Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. října 2021 Šarlota, Zoja, Zoe

Poradna České onkologické společnosti ČLS JEP

Poradna ukončena

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Skalpel, lékař, ilustrační foto

V boji s rakovinou je nejdůležitější prevence a včasný záchyt onemocnění. Na vaše dotazy odpovídali členové výboru České onkologické společnosti. Poradna je již uzvařena, další dotazy nepokládejte.

Nejvíce se ptáte

Myelom
Dobrý den, dnes jsme se dozvěděli, že můj táta má zhoubný nádor v horní čelisti, který se projevuje na první pohled jako otok bez bolestí. Nikdy dřív sem o tom neslyšela..čelist začala růst cca před 3 měsíci..vím, že je těžké napsat něco konkrétního, ale můžeme mi podat alespoň nějaké obecné poznatky této nemoci? mockrát Vám děkuji!
Aneta
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Záleží na histologii a zda je onemocnění operovatelné či nikoli. Na tom závisí celková prognóza. V ranném stádiu se dá onemocnění i kompletně vyléčit, ale závisí to na mnoha faktorech. Důležité je, aby pacient prošel multioborovou komisí, která rozhodne o nejvhodnější strategii léčby. Takové komise by měly být v každé fakultní nemocnici.
Myelom
DOBRY DEN CHTEL JSEM SE ZEPTAT JESTLI SE DA POZNAT Z KRVE MNOHACETNY MYELOM A JESTI BY STE ME MOHL ASON TROCHU NASMEROVAT JAK SE TA KREV OZNACUJE A O KOLIK MA BYT TREBA SNIZENA NEBO ZVYSENA DEKUJI
PAVEL
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Myelom se z krve nedá diagnostikovat. Musí se provést trepanobiopsie kosti.
Myelom
DOBRY DEN CHTEL JSEM SE ZEPTAT JESTLI SE NA CT PATERE DA POZNAT MNOHACETNY MYELOM DEKUJI
DAN
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Jen podezření na myelom. Diagnóza se musí stanovit z trepanobiopsie kosti.
Myelom
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda přítomnost paraproteinu v krvi v hodnotě 2,9 g/l znamená mnohočetný myelom. Děkuji
Jana Půlpánová
Skalpel, lékař, ilustrační foto
K diagnóze mnohočetnémo myelomu je třeba ještě dalších vyšetření. Existují onemocnění, která se jmenují benigní paraproteinemie, která nemusí nic znamenat, ale mohou se v závažné onemocnění časem vyvinout. Není to 100%, ale riziko zde je.
Myelom
Dobrý den,prosím kde se v ČR provádí biologická léčba mnohočetného myelomu ?Pro koho? Děkuji. Anna
Anna Libichová
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Provádí se v 6. hematoonkologických centrech - jejich seznam bude na web stránkách hematologické společnosti.
Myelom
Dobrý den pane doktore, chtěla bych se zeptat, pár týdnů mě pobolívají žebra. Jednálo se původně o bolest nad levým prsem a nyní mě pobolívá i v levém podpaží. Je to bolest, která trvá pár sekund, ale opakuje se několikrát denně, v noci mě nebudí. Jiný problém jako je otok, únava, problémy s imunitou apod. nemám. Je možné, že když jsem byla před 7-mi měsíci na krevním obraze, že i tak by se mohlo jednat o mnohočetný myelom? A při této nemoci bolí celá žebra nebo jen některé oblasti? Právě jsem četla, že bolest žeber bývá častým příznakem. Děkuji za odpověď.
Ivana
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Pokud by bylo podezření na mnohočetný myelom, byla by zapotřebí speciální vyšetření, z krevního obrazu se to nepozná. Při této nemoci mohou být bolesti ve kterýchkoliv kostech nebo jen v jejich částech.
