vydechněte ústy. Nádech by vám měl trvat asi 4 sekundy, výdech 6 sekund. Zopakujte 10krát a s každým vydechnutím vypouštějte ven nahromaděné napětí.

2. Dejte si kávu v pravý čas, aby posloužila jako skutečný životabudič: od 9 do 10 hodin a od 13 do 17 hodin, kdy se v těle snižuje množství kortizolu, který nás udržuje svěží a fit.

3. Dívejte se několik sekund na libovolný předmět na vašem stole a přitom si v duchu několikrát zopakujte pokyn: „Uvolni se.“ Vypadá to až neuvěřitelně jednoduše, ale skutečně to pomáhá.

4. Sevřete dlaně do pěsti, tak abyste pocítili napětí až v loktech. Opět povolte. Totéž proveďte s bicepsy, šíjovými, zádovými, břišními, stehenními a hýžďovými svaly. Při každém výdechu se co nejvíc uvolněte.

5. Nechte ruce volně podél těla a rameny opisujte co největší půlkruh. Nebo si sedněte na kraj židle, položte kotník jedné nohy na koleno té druhé a předkloňte se, vyhrbte záda a uvolněte postupně všechny obratle.

Ilustrační fotografie

6. Palcem pravé ruky jemně masírujte prohlubeň mezi palcem a ukazováčkem levé ruky a přibližně po 2 minutách ruce vyměňte. Nebo si jednoduše promasírujte celou dlaň, opět postupně na každé ruce.

7. Posaďte se vzpřímeně na židli. S hlubokým nádechem pozvolna vzpažte, pak s výdechem opět připažte. Ohlídejte si ramena, abyste je při pohybu rukou vzhůru nezvedali. Zopakujte 5krát.

8. Dopřejte si k svačině fazolky mungo, které kromě jiných zdravotních benefitů také obsahují velké množství kyseliny listové, jež nám v běžném jídle kolikrát schází. Býváme pak zbytečně unavení a podráždění.

9. Do mixéru vložte šálek zelených hroznů, stejné množství baby špenátu, půlku banánu a 2 dcl zeleného čaje. Přidejte lžičku medu a máte zdravou snídani, která vás udrží ve stavu bdělosti až do oběda.

10. Rozkročte se, pokrčte kolena a přitom mírně podsaďte pánev. Dlaně položte na místo přibližně 4 cm pod pupíkem. Muži dají levou ruku pod pravou, ženy to udělají naopak. Poté zavřete oči a dýchejte do břicha, pocítíte příliv energie.

Mandle (ilustrační fotografie)

11. Zaujměte na moment pozici mrtvoly neboli blaženosti. Lehněte si na záda, paže položte podél těla dlaněmi nahoru a špičky nohou nechte spadnout do stran. Vydržte aspoň 2 minuty a zhluboka dýchejte.

12. Vždy před odchodem ze zaměstnání ukliďte svou pracovní plochu. Další den budete moct začít nejen s čistým stolem, ale také s čistou hlavou a všechno bude mnohem snazší.

13. Sedněte si před zrcadlo, dívejte se na sebe a 2 minuty se smějte. Jenom tak, bez důvodu. Cvik můžete vylepšit vtipnými gesty, třeba si překvapeně ukazujte na toho komického človíčka proti sobě v zrcadle.

14. Doplňte přísun hořčíku, jeho přirozeným zdrojem je špenát, mangold, vodnice, červená řepa, zelí, brokolice, nepražené kakaové boby, semínka a ořechy, tučné ryby, cuketa, rajčata, dýně a další potraviny.

15. Okořeňte pokrm špetkou šafránu. V Malajsii ho lidé používají jako osvědčený přírodní prostředek proti sklíčenosti, únavě nebo depresím. Obsažený safranal totiž zvyšuje v mozku hladinu hormonu štěstí serotoninu.

Ilustrační snímek

16. Otevřete ústa a zhluboka se nadechujte. Při nádechu začněte zívat a pak zívnutí dokončete během výdechu. Znovu zívněte, při nádechu rozpažte ruce směrem vzhůru a protáhněte pořádně svaly.

17. Ve vaně s vodou teplou kolem 38 °C rozpusťte půl kilogramu hrubozrnné mořské soli a dopřejte si relaxační lázeň, která by měla trvat aspoň 20 minut. Svíčky a hudba celou pohodu ještě umocní.

18. Důkladně rozmixujte dva kousky celerové natě, čtyři prostřední jablka, tenký plátek zázvoru, špetku soli a skleničku vlažné vody. Hned vypijte, tento úžasný životabudič vás stoprocentně postaví na nohy.

19. Použijte aromalampu a svůj oblíbený éterický olej. Proti stresu, úzkosti a napětí bude výborná mandarinka, hořký pomeranč, grapefruit, majoránka, bazalka či eukalyptus, meduňka nebo uklidňující růže.

20. Otevřete ústa dokořán, vyplázněte jazyk, co nejvíc to půjde, a ještě vykulte oči. Zhruba po 10 sekundách povolte. Máte-li možnost, můžete u toho hlasitě zařvat jako lev. Napětí a stres rázem opadnou.

Ilustrační fotografie

21. Vyčleňte si večer cca 10 minut a vytvořte si seznam úkolů na další den, které seřadíte podle priority. Budete mít mnohem lepší přehled o všem, co potřebujete vyřídit, a práce vám půjde lépe od ruky.

22. Ve vodě spařte pět hrstí levandule a nechte 15 minut odstát. Poté sceďte a nálev přilijte do vody ve vaně. Ještě aromatičtější koupel získáte, pokud k levanduli přimícháte šalvěj, heřmánek či mátu.

23. Najděte na YouTube skladbu tvořené takzvanými Solfeggio frekvencemi. Jedná se o šest čistých tónů, které údajně mají nesmírný léčebný potenciál a dokážou uzdravovat tělesná i duševní zranění. Zmínky o nich sahají až do starověku, kdy byly součástí zpěvů v gregoriánských chorálech během náboženských obřadů. Pak se ale jejich partitury záhadným způsobem ztratily.

24. Pijte dost čisté vody. Dehydratované tělo nefunguje tak, jak by mělo, a to může vést k napětí. Pokud vám chybí voda, zvyšuje se hladina kortizolu, tedy hormonu vylučovaného během stresu a úzkosti.

25. Energetičtí upíři skutečně existují. Neživí se však krví, ale energií. Vyhněte se jim. Ať už je to otravný soused, nepřející tchyně nebo ufňukaná kolegyně. Případně omezte kontakt s takovými lidmi na nejnutnější minimum.