Lidstvo je v depresi. Co se s tím dá dělat?

Počet lidí s depresivní poruchou zůstává i přes větší spotřebu antidepresiv stále stejný. Přibývá ale těch, u kterých se vlivem stresu objeví úzkostná porucha, zvyšuje se také číslo psychických nemocí spojených se starším věkem. Co se s tím dá dělat, zjišťoval magazín Rodina DNES.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Neustálý stres, práce ve dne v noci, víkend strávený u telefonu a počítače, dovolená on-line. I tak vypadá život některých lidí. Jenže vydělané peníze a úspěšné postavení mají i odvrácenou stranu. Vlivem velké stresové zátěže se u těchto osob může postupně vyvinout úzkostná porucha. Tedy dlouhodobá neurotická choroba, při níž nemocný trpí nadměrnou úzkostí i strachem. Na řadu pak přicházejí antidepresiva, která pomáhají k návratu do běžného života. I to je jeden z důvodů, proč jejich spotřeba nebývale roste.

Jen loni se jich v Česku spolykalo 6,5 milionu balení, což je třikrát více než před deseti lety, a podle odborníků se toto číslo bude ještě zvyšovat. To se sice na první pohled může zdát jako špatná zpráva, psychiatři však věc vidí veskrze pozitivně. Množství předepsaných antidepresiv podle nich souvisí zejména se zlepšením psychiatrické péče.

Čtěte v magazínu Rodina DNES

Velký rozhovor s profesorem Pavlem Klenerem najdete v pátečním magazínu MF DNES Rodina DNES spolu se speciálem Kam po maturitě, v němž najdete rady, jak si vybrat vysokou školu, i kdy se začít učit k přijímačkám.

Titulka Rodina DNES č. 42

„Je to důsledek lepší diagnostiky depresivní poruchy, vyššího obecného povědomí o nemoci a menší stigmatizace duševních poruch a psychiatrie vůbec. Svoji roli hraje také široké terapeutické spektrum antidepresiv a jejich účinnost v jiných indikacích,“ vysvětluje náměstek pro klinický výzkum Národního ústavu pro duševní zdraví Pavel Mohr.

To zjednodušeně znamená, že antidepresiva se mohou používat i na nemoci, u kterých to dříve nebylo možné. Například již zmíněné úzkostné poruchy, nespavost nebo závislosti a přidružené duševní potíže. „V posledních letech také dochází k uvolnění preskripčních omezení, to znamená, že většinu generických antidepresiv mohou předepisovat i praktičtí lékaři a lékaři jiných specializací,“ jmenuje další důvod Mohr. Spotřeba antidepresiv roste v posledních letech celosvětově, v České republice je i přes nárůst z posledních let toto číslo v přepočtu na počet obyvatel stále velmi nízké.

Nadužívání a nedostatek zároveň

I přes vyšší spotřebu nelze říci, že by se medikamenty dostaly ke všem potřebným. Psychiatři odhadují, že je léčena jen zhruba polovina pacientů, kteří by antidepresiva potřebovali. Mnozí se svými problémy k lékaři z ostychu raději vůbec nejdou. Na druhou stranu zpráva OECD z roku 2013 upozorňuje na to, že se mnohdy antidepresiva nasazují i na lehčí poruchy, které by bylo možné řešit psychoterapií, případně úplně jinými léky.

Poruchy a jejich výskyt

„Velkých“ duševních poruch, které mají primárně biologickou příčinu (schizofrenie, bipolární porucha, endogenní deprese), zůstává v populaci stále přibližně stejně. Přibývá nemocí vyvolaných návykovými látkami a nemocí spojených s vyšším věkem (kognitivní poruchy, demence). Změny životního stylu a nároky na výkon mohou mít za následek vyšší výskyt úzkostných a somatoformních poruch nebo poruch spánku. Naopak trochu překvapivě už pravděpodobně nestoupá výskyt poruch příjmu potravy.

Často například na antidepresivech končili muži, kteří se léčili s předčasnou ejakulací. Tento druh léků jim ale nepomohl, spíše přivodil další potíže, jako je například snížení chuti k sexu či úplná ztráta orgasmu. I kvůli těmto častým chybám má projít psychiatrická péče reformou a v zemi by měly postupně vzniknout tři desítky „Center duševního zdraví“, která budou tvořit jakýsi mezičlánek mezi ambulantní a lůžkovou psychiatrickou péčí.

„Antidepresiva léčí jádrové příznaky deprese, patologicky smutnou náladu a úzkost, nerozhodnost, pocity vlastního selhávání, neschopnost prožívat radost a podobně. Psychoterapie zase může řešit problémy, které léky nemají možnost samy ovlivnit, včetně vztahových, sociálních, osobnostních – a to i s dlouhodobým efektem,“ vysvětluje již citovaný psychiatr.

Nadužívání antidepresiv má pro nemocného celou řadu negativních dopadů. Nejenže se jeho potíže nezlepší, navíc zbytečně zatíží svá játra. „Dobrá zpráva je, že oproti běžně tradovaným mýtům antidepresiva na rozdíl od benzodiazepinů nevyvolávají závislost a s nadsázkou nemění člověku osobnost. Většina dnes nejčastěji užívaných antidepresiv je zpravidla dobře tolerovaná, mají minimální toxicitu i při předávkování, vedlejší účinky jsou přechodné a mírné, nejčastěji na začátku léčby a po úpravě dávky,“ dodává Mohr.

