Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 22. září 2023 Darina

Odvrácená strana změny času: bolesti hlavy i sebevraždy

  1:00
Připravte se na poruchy spánku, malátnost nebo bolesti hlavy. Hrozí vám větší riziko infarktu či sebevražedných tendencí. Přechody zimního a letního času představují pro lidský organismus značnou zátěž.
Přechody zimního a letního času představují pro lidský organismus značnou zátěž.

Přechody zimního a letního času představují pro lidský organismus značnou zátěž. | foto: Profimedia.cz

Poslední říjnový víkend si opět posuneme hodinky o hodinu nazpět. Změnu času - na zimní i na letní - mnozí lidé proklínají a poukazují na to, že původní účel už dávno neplní a pouze neúměrně zatěžuje lidské zdraví. Jak je to tedy se změnou času a jejím vlivem na náš organismus?

Skutečně se uspoří proud?

Letní čas byl poprvé zaveden v roce 1916 (v Čechách v roce 1940) a důvodem pro jeho zavedení byly úspory elektrické energie. Tento argument byl však mnohokrát zpochybněn. Například podle měření zaměstnanců Pražské energetiky je úspora elektrické energie pouze v období okolo rovnodennosti v rozsahu jednoho procenta.

V letních měsících nemá letní čas na spotřebu elektrické energie v podstatě žádný vliv a prodloužení letního času do října znamenalo v porovnání s předchozími roky krok zpět, protože ztráty za říjen se vyrovnají úsporám za září.

Navíc zavedení letního času vede ke zvýšené spotřebě pohonných hmot, protože lidé jezdí auty až do večerních hodin. Nicméně i přes argumenty odpůrců zůstává střídání zimního a letního času zachováno a náš organismus se s ním dvakrát ročně musí vyrovnat.

Infarkty i sebevraždy

Zatímco někteří lidé posun času o hodinu zpátky či dopředu téměř vůbec nepocítí, pro jiné jde o velkou zátěž. Studie, zveřejněná v roce 2008 v magazínu The New England Journal of Medicine, zjistila, že první tři týdny po změně zimního času na letní vzrůstá výskyt srdečních záchvatů o šest až deset procent.

Z tohoto pohledu však můžete být poslední říjnový víkend v klidu, protože při změně letního času na zimní naopak četnost infarktů klesá. Podle autorů výzkumu za zvýšení výskytu srdečních záchvatů při změně času na letní zodpovídá narušení chronobiologických rytmů, zhoršení kvality spánku a stres. To je ostatně také pravděpodobně důvodem, proč se nejvíce infarktů odehraje v pondělí.

Podle studie z roku 2007, kterou citoval magazín Science Daily, nejsou naše cirkadiánní rytmy (biologické rytmy o délce přibližně 24 hodin) schopny na změnu času ze dne na den zareagovat. Právě kvůli tomu má s přechodem na letní a zimní čas problémy přibližně čtvrtina lidí.

Podle autorů výzkumu mohou mít i zdánlivé malé změny v biologických rytmech mnohem větší dopad, než se na první pohled zdá. Běžné jsou poruchy spánku, zhoršení pozornosti, malátnost, bolesti hlavy či únava. Vědci zatím ještě neví, zda mohou mít tyto změny i dlouhodobý dopad na lidské zdraví.

Změna času však nemá vliv pouze na vaše tělesné zdraví, ale promítá se i do psychiky. Australský výzkum z roku 2008, zveřejněný v magazínu Sleep and Biological Rhythms, dokázal, že se změnou času souvisí i počet sebevražd.

Jeho autoři monitorovali výskyt sebevražd od roku 1971 až do roku 2001 a zjistili, že počet sebevražd (zejména u mužů) se zvyšuje vždy v prvních týdnech po změně času. Podle vědců může jít opět o důsledek změn v chronobiologických rytmech, které mají na citlivé jedince negativní vliv. Zejména jsou potom ohroženi lidé trpící depresí.

Přibývá autohavárií

Přechod na zimní a letní čas se negativně odráží i na počtu automobilových nehod. Podle studie z roku 2001, zveřejněné v magazínu Sleep Medicine, první dny po změně času na letní prudce stoupá počet havárií.

