Můj věčný boj se vzácnou rakovinou krve, vše začalo zlomeninou obratle

Mnohočetný myelom neboli Kahlerova nemoc je krevní nádorové onemocnění, kterým celosvětově trpí 230 tisíc osob a každý rok je zjištěno přibližně 114 tisíc nových případů. S tímto vzácným onemocněním již léta bojuje i pan Milan Chládek, který nám napsal další díl našeho seriálu Můj boj s nemocí.

Snímek plazmatických buněk u pacienta s mnohočetným myelomem. | foto: Profimedia.cz

V dětství ani mládí mě žádné vážnější zdravotní problémy neprovázely. Pohyb jsem svému tělu vždy dopřával intenzivní prací na zahradě a příležitostnými sporty, horskou turistikou či lyžováním.

Ačkoli má kariéra vyžadovala maximální nasazení, psychické zatížení a někdy i stresové situace, tato etapa mého života probíhala bez vážnějších zdravotních obtíží. Občas se ozvaly bolesti zad, které lékař považoval „za čistě svalovou záležitost“.

Příznaky nemoci se objevily náhle a velmi důrazně

Kritickým dnem v mém životě byl pátek 24. září 1999. Při práci mě náhlá bolest v zádech složila na zem a znemožnila jakýkoliv další pohyb. V tomto stavu jsem byl převezen do nemocnice, kde vyšetření odhalilo zlomeniny páteře, konkrétně devátého obratle, a zeslabení jeho i dalších částí.

Kahlerova nemoc

(Mnohočetný myelom)

Mnohočetný myelom je nádorové onemocnění, které je způsobeno proliferací (růstem počtu) plazmatických buněk a jejich akumulací v kostní dřeni. Tato choroba je nevyléčitelná, ale dobře reaguje na léčbu a je možné docílit roky trvající remise nemoci.

Je to vzácné onemocnění vyskytující se nejčastěji u věkové skupiny 60 až 70 let, výjimkou však nejsou ani mladší pacienti.

Kromě výrazných bolestí zad, patologické lámavostí kostí, poškození ledvin a chronické únavy dochází také k velkému nedostatku normálních funkčních protilátek a snížené obranyschopnosti.

Musel jsem absolvovat náročnou šestihodinovou operaci k zadní stabilizaci 6. až 12. obratle. Na základě dalšího vyšetření mi byl diagnostikován mnohočetný myelom. Mimořádně citlivě mi tuto krutou realitu sdělil pan profesor Zdeněk Adam, který mi také podrobně vysvětlil moji situaci, možnosti a postup léčby i moji perspektivu.

Po operaci nastalo těžké období, kdy jsem byl 3 týdny upoután na lůžku bez možnosti jakéhokoliv pohybu, s rizikem poškození míchy, a napojen na přístroje na JIP. Tato operace ale nevyloučila přítomnost nádorových částeček v okolí nahrazeného těla obratle, a proto mi lékaři doporučili ozařování. V listopadu 1999 jsem začal podstupovat radioterapii.

Nepřestával jsem věřit, že vše dobře dopadne a že se vrátím zpět do normálního života, i když cesta bude obtížná a dlouhá. Velkou oporou mi v těchto těžkých chvílích byla moje rodina. Říká se, že vše špatné je někdy k něčemu dobré. To je i případ mé polámané páteře, která napomohla k odhalení myelomu, a tedy k zahájení jeho léčby, možná na poslední chvíli.

Následovaly chemoterapie i transplantace kmenových buněk

Když jsem se dozvěděl diagnózu, bylo mi jasné, že mě čekají výrazné životní změny. Potíže a bolesti navíc nepřestávaly a při kontrole na CT mi byly zjištěny nové patologické zlomeniny čtyř obratlů. V květnu 2000 jsem byl přijat k chemoterapii.

Tu jsem naštěstí snášel dobře, a proto jsem si po druhé chemoterapii dovolil týdenní výlet do Rakouska, který ale skončil hospitalizací s nepříjemným zápalem plic. Poslední čtvrtou chemoterapii jsem podstoupil v polovině srpna, kdy byl ještě dohodnut termín stimulační chemoterapie s odběrem kmenových buněk na září 2000. To vše proběhlo bez komplikací a 25. října 2000 mě čekala transplantace kmenových buněk.

