Nekažte si dovolenou. Rady, jak vyzrát na zažívání i klíšťata

  • 0
To, že při cestě do Egypta musí člověk počítat s faraonovou pomstou, je známý fakt. Ale ani doma není úplně bezpečno. Na střevech se může podepsat i občerstvení ze stánku. Jaké další potíže vás mohou potkat na dovolené a čím si ulevit?
Oblíbená destinace. Řecko patří k nejoblíbenějším destinacím, pokud se Češi...

Za střevními komplikacemi označovanými jako letní průjem mohou stát jak infekční, tak i neinfekční příčiny. Neinfekční průjem souvisí se změnou prostředí a s tím, že jíme pokrmy, na které nejsme zvyklí, a dopřáváme si neobvyklé kombinace potravin (ovoce, koření, více tuků apod.).

Samostatnou kapitolu představuje cestovní horečka, při které je průjem vyvolán stresem. Mezi hlavní infekční viníky patří bakterie – především Escherichia coli, která způsobuje víc než polovinu všech „cestovatelských“ průjmů. Zhruba ve 30 procentech případů jde o salmonelózu či úplavici a zbývajících 20 procent připadá na viry a parazity.

Ilustrační snímek

Při grilování nespěchejte

Už se nemůžete dočkat, až si na gril hodíte pořádný kus šťavnaté „flákoty“? Častým důvodem bakteriálních střevních komplikací bývá právě nedostatečně tepelně upravené maso při grilování. Takže s opékáním rozhodně nespěchejte, mohlo by se vám to vymstít. 

Nechte si radši zajít i chutě na dobroty ze stánků. V horku se všechno velmi rychle kazí – a kde máte jistotu, že ony lahodně vonící burgery a langoše projdou vaším trávicím traktem zcela bez úhony? S podobnými „dobrotami“ si v letních teplotách přímo koledujete o malér.

Ilustrační snímek

Dodržujte pravidlo „šesti O“

Je jasné, že zvlášť v exotických zemích toužíme všechno ochutnat. Přesto se snažte zejména na tržištích a u pouličních stánků odolat všem sebelákavějším dobrotám. Obecně platí, že při nákupu a konzumaci jídla byste se vždy měli řídit „pravidlem šesti O“ – obchod, originál, otevřít, oloupat, omýt, ovařit. 

Velké riziko představuje v řadě zemí voda. Kolikrát stačí jediný lok – a malér je na světě. Pijte proto výhradně balenou vodu z obchodu a v restauracích trvejte na tom, aby obsluha otevřela lahev s vodou přímo před vámi. Zapomeňte také na led – také ten se přece vyrábí z vody. Balenou vodu pak používejte i při čištění zubů.

Má smysl používat proti klíšťatům repelent? „Velice dobře funguje na komáry a...

Chraňte se před klíšťaty

Střevní problémy nejsou zdaleka jediným nebezpečím, které vás může potkat na dovolené. Mnohem zákeřnějším nepřítelem jsou klíšťata. Tihle nenápadní roztoči přenášejí onemocnění, která mohou mít dlouhodobé zdravotní následky. Nejobávanějšími jsou lymeská borrelióza a klíšťová encefalitida.

Borrelióza je bakteriálního původu, což znamená, že ji lze léčit antibiotiky. Neléčená však přechází v chronickou infekci, ke které se časem přidávají další závažná onemocnění, jako jsou autoimunitní choroby, chronický zánět mozku nebo problémy s páteří a klouby. Očkovací vakcína proti této nemoci dosud neexistuje. 

Klíšťovka je způsobena virem, což znamená, že lékaři mají k dispozici pouze symptomatickou léčbu zaměřenou na zmírnění příznaků. Antibiotika si s viry, bohužel, nejsou s to poradit. Tato nemoc po sobě může zanechat hrozivé následky v podobě obrny hlavových nervů, postižení sluchu, zhoršené koncentrace a paměti či spánkových poruch a úzkostí, dokonce může skončit i smrtí. Jedinou účinnou obranou je očkování.

ilustrační snímek

Užitečné devatero

1. Do přírody noste oblečení z hladké světlé látky; klíště na něm bude lépe vidět a po hladkém materiálu se mu bude mnohem hůř šplhat. Naopak nevhodné jsou tmavé oděvy z látky s hrubší strukturou nebo vlasem. 

2. Na oblečení aplikujte repelent – zejména na spodní část nohou od kolen níž. Mějte také na mysli, že účinnost proti komárům trvá déle než v případě klíšťat. Takže pokud repelentní složka působí na bodavý hmyz např. čtyři hodiny, odpudivý účinek proti klíšťatům vydrží přibližně polovinu času. Repelent si proto přibalte s sebou a jeho aplikaci během pobytu venku pravidelně opakujte.

3. V terénu ohroženém výskytem klíšťat (hlavně listnaté a smíšené lesy) choďte po zpevněných cestách. Nevstupujte do bylinné vegetace a křovin. Nesedejte a nelehejte si na zem. 

4. Při chůzi si občas prohlédněte spodní část nohou a sejměte případná zachycená klíšťata. 

5. Na místa se zvýšeným výskytem klíšťat s sebou neberte psy, nebo je mějte alespoň na vodítku. 

6. Po návratu domů proveďte vždy důkladnou tělesnou prohlídku, zejména třísel, podpaží, podkolenních jamek, intimních partií, oblasti za ušima a vlasové pokožky. Prohlídku zopakujte následující ráno. 

7. Klíště můžete chytit i od svých čtyřnohých mazlíčků. Prevenci proto nepodceňujte ani u zvířat. Na trhu je k dispozici celá řada veterinárních přípravků s repelentním účinkem. 

8. Český hydrometeorologický ústav přináší v období od dubna do října pravidelně dvakrát týdně aktuální údaje o aktivitě klíšťat na našem území. Sledujte tyto informace a dbejte na aktuální doporučení. 

9. Jedinou spolehlivou prevencí před nákazou virem klíšťové encefalitidy je očkování. Zvažte tuto možnost, můžete se nechat očkovat v průběhu celého roku.

léky

Tři věci, které přijdou vhod

Léky proti akutnímu průjmu – součástí cestovní lékárničky by měla být tzv. adsorbencia (např. černé uhlí), která na sebe navážou škodlivé patogeny v trávicí soustavě a vyloučí je, nebo střevní desinficiencia, která ovšem účinkují pouze při infekčním bakteriálním průjmu. S opatrností lze užívat také antimolitika, která zpomalují pohyb střev, a tak snižují frekvenci stolice. 

Probiotika – na trhu jsou dnes k mání speciální probiotika určená pro případy cest do zahraničí či se zvýšeným rizikem. Oproti běžným přípravkům obsahují větší počet probiotických kmenů a živých mikroorganismů. Je vhodné je preventivně nasadit alespoň týden před plánovaným odjezdem. 

Očkování – vhodná očkování proti infekčním příčinám (cholera, břišní tyfus, žloutenka typu A) vám doporučí pracovníci očkovacího centra na základě bližších informací o cestě do zahraničí.