ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pozor na přehnanou hygienu. Kdy sprchování může škodit zdraví?

  • 24
Asi to zní zvláštně, ale i přehnaná hygiena může škodit zdraví. Časté intenzivní sprchování vám totiž může způsobit skutečné problémy. Poradíme vám, na co si dát pozor a jaká dodržovat pravidla.

Nezvyklé teplo přes den, po ránu a večer zima, někdy dokonce mrazíky. Marně přemýšlíte, co na sebe? Ve svetru vám bude vedro, v košili či triku zase po ránu chladno. A co vaše pleť? Ty změny těžko snáší, bývá suchá, napjatá a zarudlá. Ale je tu ještě jedna věc, která vaši už tak dost namáhanou pokožku dráždí: každodenní sprchování.

Popraskaná kůže umí v zimě potrápit. Pomůže správná hydratace

Čistota nade vše?

Jistě, taková očista je příjemná, ale nesmíte ji přehánět. Ve sprše totiž nesmýváte jenom pot a nečistoty, také svou kůži vysušujete, a ta pak dlouhodobě trpí.

Každodenní sprchování vodou a mýdlem oslabuje takzvanou kožní bariéru, pokožka ztrácí vlhkost a maz, který ji chrání. Důsledkem toho bývá kůže citlivá a svědí. Pro sprchování tak platí, že méně je více. Co si však počít, přece se nebudete mýt žínkou!

Sprchování zkrátka milujete, kromě očistné funkce navíc odbourává stres, odplavuje tíhu všedního dne a zvedá vám náladu, třeba tak, že si ve sprše začnete zpívat. Rázem se cítíte čistá, svěží, voňavá a fit. Takže je jasné, že se ho vzdát nehodláte. Pojďte si však upravit pravidla.

O svou kůži pečujte

Ohlídejte si složení tělového mléka nebo krému. Mezi osvědčené látky patří avokádový olej, který napomáhá regeneraci buněk, vitamin A pro ochranu kůže, urea, která výborně váže vlhkost a zklidňuje podrážděnou pokožku.

Tělo po sprchování silně drhnete ručníkem? Kdepak, to není dobrý nápad, tak se totiž kůže zahřívá a dráždí. Lepší je jen jemné poklepávání osuškou. A když už je řeč o drhnutí – peeling byste měla v chladném období roku zcela vynechat, abyste zabránila podráždění pleti.

Kůže jako zrcadlo. Stres se může projevit i ekzémem nebo lupénkou

Vzdejte se klasických sprcháčů, ten, kdo má citlivou kůži, by neměl používat sprchové gely a tělová mléka obsahující barviva, vonné ani konzervační látky. Tyto přísady totiž zhoršují podráždění. Zvolte raději bio produkty nebo mycí emulze s pH hodnotami od 4 do 6,5.

Nepoužívejte čisté oleje, způsobují vymývání kožních tuků. Místo toho vsaďte na hydratační, výživné krémy a tělová mléka s lipidy, které jsou podobné vaší pokožce, nebo s obsahem urey (močoviny).

Co mít na paměti?

  1. Ideální je nesprchovat se déle než tři minuty. Během této krátké doby se kyselý ochranný plášť pokožky příliš nenaruší.
  2. Zapomeňte na horkou vodu, platí, že čím je teplejší, tím víc tuku a vlhkosti pokožka ztrácí. Už čtyři minuty sprchování horkou vodou vede ke smytí téměř celé ochranné tukové vrstvy, pleť je pak popraskaná a suchá. To už si raději pusťte vodu vlažnou.
  3. Ohlídejte si dávkování sprchového gelu, stačí po jedné dávce velikosti lískového ořechu na horní a dolní polovinu těla. Kdo se málo potí, může sprchový gel někdy zcela vynechat.
  4. Nakonec použijte tělové mléko nebo krém, pokožku celého těla důkladně, ale jemně ošetří a zvláční. Produkty k tomu určené se rychle vstřebávají, tak není důvod se obávat, že se vám oblečení bude lepit na tělo.