Myelom
Dostala jsem dnes nález mojí maniky a zní: Obraz výrazné aktivace lymfoplazmocytární řady s buněčnými atypiemi placmocytů s potlačením ostatní krvetvorby, nález svědčí pro dg.mnohočetných myelom. Maminka leží na ortopedii, protože má velké bolesti. Jediná léžba je tlumení bolesti , jenže poslení dobou nás už nepoznává, nejí a má vysoké teploty 39.C. Před vánocemi si zlomila 3 obratle a pánev. Poradíte , jak postupovat v léčbě, případně kam maminku umístit na které odborné pracoviště ?? Děkuji
Alena
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Maminka má mnohočetný maylom a měla by se léčit u zkušeného hematoonkologa. Podívejte se na www.linkos.cz stránky pro nemocné, mnohočetný myelom. Léčbaq bude vedená společně o ortopedy, ale zásadní je aby léčbu vedl hematoonkolog.
Myelom
Dobrý den, pane profesore, již jsem se Vás dotazovala na možnost léčby pro maminku (diagnóza MM - hemato-onkol.klinika Brno-Bohunice). Tento týden podstupuje první kolo ozařování. Je bohužel velmi slabá a navíc dostala zřejmě v důsledku užívání cytostatik vysokou horečku (38). Chci se zeptat, jak se má postupovat s takovou teplotou, oni jí nasadili penicilín, ale žádné symptomy angíny dle mého názoru nemá. Nelze tuto nemoc u ní léčit pomocí tzv. kmenových buněk? Děkuji za odpověď.
H.Andreuti
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Skoro jistě nedostala panicilin, ale nějaké jiné antibiotikum. Nemocní s mnohočetným myelomem mají velký sklon k infekcím, které se musejí velmi důsledně léčit. Mnohočetný myelom je u některých nemocných vhodný k léčbě transplantací krvetvorných (kmenových) buněk. Z toho co píšete usuzuji, že jste zatím podrobně nemluvili s ošetřujícími lékaři, ti by vám jistě vše vysvětlili. Interní hematoonkologická klinika v Brně Bohunicích je specializované pracoviště i pro mnohočetný myelom a má také velké zkušenosti s tranplantacemi krvetvorných buněk. Viz také www.linkos.cz stránky pro nemocné, mnohočetný myelom.
Myelom
Dobrý den,pane profesore, mojí mamince (68 let)byl minulý týden diagnostikována tzv. mnohočetný myelom. Ležela v Bohunické nemocnici v Brně, kde byla podrobena počáteční léčbě. V létě 2008 byla na celkovém vyšetření (KO, atd.) a měla vše v pořádku. Asi za měsíc ji začaly bolet záda a pravá noha, pak už nemohla chodit, měla po vyšetření SE 129,tak ji hned poslal doktor do nemocnice, a zde jí stanovili tuto diagnozu. Je možné, že ta nemoc vznikne "zničeho nic" během 2 měsíců? Do té doby byla maminka na svůj věk zcela zdravá. Jaká je prognóza léčby u této nemoci? Slyšel jste někdy o preprátu Bi-Obran (výtažek z japonské houby shitake,která je prý nejlepším imunostimulantem, jaký v přírodní medicíně existuje. Mohla by jej maminka užívat jako podpůrnou léčbu? Děkuji za odpověď.
H.Andreuti
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Nemoc vzniká velmi dlouhodu dobu, ale někdy je obtížné ji diagnostikovat. Tato nemoc se nedá vyléčit, ale moderní léčebné postupy mohou mamince velmi výrazně prodloužit život. Určitě ji nekupujte žádné potravinové přídavky jako například Bi-Obran, byly by to vyhozené peníze. Maminka bude léčena ve specializovaném centru - na Interní hematoonkologiocké klinice ve FN v Brně Bohunicích, je to jedno z našich nejlepších pracovišť na tuto nemoc.
Myelom
Na předchozí dotaz,zda biologická metoda léčby rakoviny je použitelná i při léčbě MM,jste mi odpověděl kladně.V mém případě aplikována nebyla..Moc děkuji.Rád bych věděl,zda je tato metoda účinější než klasická chemoterapie a na koho bych se měl obrátit,kdybych se chtěl o ní dozvědět více a podstoupit jí. Děkuji předem za odpověd.
