Rozbor běhu: až moc strnulý. až moc ideální

aktualizováno 
Rozhodně nevěřím, že Libor běhá takhle technicky běžně. Namířený objektiv kamery nejspíš udělal své. Libor se šteluje do „ideální“ závodní běžecké techniky, nenechá běh plynout přirozeně. Výsledkem je strnulost.

Libor se příliš soustřeďuje na běh přes přední část chodidla. To by nebylo špatné, ale zde je postavení chodidel na předváděné tempo běhu až příliš kolmé a úpon lýtkového svalu v podobě Achillovy šlachy je přespříliš zatížen.

Plusy a minusy

Negativa

 • krácení kroku (letové fáze)

 • nedostatečné vykývnutí bérce vpřed

 • malý rozsah práce paží

 • přílišná celková strnulost horních končetin

Pozitiva

 • držení trupu

 • vzpřímené držení hlavy

 • snaha o dynamický odraz

 • frekvence kroku

 • běh přes přední část chodidla

 • předsazená pánev

 • lehké vzezření běhu

Dalším prvkem, na který se Libor správně soustředí, je frekvence kroku a dynamika odrazu, zcela přitom však zapomíná na práci bérce v celém jeho rozsahu, tedy zejména ve fázi přenosu bérce směrem vpřed je letová fáze a celý běžecký krok krácen velmi brzkým došlapem. Nedojde tedy k výkyvu bérce dopředu a tím k plnému využití přenášené energie.

Běžec jako by šlapal pod sebe, a to není u vytrvalostního běhu žádoucí. Pokud přitom ale jde o pohyb stehna a práci v kyčelním kloubu, je rozsah i dynamika výborná. Apeluji na Libora, pokud tak nečiní při přirozeném běhu, aby se nebál krok prodloužit vlivem většího předšvihnutí bérce dopředu.

Trup i hlava jsou v pořádku. Žádné hrbení, předklánění či dívání se pod nohy nevidíme. Pánev je správně mírně předsazená a nedochází k žádnému "sednutí si" do běžeckého postavení.

Rozbor běhu

Videa zasílejte o délce alespoň třicet sekund. Pohled na běžce by měl být z více stran, nejlépe jeden z boku, druhý zpředu, každý z nich ideálně po oněch třicet vteřin. Apelujeme také na svižnější tempo běhu, při němž lze běh lépe technicky provést, při němž však též více vyniknou případné nedostatky či chyby v technice. Svá videa zasílejte na  dusan.erbs@post.cz.

A co horní končetiny? Práce pouze v boční rovině je v pořádku, žádné rotační pohyby zde nevidíme. Apeloval bych na to, aby Libor paže ještě více rozhýbal a uvolnil předloktí. Již dříve jsme psali, že zatuhlé paže mohou zapříčinit postupné tuhnutí celé horní poloviny těla, zejména při intenzivnějším běhu či při závodě. Opět si myslím, že mírně strnulý pohyb paží je zapříčiněn nadmírou soustředění se na běh před kamerou.

A ještě poznámka na závěr: Pro veškeré sportovní video-rozbory techniky je ideální, když vás někdo natočí bez vašeho vědomí. Tak bude záznam skutečně realistický a hodnocení bude mít větší smysl.

Dušan Erbs

Na závodní úrovni se věnuje atletice od sedmé třídy základní školy (od roku 1993), na výkonnostní úrovni pak od roku 1996. Vstoupil do týmu AC Pardubice, v němž působí dodnes. Soustředí se na střední a dlouhé tratě. Současně se plně věnuje dlouhým krosovým či silničním běhům na pět až patnáct kilometrů a dráhové atletice. Od roku 2003 je jeho druhým sportem canicross, je členem týmu SK Děti Severu.

Mimo jiné je mistrem České republiky v krosu, akademickým vicemistrem České republiky na 3000 metrů př., mistrem Evropy i světa v canicrossu. 

Je licencovaným trenérem atletiky se specializací na běhy a absolventem magisterského studia se zaměřením na tělesnou výchovu, sport a biologii.

Dušan Erbs
Autor:

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Další z rubriky

Dlouhodobé záněty mohou poškodit oči, srdce i klouby, řekl stomatolog

Ilustrační snímek

Dlouhodobý zánět dásní může zavinit infarkt. Pravidelné kontroly i zdravá životospráva jsou prevencí proti vzniku...

Čokoláda prospívá kráse, zdraví i chuti na sex. Dnes slaví svůj svátek

Ilustrační snímek

Málokterá lahůdka na světě je tak univerzálně milovaná jako právě čokoláda. Není užitečná jen tělu, ale dovede zahnat i...

S fitness můžete začít i v důchodu, říká sedmašedesátiletá babička

Sharon Mehaleková

Sharon Mehaleková má jedenáct vnoučat, je jí sedmašedesát a chodí do posilovny stejně často jako dvacetileté krásky. S...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz