Příručka pro věčně nemocné. Triky, které zlepší obranyschopnost organismu

  • 0
Právě v zimních měsících se zvyšuje riziko nejrůznějších respiračních onemocnění. Jak se s tímto aspektem zimy vypořádat, jak posílit imunitní systém a co dělat pro to, abychom snížili šíření virů a udrželi tělo v dobré kondici?
Ilustrační snímek

Základem úspěchu je uvědomit si, že je naprosto jedno, zda je léto, nebo zima. Stále platí stejná pravidla! Jenže zatímco v teplých měsících zvládáme péči o sebe sama snadněji, v zimě se občas musíme trochu víc přemáhat.

Čaje nejen na zahřátí

Udržování hydratace je klíčové nejen během horkého počasí, stejné pravidlo platí i v zimě. Ač to totiž může znít překvapivě, v chladném počasí je snazší dostat se do stavu dehydratace.

Je to tím, že tělo v boji proti chladu přirozeně potlačuje signály žízně, což vede k jejímu menšímu vnímání. Ideální je konzumovat teplé nápoje, díky nimž si zajistíme dostatečný přísun tekutin a současně tak udržíme stabilní tělesnou teplotu.

Ilustrační snímek

Spánkem aktivujeme obranný štít

Spánek má významný vliv na posílení imunitního systému. Během spánku se imunitní systém aktivuje a uvolňuje bílkoviny nazývané cytokiny. Některé z těchto bílkovin podporují kvalitní spánek, zatímco jiné hrají roli při obraně proti infekcím, zánětům, nebo při reakci na stres.

Nedostatek spánku navíc může produkci ochranných cytokinů, které se podílejí na boji proti infekcím, výrazně snížit. Optimalizované množství spánku pro většinu dospělých se pohybuje mezi sedmi až osmi hodinami za noc, děti by měly spát dokonce 10 hodin.

Tipy pro zdravý spánek. Upravte si prostředí a zažeňte zlé myšlenky

Ilustrační snímek

Každodenní procházka

Pravidelné cvičení hraje velmi důležitou roli při udržování zdraví a při prevenci nemocí – posiluje imunitní systém a pomáhá v boji proti virovým a bakteriálním infekcím.

Když totiž cvičíme, bílé krvinky se v těle pohybují rychleji a lépe tak plní svou práci. Odborníci tvrdí, že ideální je věnovat kardio aktivitám alespoň 30 minut denně. Bohatě postačí chůze, plavání nebo jízda na kole.

Pět otázek a odpovědí kolem chůze, které byste měli znát

Dezinfekční gel na ruce

Dezinfekční gel noste s sebou

Dodržování hygienických zásad je klíčem k pevné imunitě. Ruce přicházejí během dne do kontaktu s mnoha povrchy, což je činí náchylnými a ve velkém se na nich usazují bakterie. Pokud se následně ruce dostanou poblíž úst, očí nebo uší, bakterie a viry snadněji proniknou do našeho těla.

Nejlepším řešením je použití dezinfekčních prostředků na ruce, které můžeme nosit například ve svém batohu nebo kabelce.

Krok za krokem: Jak si správně umýt ruce a vyhnout se žloutence