Radim
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Obraťe se na některé hematoonkologické centrum, ve všem se mnohočetný myelom léčí. Použítí biologické léčby záleží na řadě okolností, stadiu nádoru a na předchozí léčbě.
Myelom
Dobrý den, byl mi diagnostikován mnohoč.myelom, je mi 60let. Chtěla bych se léčit lékem Velcade. Je to možné v primoléčbě, nebo od kdy bude. Používá se v kombinaci nebo ne? Je pak nutná též transplantace kostní dřeně? Nebo stačí jen léčba těmi injekcemi.Thalidomid k vysokodávkové chemoterapii je nutný, nebo je to výhoda a prodlouží život? Děkuji
Milena
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Máte mnoho otázek, to bych musel popsat celou stránku.Podívejte se na www.linkos.cz stránky pro nemocné, mnohočetný myelom a odtud se můžete ještě dostat na stránky organizace pacienů s mnohočetným myelomem. Věřím, že budete mít všechny informace. Pokud ne, napište znovu a už více cíleně.
Myelom
pane profesore, jaké příznaky má začínající mnoh. myom . Četla jsem, že trvá i mnoho let, než se přistoupí k léčbě?
Lag.V
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Když je mnohočetný myelom diagnostikovaný, přistoupí se k léčbě ihned. Někdy dlouho trvá, než se projeví. Viz také www.linkos.cz stránky pro nemocné, mnohočetný myelom s odkazy na další stránky, je tam hodně informací. Začínající mnohočetný myelom se nejčastěji projevuje bolestmi v páteři, ale páteř bolí skoro každého, tak je to někdy těžké zvážit, jak široce mají být bolesti v zádech vyšetřovány.
Myelom
Pane profesore prosím , co znamená když mi paraprotein klesá ze 38 na 30 a teď na 25g/ . Musí se léčit chemoterapií. Začínám velice zdravou výživu. Děkuji
Lag,V
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Záleží, o co jde. Pokud máte mnohočetný myelom, tak je pokles paraproteinu jednoznačně pozitivní, léčba je chemoterapii a případně biologickou léčbou. Zdravá výživa je obecně prospěšná, zvláště když ji provozujete od mládí. K poklesu paraproteinu ale určitě nevede.
Myelom
Pane profesore opisuji diagnozu, prosím o váš názor. Paraproteinemie IgG kappa/inic.30g/l v.s.MK I.A dle SD res.klin. bez nápadnosti. V lab. i vysl.splněno kriterium MK, odpovídající IA dle SD mám nějaké drobná projasnění na boční projekci lebky vel. 3 mm, jinak je vše v pořádku. Mám předepsaný Bonefos 800g děkuji předem
Lag.V
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Jde zřejmě o mnohočetný myelom. Podívejte se na www.linkos.cz stránky pro pacienty, mnohočetný myelom, je tam hodně informací. Pokud byste po přečtení chtěl ještě něco vědět, ozvěte se znovu.
Myelom
Vážený pane profesore, prosím o váše zhodnocení mojí diagnozy, předem děkuji.Paraproteinemie IgG kappa/inic.30g/l v.s.MKI.A dle SD res. bez nápadnosti. Na lebce mám několik malých projasnění do vel 3 mm. Prosím jakou a kolik let mám šanci na přežití.??
Lag.V
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Nejdříve musím vědět diagnozu, jedná se o mnohočetný myelom? Je na něho podezření, ale to co jste napsal nestačí. Tak prosím případně o napsání znovu a podrobněji. Pokud by to byl mnohočetný myelom, můžete se podívat také na www.linkos.cz stránky pro pacienty.
Myelom
Pane profesore, prosím o váš názor na ,když mam hodnotu paraproteinu 38,4 mg/l da se toto onemocnění léčit i bez chemoterapie? Pomohla by alternativní medicína (asi ne)??? děkuji
Lag.V
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Zvýšený paraprotein není nemoc, ale laboratorní nález. Musíte mě napsat, o jakou chorobu jde. Pokud o mnohočetný myelom, je zapotřebí chemoterapie a případně léčba biologická či autologní transplantace krvetvorných buněk. Léčbu by měl vést zkušený hematolog. Alternativní medicína v tomto případě určitě nepomůže. Ale hlavně nevím o jakou nemoc jde.