Kanadští vědci došli ke stejnému závěru, když v New England Journal od Medicine zveřejnili výsledky zkoumání, podle nichž po změně času narůstají dopravní havárie o osm procent.

Podle švédského výzkumu se dokonce bezprostředně po změně času na letní zvyšuje počet havárií o jedenáct procent. Na vině je opět snížená kvalita spánku a jeho poruchy, které jsou se změnou času často spojeny. Jediný pozitivní dopad se, podle výzkumu z roku 2005 provedeného na University of Newcastle, projevil v množství smrtelného zranění chodců, jejichž počet bezprostředně po změně času klesá.

A situace není lepší ani v pracovní oblasti. Podle studie z roku 2009 stoupá první dny po změně času počet pracovních úrazů téměř o šest procent. Navíc dochází k závažnějším úrazům.

Prevence? Běžte si zaběhat

Dopad změny času na organismus vám podle odborníků může pomoci překonat například dostatečný pohyb. Pokud si dojdete zacvičit, zaběhat, nebo si dáte alespoň svižnou procházku, zvýšíte produkci serotoninu a usnadníte organismu adaptaci na změny v chronobiologických rytmech.

Po změně času na několik týdnů snižte na minimum konzumaci alkoholu a nápojů s obsahem kofeinu, který negativně ovlivňuje spánek (jehož kvalita už je beztak snížena v důsledku změny času). Jestliže je to jen trochu možné, zkuste si v první dny po změně času zdřímnout v průběhu dne, abyste si vynahradili sníženou kvalitu spánku, která vás může postihnout v nočních hodinách.

Před změnou na zimní čas však v průběhu dne spát nechoďte, abyste lépe usnuli.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Dvacetileté babičky. Generace Z podlehla novému virálnímu trendu na sítích

Květovaná sukně, košile a na ní pletená vestička s divokým vzorem. Ještě donedávna jsme podobné kreace vídali maximálně...

Modelka si vybírá partnery systematicky, zajímá ji vždy stav konta

Dvaatřicetiletá modelka Chloe Amourová uvedla, že si ročně vydělá v přepočtu zhruba pět a půl milionu korun. A nyní si...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena měří bezmála dva metry, lásku s menším mužem si užívá

Devětadvacetiletá Lizzy Jade Groombridge má sto devadesát jedna centimetrů a svou výšku si maximálně užívá. Nikdy...

Žena kojí svého manžela. Jsme díky tomu víc blízcí a zdravější, tvrdí

Třicetiletá Rachel Bailey z USA se nechala zvěčnit, jak kojí svého manžela. Podle ní jsou si díky tomu mnohem víc...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kolegyně falešně obvinila mého muže, zničila nám život, stěžuje si Dominika

Pomluvy se šíří rychlostí světla a je skoro nemožné je včas utnout a zastavit. Vždy na jejich počátku stojí někdo, kdo...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Čtyři problémy, které vás mohou potkat po sexu a není dobré je podceňovat

Po intimnostech bychom chtěli zažívat především pocity blaženosti, bohužel někdy se po sexu dostaví i nepříjemné...

Trápil mě atopický ekzém. Krevní testy odhalily, že mám celiakii

Podobně jako některým rockovým hvězdám i mně se stal osudným dvacátý sedmý rok života. V té době mi lékaři odhalili...

Radkin Honzák: Na truchlení po smrti blízkého má člověk nárok dva roky, víc ne

Premium Strach, vztek, radost i další emoce máme vrozené, mají nás chránit i odměňovat. Aniž bychom si to připouštěli (a...

Pět nejčastějších příčin, které mohou způsobit zápach z úst

Nevábně zapáchající dech dokáže člověka nejen potrápit, ale i ztrapnit, zvlášť ve společnosti. Řešení je však mnohdy...

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Nástupní plat 91 tisíc, zájemců přesto ubývá. Řízení letového provozu shání lidi

V posledních letech ubývá počet zájemců o pozici řídícího letového provozu. Do posledního výběrového řízení se jich...

Herec Hugh Jackman se rozvádí. S manželkou byli spolu 27 let

Patřili k nejstabilnějším hollywoodským párům a na řeči o věkovém rozdílu nebrali ohled. Nyní ovšem Hugh Jackman (54) a...