"Nedržte dietu před vánočními svátky, stejně se vám to nepodaří. Snažte se spíše o Vánocích nepřibrat," doporučuje Martin Matoulek z interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice (VFN). "Snižování váhy je dlouhodobá záležitost, na kterou se má člověk připravit a naplánovat si ji na měsíce. Plánujte si jídelníček i přiměřenou fyzickou aktivitu," radí obezitoložka z téže kliniky Jitka Housová.
Zapisujte si hříchy.
Podle Matoulka je zbytečné zcela vypouštět typické vánoční pokrmy, ale je potřeba dodržovat pravidelný stravovací rytmus a hlídat si správné složení jídelníčku. I o svátcích je dobré rozdělit si jídlo do čtyř až pěti denních dávek. "Nejhorší je nepřetržité uďobávání," varuje.
Podle Housové je dobré večer si sednout a naplánovat si jídelníček na další den. Radí také zapisovat si "jídelní hříchy", například cukroví, smaženého kapra, bramborový salát nebo chlebíčky. Důležité je dodržet denní energetický limit, obvyklý před Vánocemi. To znamená, že pokud člověk sní například více sladkostí, musí následně ubrat u svačiny či večeře nebo zvýšit ten den energetický výdej.
Stačí vyrazit na procházku.
Vánoce jsou svátky klidu, což ale neznamená klid na pohovce. Odpočívat podle Matoulka může mysl, ale tělo by mělo vydávat energii. Nejhorší je jít si po bohatém jídle lehnout. Dokonce už dvacetiminutová chůze dokáže oddálit prokrvení zažívacího traktu a udržet prokrvené svaly. Procházky mohou zabránit vzestupu hmotnosti o tři až čtyři "vánoční" kilogramy. "Je třeba hledat způsoby, jak ze sebe energii alespoň trochu dostat," uvedl Matoulek.
Mezi oblíbené zimní sportovní aktivity patří lyžování. Pro hubnutí je lepší chůze nebo běh na běžkách než sjezdové lyžování. Navíc při nich člověk posiluje nejen činnost srdce, ale také velké svalové skupiny na nohou, hýždích, zádech, pažích a na hrudníku.
Plavání v bazénu představuje fyziologicky nejvhodnější cvičení. Střídá napětí s relaxací, což příznivě působí na činnost pohybového aparátu, krevního oběhu, nervové soustavy i dýchacího ústrojí. Navíc otužuje a rovnoměrně rozvíjí organismus, což vede k prevenci mnohých chorob. Kdo chce shodit, měl by plavat alespoň 30 minut, a to třikrát týdně, ale plavání jako jediná aktivita pro redukci hmotnosti většinou nestačí.
"Doma je lepší začít jednoduchými posilovacími a protahovacími cviky, následovat může jízda na rotopedu. Pohybovou aktivitou je i tanec či aerobik, nejdůležitější je dělat to, co člověka baví," zdůraznil Matoulek.