Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Extrovertka, nebo stydlivka? Vyberte si sport podle svého neurotypu

  • 3
Přemýšlela jste někdy nad tím, proč vaše známá zvládá dlouhé běžecké tréninky, zatímco vy se při každém vytrvalostním sportu trápíte? Díky teorii zvané neurotyping se dozvíte, nejen jaký jste osobnostní typ, ale i jaký způsob tréninku je pro vás ideální.

Každý z nás má určitý typ osobnosti, který je geneticky daný a ovlivňovaný hladinou neurotransmiterů. Od toho se následně odvíjí naše chování v určitých situacích, ale třeba i to, jak dobře nám půjdou jednotlivé aktivity. 

Když totiž vybereme způsob pohybu, který pro naši osobnost není zrovna ideální, věci nemusejí jít podle plánu. „Může se dostavit únava, vyšší stres, může vám chybět motivace, a tím pádem nepřijdou očekávané výsledky,“ vysvětluje fitness trenérka Barbora Sýkorová. 

Slovníček

Neurotyp: psychologický profil sestavený podle osobnosti a temperamentu jednotlivých sportovců 

Neurotransmiter: nervový přenašeč neboli látka tvořená v nervové soustavě, která přenáší informace mezi buňkami (svaly, orgány)

Dopamin: ovlivňuje radost, odměnu, dobrý pocit

Serotonin: označován za hormon štěstí

Adrenalin: připravuje tělo na výkon, udržuje nás „ve střehu“

Acetylcholin: ovlivňuje koncentraci, učení, paměť

Glutamát: zvýšená hladina způsobuje úzkost, neklid a výkyvy nálad

● GABA: pomáhá proti depresím, úzkostem a zlepšuje spánek

Cílem tedy není kopírovat osvědčený model naší známé, ale zaměřit se na to, v čem jsme dobré my samotné, a tomu se přizpůsobit. 

Plánování tréninku podle neurotypu je teorie, jejímž průkopníkem je kanadský olympionik a silový trenér Christian Thibaudeau. Na jejím základě rozlišujeme pět základních neurotypů člověka, přičemž každý z těchto typů má určitou hladinu neurotransmiterů. 

Nás budou zajímat následující: dopamin, adrenalin, GABA, acetylcholin, serotonin a glutamát (blíže vysvětleno v boxu). 

Pro lepší představu: Když má člověk vyšší hladinu acetylcholinu, dokáže rychleji přepínat mezi úkoly. Měl by si tedy zvolit trénink, který bude rozmanitý. 

Abyste nemusela zjišťovat, které neurotransmitery potřebujete vyvažovat, připravili jsme pro vás přehlednou charakteristiku jednotlivých neurotypů a s ní i to, na co se v tréninku zaměřit. 

Na internetu si nejprve zakupte test, který je v angličtině (cena je 12,99 eura, tedy asi 300 Kč, a pomocí google translate si ho můžete přeložit). Obsahuje 51 otázek zaměřených na vaše reakce a pocity, se kterými se setkáváte při běžných životních situacích. 

Trenérka Barbora Sýkorová doporučuje vyhradit si na test dostatek času a odpovídat pravdivě. „Pro lepší efekt ho můžete dělat společně s někým, kdo vás velmi dobře zná, a tím pádem budou odpovědi přesnější.“

Jaký neurotyp jste právě vy?

1A Ráda riskujete a ovládáte ostatní

Máte vysoké sebevědomí, jste silná osobnost, která potřebuje stále něco dělat, ale nerada plánuje. Také vyhledáváte konflikty a často se nedokážete přizpůsobit svému okolí. Uděláte cokoli, abyste zvítězila. Jste hlučná, je s vámi legrace a ve společnosti jste ta, která hodně a nahlas mluví. 

Bojujete se špatnou pamětí, hůře přepínáte pozornost a máte velice nízkou úroveň empatie. Jste sobecká a moc vás nezajímá, co si myslí ostatní. Máte také dobrou odolnost vůči výčitkám a pomluvám. Velká produkce adrenalinu vám způsobuje vnitřní nervozitu, kterou regulujete tím, že ovládáte své okolí. Ráda riskujete. 

Trénink: Vaším klíčovým neurotransmiterem je dopamin. „Tito lidé jsou na něj citliví a potřebují ho zvyšovat, aby podali výkon. Jdou pak za svým cílem, chtějí vyhrávat, aby měli potěšení. Jsou stavěni na vysokou frekvenci práce, ale nízký objem. V posilovně raději cvičí častěji, ale v krátkém časovém úseku. Skupině s označením 1 (A i B) půjdou dobře extrémní a kontaktní sporty. Daří se jim také v individuálních a výbušných činnostech,“ vysvětluje trenérka.

1B Jste kreativní a přizpůsobivá

Máte vysoké sebevědomí, ale na rozdíl od neurotypu 1A se umíte lépe přizpůsobit potřebám svého okolí a nejste tak sobecká. Hodně, často a rychle mluvíte a máte skvělou paměť, takže se dobře učíte novým věcem. 

