Reportáž: Sušický horský běh

  15:57aktualizováno  15:57
Šumava je nejen krásná, co se přírody týče, je vyhledávaná i sportovci, poněvadž místní kopečky přináší běžcům a běžkyním ten správný adrenalin. Zdolat místní kopce je totiž velmi náročné, ale zároveň i výzvou hodnou k následování. Tohle pochopili i pořadatelé v Sušici a letos uspořádali již 4. ročník běhu na 22 km a s přívlastkem horský. A věděli proč takový přívlastek k názvu dát.

Nádherná krajina, kterou se běhá Sušický horský běh. | foto: Archiv Jiřího MaškaRungo.cz

Zhruba šest desítek běžců a běžkyň (ač těch jen poskrovnu) odstartovalo z nového odpočinkového areálu Santos, vybudovaného na břehu Otavy, vstříc šumavským lesům. Je třeba říct, že profil trati byl pro některé spíše demotivující než motivující se na závod přihlásit. Ani počasí nebylo právě jarní. Na startu sice svítilo sluníčko, ale po pěti stech metrech, kdy se začalo hned prudce stoupat na první vyšší bod (Žižkův vrh), se z nebe spustily sněhové vločky. Sice ne v takové míře jako v zimním období, přesto Šumava ukázala, že se zima své vlády nechce vzdát jen tak.

Fotogalerie

Opravdu náročný profil trati hned v úvodu způsobil, že závodní pole běžců se už v úvodu roztáhlo na délku jednoho až dvou kilometrů. Na trati nebylo možné vidět téměř žádné skupinky běžců, maximálně dvojičky a ještě více běžců samotářů. I to ale k místnímu závodu patří. Po seběhnutí z prvního vrchu přišla nejtěžší část celého závodu, zhruba pět až šest kilometrů nepřetržitého stoupání na nejvyšší místo závodu, což je vrch Sedlo (902 m n. m.). Poslední půlkilometr zde tvoří tak příkré stoupání, že běžet se opravdu nedá, mnohdy ani jít. Člověk si připadá jako kamzík, jenže ten je na takový terén zvyklý, kdežto běžci ho zdolávají se skřípajícími zuby. Navíc v těchto výšinách letos dokonce ležel drobný poprašek sněhu, náročnost běhu tak byla ještě více umocněna.

Výstup na vrchol Sedla, kde stojí krásná rozhledna, byl tím nejobtížnějším z celé trasy závodu, mnozí běžci se proto museli na následující občerstvovací stanici (13. km) zastavit a plně, opravdu plně se občerstvit. Kopec dokázal všechny hodně vyčerpat. Jenže kvalita běžeckého pole se těmto kopcům ukázala jako více než rovnocenný partner. Mnozí po napití ihned pelášili k vytouženému cíli. Trať už slibovala jen drobné nerovnosti, lehké přeběhy a podle profilu pozvolný a vlastně i logický sestup dolů směrem k Sušici. 

Šumavská RUNGO trasa

Užijte si krásné šumavské krajiny také na naší RUNGO trase pro měsíc duben a vyhrajte.

Na 17. km, kde byla druhá občerstvovačka, nám místní pořadatelka, podávající vodu či iontový nápoj, s úsměvem na tváři sdělila, že nyní už budeme jen sbíhat dolů a nic obtížného nás nečeká. Proto odsud každý odbíhal s úsměvem na rtech. Jenže! Asi kilometr za občerstvovačkou uhneme ze seběhu vlevo a bum … před námi se tyčí asi dvě stě metrů prudkého kopce, ze kterého se všem obracejí oči, jen když pohlédnou na jeho vrchol. Přesto se na začátku pokouší všichni běžet, ale už ve třetině kopce jdou a doslova funí. V této fázi závodu už sil moc není, to je vidět na každém, kdo doběhl až na tuto metu. Na vrcholu kopečka se však radostně pousmějí zvláště proto, že už nyní vidí Sušici jak na dlani a do cíle zbývají necelé tři kilometry.

Následuje krátké, asi pětisetmetrové seběhnutí a přeběhem přes hlavní silnici se dostáváme do parku, kde se místo startu proměnilo na nyní všemi očekávanou cílovou rovinku. Zde už na nás čeká asi stovka přihlížejících, kteří každému, kdo doběhne, mocně aplaudují. Ten potlesk je zcela zasloužená odměna za skvělý výkon. Celkovým vítězem v mužské kategorii se stal Tomáš Bystřický ze SOLOMON Teamu Zruč v čase 1:31:27 hodin a mezi ženami byla nejrychlejší Petra Kavijová z Atletika Klatovy časem 1:57:47 hodin.

Obecně lze ale konstatovat, že vítězem tohoto závodu je vlastně každý, kdo se postaví už na samotný start. Proběhnutí cílem je bonusem k samotnému závodu vedoucího po krásné trati v úžasné přírodě hlubokých šumavských lesů a kopců. 4. ročník sušického běhu s přívlastkem horský je za námi a všichni zúčastnění si už v cíli šeptali, že za rok v Sušici znovu.

ESHOP RUNGO.cz

Kolekce běžeckého oblečení RUNGO na ESHOP.RUNGO.cz
Autor:

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

Menstruace jako byznys. Pomůcky pro ženy zažívají nebývalý boom

Ilustrační fotografie

Ačkoli patří do života většiny žen, stále je menstruace tabu. Což je zvláštní paradox ve chvíli, kdy právě menstruační...

Zapomeňte na kávu i pivo a nebojte se přepití. 6 pravidel pro horké dny

Ilustrační snímek

Vysoké venkovní teploty a horečná pracovní aktivita před dovolenou – není divu, že si během dne ani nevzpomenete, že...

OBRAZEM: Trojnásobný táta se stal abstinentem a shodil sedmdesát kilo

Darren Scanlon

Čtyřicetiletý Darren Scanlon říká, že jen díky abstinenci dokázal zhubnout nadbytečná kila a vrátil se zpět na váhu,...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz