Neočkované chrání očkovaní. Ale když onemocní, může to skončit smrtí

  4:58
Třicetiletá Lenka odmítá svou malou dceru očkovat a tvrdí, že navzdory tomu je její Vendulka zdravá jako rybička. Podle Státního zdravotního ústavu to ovšem může být jen díky tomu, že v Česku je vysoký počet očkovaných dětí, takže se zde nešíří žádné vážné choroby jako jinde v Evropě.

Spalničky jsou nebezpečným, život ohrožujícím onemocněním. | foto: Profimedia.cz

"Dotyčná paní zneužívá toho, že v jejím okolí je vysoká proočkovanost, díky které se infekční onemocnění u nás nešíří jako v jiných státech," reagovala Kateřina Fabiánová z Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu na příběh paní Lenky, který jsme zveřejnili minulý týden (více čtěte zde).

O povinné očkování se česká veřejnost začala více zajímat poté, co Nejvyšší správní soud vyhověl stížnosti ministerstva zdravotnictví ve sporu o očkování hexavakcínou, kterou jsou očkovány děti v prvním roce života. Rodiče, kteří očkování dítěte odmítnou, budou muset nově počítat s možností pokuty (více čtěte zde).

Dceru očkovat nenechám, raději sbalím kufry

Čtěte příběh Lenky

Kateřina Fabiánová ze zdravotního ústavu s odvoláním na informace z evropských zemí poukazuje, jak nebezpečné mohou být například spalničky, proti nimž se v Česku také povinně očkuje.

Kolektivní imunita

Vloni a předloni se v Evropě nakazilo spalničkami každý rok více než 30 tisíc lidí, což je čtyřikrát více než v roce 2009. Několik lidí - nejvíce ve Francii - na následné komplikace zemřelo. Převážná většina případů přitom byla zaznamenána u neočkovaných nebo nedostatečně očkovaných osob. Mezi země s největším výskytem spalniček přitom patří i vyspělé Německo nebo zmiňovaná Francie.

Pojďte si povídat do Kavárničky

Má být očkování dětí pro jejich rodiče povinností, jejíž nedodržení má stát právo trestat pokutou? Co si o tom myslíte? Pojďte si o tom popovídat.

Oněnka z Kavárničky

"Pokud je očkováno 95 procent obyvatelstva, pak je chráněno i zbývajících 5 procent populace, která z nějakého důvodu očkována být nemůže," řekl Pier Luigi Lopalco, šéf Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) zaměřeného na boj s nemocemi, kterým lze předcházet očkováním.

Vědci to označují termínem kolektivní imunita. Tvrdí, že jakmile je 95 procent populace naočkováno dvěma dávkami vakcíny, nemůže již virus cirkulovat. Touto cestou získají nepřímou ochranu i ti nejzranitelnější, tedy lidé s potlačenou imunitou, jedinci, kterým jedna dávka vakcíny nestačí, a děti ve věku do 12 měsíců, jimž podle evropských doporučení vakcínu nelze podat pro nízký věk.

Dvanáct dní v komatu

V Evropě přitom už několik let řádí epidemie spalniček. Touto chorobou onemocněla i šestnáctiletá Nastasia z Valence v jihovýchodní Francii. V dokumentu (ke zhlédnutí zde), který natočila stanice Euronews a který na svých internetových stránkách zveřejnil i Státní zdravotní ústav, se popisuje, jak si dívka najednou začala stěžovat na bolest v krku, osypala se červenou vyrážkou a měla vysokou horečku. Po týdnu, kdy se její teplota vyšplhala na 41 °C, musela být hospitalizována a byla u ní diagnostikována encefalitida.

V kómatu byla Nastasia 12 dní. A čtyři měsíce jí trvalo, než se z těžkého stavu dostala. "První věc, kterou si pamatuji, byla rehabilitace, protože jsem byla úplně ochrnutá. Po čtyřech týdnech rehabilitačních cvičení jsem znovu mohla chodit, vylezla jsem dokonce i do schodů. Týden jsem nemohla mluvit. Moje první slova byla: Ahoj mami," popisuje dívka. Její váha klesla z 50 na 39 kilo, a když se film natáčel, měla kvůli ochrnutí ještě problémy s močením.

Spalničky mohou způsobit i další komplikace, jako je pneumonie, zánět středního ucha, průjem nebo neurologické postižení.

Nemoc po 10 letech

Německý chlapec Max měl tu smůlu, že spalničkami onemocněl příliš malý, kdy ještě není možné očkovat. Bylo mu šest měsíců a nemoc nejspíš přinesl jeho bratr ze školky. "Nemoc měla těžký průběh. Ale po týdnu příznaky zmizely a chlapec se po přestálé nemoci normálně vyvíjel. Na útrapy se zapomnělo, všechno se vrátilo do normálu. Aspoň jsme si to mysleli," vysvětluje v dokumentu otec Rüdiger Schönbohm.

Spalničky však u Maxe vyvolaly takzvanou subakutní sklerotizující panencefalitidu, zkráceně označovanou jako SSPE, což je vzácné chronické, neurologické onemocnění, které končí smrtí. Jeden případ připadá na 25 tisíc obyvatel všech věkových skupin, ale u dětí, které se nakazí do dvou let věku, je výskyt SSPE daleko vyšší, jeden případ připadá na 8 tisíc dětí.

První příznaky se u Maxe projevily deset let po infekci. Jeho matka Anke Schönbohmová, která je vyškolená ošetřovatelka, říká: "Od dubna 2006 je Max trvale ve vegetativním stavu."

Vedlejší příznaky

Třicetiletá Lenka je však přesvědčená o tom, že udělala dobře, když svou malou dceru Vendulu nenechala očkovat.

"Riziko onemocnění infekčními chorobami, které jsou navíc v dnešní době léčitelné, jsme považovali za nižší než riziko možných vedlejších účinků očkování. O těchto rizicích se příliš nehovoří, ale reakce může být od zvýšené teploty až po epileptické záchvaty," tvrdí Lenka.

  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

OBRAZEM: Osobnosti, které trpí bipolární poruchou

27. dubna 2024

Už dávno není tabu veřejně hovořit o psychických problémech. Své o tom ví i známé osobnosti, které...

Zbavte se starých jizev. Může pomoci masáž i laser

27. dubna 2024

Máte na těle nějaké jizvy, třeba ještě z dětství? Pokud vám vadí, můžete si je nechat odstranit....

Mladí se dnes příliš zaměřují na vnitřní prožitky, je to nezdravé, míní socioložka

26. dubna 2024

Premium „Žijeme v době, kdy se extrémně zaměřujeme na své emoce a prožitky. Historicky je to velmi...

OBRAZEM: Slavní, kteří mají indiánské předky

26. dubna 2024  13:08

Podívejte se do galerie na slavné osobnosti, kteří se hrdě hlásí k indiánským předkům. U některých...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...