Navíc jste kreativní a potřebujete neustále něco dělat a plnit úlohy, kterých jste si schopna naplánovat opravdu hodně. Často neumíte vypnout a neustále vám v hlavě běží myšlenky, co byste ještě mohla udělat a vylepšit. 

Trénink: „Sportovci s tímto neurotypem bývají nejlepší a nejtalentovanější atleti. Rádi vyhrávají, ale ne za každou cenu jako 1A. Nejlepší výkon ze sebe dostanou pod tlakem a rádi zkoušejí všechno nové. Často prošli několika sporty a také jim vyhovuje dělat jich více najednou,“ vysvětluje Barbora Sýkorová. Snesou také hodně náročných tréninků týdně, jako například vzpírání, crossfit, atletiku či gymnastiku. Mají rádi typ tréninku, který je náročnější na techniku nebo celkově na učení.

ilustrační snímek

2A Jste empatická a máte skvělý odhad

Jste takzvaný sociální chameleon. Dokážete perfektně přizpůsobit své chování osobám kolem sebe nebo situacím, ve kterých se nacházíte. Máte nižší sebevědomí a potřebujete, aby vás lidé měli rádi a byla jste respektována. Jste empatická, ráda mluvíte a nasloucháte svému okolí. Člověka také dokážete skvěle odhadnout. 

V debatách někdy vedete dlouhé monology a zacházíte do extrémních detailů. Vaše osobnost se mění na základě míry stresu – můžete být naprosto klidná, přátelská, sebevědomá, energická, ale i líná a podrážděná. 

Trénink: Stejně jako 1B i vy se docela rychle učíte novým věcem. V tréninku na vás bude fungovat všechno, ale jen krátkou dobu. Snažte se proto typy i plány tréninků střídat a nebát se zakomponovat cokoli, co je rychlé a zábavné. Díky vaší rychlosti vám půjdou tréninky, kde je zapotřebí výbušnost (například box). Problém naopak budete mít s disciplínou, kde musíte zpomalit – například golf nebo jiný švihový sport. Pro celou skupinu 2 (A i B) jsou vhodné kolektivní sporty. Skvěle na vás působí „publikum“ v posilovně nebo osobní trenér, kterému se za každou cenu budete chtít zavděčit.

2B Nevěříte si a býváte náladová

Jste nejemotivnější neurotyp a také máte nejvíce empatie ze všech. Všechny emoce (špatné i dobré) jsou u vás znásobeny. Máte nízké sebevědomí a potřebujete, aby vás lidé měli rádi, protože pak budete mít ráda sama sebe. Máte častější výkyvy nálad během dne, aniž byste věděla, co je pravým důvodem. Stačí, že se na vás někdo špatně podívá, a hned jste s náladou na bodě mrazu. 

Všechno hodně prožíváte a vytváříte si v mysli tragické scénáře. „Jsou to takoví ti ‚dobří lidé‘, kteří nechtějí dělat problémy a radši nechají ostatní vyhrát. Bývají velmi dobrými přáteli, těmi, kteří vydrží do konce života,“ dodává Barbora Sýkorová. 

Trénink: V tréninku ráda zůstáváte u věcí, které dobře znáte a jdou vám. Máte citlivost na adrenalin, ale mnohem větší zásobu glutamátu (proto jste empatická) a mnohem menší zásobu GABA. Dobře na vás funguje trénink, u kterého máte emocionální odezvu. Ideální je tedy takový, kde se hodně zpotíte nebo unavíte, protože to je pro vás identifikátor úspěchu, který vás žene dopředu. Zvládnete značný objem pohybu, ale oproti 2A nepotřebujete nutně velkou šíři variant.

Ilustrační snímek

3 Jste disciplinovaná a potřebujete rituály

Ze všech skupin jste právě vy tím největším introvertem. Máte ráda systém, strukturu a věci děláte podle plánu, který si umíte dokonale vytvořit. Máte perfektní disciplínu a rozhodujete se na základě faktů a studií, nikoli podle emocí. 

Jste extrémně analytická a je pro vás obtížné rychle se přizpůsobit změně, která pro vás může znamenat stres. Máte ráda své rituály, potřebujete dělat stále dokola to samé a nechcete riskovat. Jste přemýšlivá, trpělivá, ale mohou vás trápit deprese. 

Trénink: V tréninku vyžadujete dokonalost, je pro vás přednější prvotřídní technika než samotný výkon. Bohatě vám bude stačit jen pár tréninků týdně. Vyhýbejte se těžkým vahám a najděte si aktivitu, která spadá do vytrvalostních sportů. Ideální pro vás bude cyklický pohyb – běh nebo třeba jízda na kole. Skvěle se u toho uklidníte a vypnete hlavu. Trénink nemusíte měnit často, vyhovovat vám bude především dril a pravidelnost bez rizika.