Alkohol i sociální izolace potíže zhorší

I když Češi patří k největším milovníkům alkoholu na světě, pokud trpíte duševní poruchou, raději se mu obloukem vyhněte. „U pacientů s psychickými problémy, například úzkostí, může krátkodobě přinést úlevu, dlouhodobě ale naopak úzkosti a deprese zhoršuje či přímo vyvolává. Vztah deprese a alkoholu je velmi intimní, přítomnost jedné poruchy zvyšuje riziko vzniku druhé více než dvakrát. Současné užívání alkoholu zhoršuje průběh onemocnění a snižuje odpověď na léčbu,“ dodává Mohr.

Slavní nemocní

S depresemi mají své zkušenosti i slavné osobnosti. Vedle zpěvačky Báry Basikové nebo herce Martina Preisse se s nimi dlouhá léta léčí také herečka Klára Pollertová Trojanová. Ta o své nemoci promluvila poprvé v roce 2011 v televizním dokumentu. Chtěla tak přimět další nemocné, aby se nebáli své problémy přiznat a vyhledali odbornou pomoc. I jí samotné totiž nějakou dobu trvalo, než k lékaři zašla. „Pomalu se smiřuji s tím, že jsem nemocná a že se budu léčit do konce života,“ uvedla loni pro Magazín DNES.

Klára Pollertová-Trojanová

Méně známý je fakt, že depresi může zhoršit například i kouření. To nedávno potvrdili také lékaři z Centra pro závislé na tabáku 3. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty UK. Ti sledovali čtyři tisíce pacientů v rozmezí sedmi let a zjistili, že zanechání kouření má stejný, nebo dokonce lepší efekt na ovlivnění průběhu deprese než užívání léků. Kuřákovi se sice po zapálení cigarety vyplaví hormon štěstí – dopamin, ten se ale rychle ztrácí a pak přichází deprese, proto kuřák znovu sahá po cigaretě.

Kromě kouření depresi zhoršuje i sociální izolace, ekonomická situace, problémy ve vztahu nebo třeba absence fyzické aktivity. „Negativním faktorem je situace, kdy není deprese včas rozpoznána a diagnostikována, případně pokud jsou její příznaky bagatelizovány, jestliže není včas zahájena léčba. Oddalování léčby obecně zhoršuje průběh, terapeutickou odpověď a prognózu,“ dodává Mohr.

Sportem ku psychickému zdraví

Někteří psychiatři se domnívají, že duševních poruch přibývá, protože je naše generace méně psychicky odolná, rozmazlenější než ty předchozí.

„To je pouze v oblasti spekulací, do kterých se nechci pouštět. Na druhou stranu je fakt, že podobně jako se snižují naše fyzické dovednosti, ani konflikty a stres v práci neřešíme jako naši předkové fylogeneticky naučenou reakcí k přežití, bojem nebo útěkem,“ zvažuje Mohr.

Tyto neřešitelné situace se pak mohou proměnit právě v pozdější poruchy: úzkosti, nespavost. I přesto, že jsou tyto nemoci geneticky podmíněné, o tom, zda se tato dispozice projeví, často rozhodujete v největší míře vy sami.

„Důležité je uchovat si rovnováhu mezi prací a osobním životem, najít si čas na rodinu, přátele, své koníčky i sám na sebe a samozřejmě nezapomínat na fyzickou aktivitu,“ radí psychiatr.

  • Nejčtenější

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozor na přehnanou hygienu. Kdy sprchování může škodit zdraví?

28. dubna 2024

Asi to zní zvláštně, ale i přehnaná hygiena může škodit zdraví. Časté intenzivní sprchování vám...

Žena začala rodit v autě, ačkoli lékaři porod vyloučili

2. května 2024  8:59

Chelsea z New Yorku začala rodit v šestatřicátém týdnu těhotenství v autě. Bylo to pro ni nečekané,...

Nuda v ložnici? Sedm zaručených tipů, jak oživit vášeň a skoncovat s rutinou

2. května 2024

Sex je v drtivé většině nezbytnou součástí dlouhodobého harmonického soužití. Jenže jak to tak...

Daniel trpí hemofilií. Nemoc mi víc dala, než vzala, říká

2. května 2024

Když jsem se jako miminko otáčel v postýlce a narážel do bočnic, začaly se mi dělat modřiny. Rodiče...

Mužské nápady se cení, ženské jako by neexistovaly. Je za tím „onpakování“

2. května 2024

Když žena začne mluvit před skupinou mužů, je několikrát vyšší pravděpodobnost, že bude přerušena....

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Do Bolívie jsem odešla kvůli smrti rodičů, přiznala sestra Romana Vojtka

Mladší sestra herce Romana Vojtka (52) Edita Vojtková (49) je módní návrhářkou a žije v Bolívii. Do zahraničí odešla...