Hospitalizace po transplantaci trvala 25 dnů v přísné izolaci a pobyt nebyl vůbec příjemný. Hlavním důvodem byl absolutní odpor k jídlu. Pomohla mi rada dřívějšího pacienta, abych k jídlu v malém množství popíjel plechovkové pivo. Účinek se dostavil a já pozřel alespoň malé množství jídla.

Můj boj s nemocí

Článek je součástí cyklu Můj boj s nemocí. Seriál píšete vy, naši čtenáři. Chtěli bychom pravidelně přinášet vaše příběhy o tom, jak se vyrovnáváte, nebo jste se vyrovnávali s různými onemocněními u vás, či vašich blízkých. Své příběhy posílejte na adresu zdravi@idnes.cz. Nejzajímavější zveřejníme a odměníme částkou 500 korun. Myslíme si, že vaše příběhy mohou pomoci lidem v podobné situaci.

Má léčba stále pokračovala, ale i přesto jsem utrpěl další fraktury obratlů. V roce 2001 jsem proto musel znovu podstoupit radioterapii. Nemoc stále postupovala. Po patologické zlomenině žeber mi lékaři doporučili druhou transplantaci. Tu jsem podstoupil 22. listopadu 2006, tedy 6 let po první transplantaci.

Své rodině nemohu pomáhat

Moje nemoc znamenala i vážný zásah do zaběhlého chodu rodiny. Počáteční stres nahradila nutnost změnit i zažitý rytmus celé rodiny. Bylo nutné věnovat mi zvýšenou péči nejen v souvislosti s myelomem, ale především s následky pooperačního stavu. Odchod do invalidního důchodu neznamenal jen výrazné omezení, ale především ztrátu možnosti rodině fyzicky pomáhat. I s touto situací se musela má rodina vyrovnat. Tento stav přijali statečně a byli mi, a jsou doposud, velkou oporou.

Pomáháme si s dalšími nemocnými

Při léčbě přicházím do kontaktu s pacienty se stejným onemocněním. Společně sdílíme své osudy a konzultujeme své obtíže i zkušenosti. V průběhu léčení jsem i já využíval rad a postřehů spolupacientů, kteří již léčení absolvovali, a mohu říci, že mě to posilovalo. Podobně i já své postřehy sděluji těm, které obdobné zákroky čekají.

Nám všem nemocným pomáhá i činnost Klubu pacientů s mnohočetným myelomem, kde se setkáváme na akcích s pacienty s obdobnými problémy a dozvídáme se zde i nové poznatky a nové léčebné metody od nejlepších odborníků.

Můj zdravotní stav je ještě komplikován další chorobou, chronickou obstrukční plicní nemocí, která vyžaduje ambulantní léčbu na plicní klinice. Jsem si vědom snížené imunity a nutnosti vyvarovat se infekcím. Kromě doprovodných obtíží při chemoterapiích a transplantacích jsem byl opakovaně hospitalizován se zápaly plic a zvýšenými teplotami.

Mnohočetný myelom a léčba

Mnohočetný myelom a zkušenosti s jeho léčbou řeší uživatelé na webu Vitalion.cz.

Nemoc mě omezuje při fyzických aktivitách, jsem často unaven a nejsem schopen déletrvající fyzické zátěže. Mimořádnou opatrnost vyžaduje i pohyb a pracovní aktivita, protože mi hrozí stálé nebezpečí zlomenin. Opakované zlomeniny žeber mě o tom přesvědčily.

Veškeré obtíže beru jako součást svého současného života a přeji si, aby se situace nezhoršovala. Nyní jsem 9 let po druhé autologní transplantaci. Svoje současné aktivity přizpůsobuji nemoci a věku, občas cestuji s rodinou nebo pracuji na zahradě. Velký dík patří mým lékařům, mé ženě a celé rodině za péči a trpělivost, které se mnou v tomto složitém období mého života mají.

Autoři:
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

Jak se vyznáte v alergiích? Vyzkoušejte znalosti v kvízu a vyhrajte knihu

26. dubna 2024

Alergií trpí v České republice každý pátý člověk. I proto jsme se během dubna snažili v tématu...

Sexy korzet se špičatými košíčky. Před Madonnou ho oblékal plyšový medvídek

26. dubna 2024

Seriál Ačkoli byla doba upnutých šněrovaček dávno ta tam, jedním z nejslavnějších módních kousků 90. let...

Jak vycvičit tělo k dokonalému orgasmu. Vnímejte dech a stabilizujte páteř

25. dubna 2024

Premium Způsob, jakým dýcháte, vám může komplikovat život nejen v běžných situacích. V posteli může mít...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...