Myelom
Dobrý den, v prosinci mi byla náhodně zjištěna paraproteinemie S-M-protein kvant:5,5 S-Beta-2-mikrogl.:1,77 U-Bence-Jones kva:negativ S-Alfa 1-globul:0,020 S-Alfa 2-globul:0,105 S-Albumin:0,601 S-Betaglobulin:0,086 S-Gama-globulin: 0,188 S-IgG:16,00 S-IgA: 2,20 S-IgM:1,33 qS-Ca x P:2,9 S-Imunofix.ELFO: IgG kappa Inter.ELFO: Typ monoklonální deformace. Je m 49 let,sportuji,jsem občasná kuřačka, alkohol piji příležitostně,kávu piji denně,jím střídmě.Jsem stále unavená,bolí mě záda a mívám často uroinfekce a bolesti v krku.Na magnetickou rez.jsem objednaná až v květnu.Nemůže se do té doby můj stav zhoršit a naopak mohu změnou své životosprávy zlepšit svůj krevní obraz?Nakonec bych Vás ráda požádala o doporučení inf.centra v okolí Teplic,kde mi mohou o této chorobě,jejích příznacích a možnostech léčby odborně poradit.Předem děkuji za odpověď Ivana Suchá
ivanka.tortura@seznam.cz
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Vážená paní dle Vašich informací je jasné, že máte monoklonální gamapatii a to ve velmi nízké koncentraci. Uvedená koncentrace monoklonálního imunoglobulinu je nízká a při tak nízké koncentrace obvykle nebývají přítomny závažné nemoci, spíše jde pouze o odchylku biochemickou. Nicméně standardní postup je vyšetření na hematologickém pracovišti, které má dostupné veškeré nutné metody, takže doufám, že již jste v některém takovém centru registrovaná a máte naplánováno kompletní vyšetření. Pokud by jste jela do Plzně, tak tam se obraťte třeba na paní doktorku Schützovou na Hematoonkologickém oddělení. V Praze ve Všeobecné nemocnici se této problematice věnuje Doc. Ivan Špička a prim Jan Straub. Ve Fakultní nemonici na Vinohradech pan doktor Evžen Gregora. Pokud chcete, můžete se se na obrátit s tím že jsem Vám je doporučil. S pozdavem Prof. MUDr. Zdeněněk Adam
Myelom
Dobrý den, příbuzná onemocněla rakovinou - tzv. plazmocytom. Mohl byste mi poradit nějaké odkazy, kde bychom se o tom mohli dozvědět víc srozumitelnou formou. Děkuji za pomoc a přeji pěkný den.
Eva
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Plazmocytom není rakovina, ale nádorové onemocnění kostní dřeně, pokud se vyskytuje na jednom místě nazývá se plazmocytom, pokud na více místech tak mnohočetný myelom.Najděte si informace na www.linkos.cz informace pro nemocné mnohočetný myelom, plasmocytom.
Myelom
Dotaz: Dobrý den pane profesore.Prosim o následující informaci : Jsou při onemocnění m.myleomem známy nějaké zrakové komplikace? Otec,který je touto nemocí postižen,má poměrně dobrý zrak(brýle 3 diopt.).Jestliže však více než půl hodiny čte,slábne mu postupně čtený text, až je špatně čitelný,takže musí přestat.Po krátkém odpočinku,může ve čtení pokračovat,avšak vše se znovu opakuje.Pociťuje přitom tlak v očích.Souvisí to nějak s m.myleomem,jeho léčbou či cukrovkou,kterou trpí? Děkuji předem za odpověd.
Radim K.
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Tyto obtíže jsou u myelomu neobvyklé, ale možné je všechno. Už jsem viděl postižení očníce včetně očního nervu myelomem, ale to doufám u vašeho otce nebude. Nicméně považuji za nutné pečlivé oční vyšetření, případně vyšetření neurologické. Na druhé straně, oči závažně může postihovat cukrovka, ale to všechno je třeba vyšetřit.
Myelom
Dobrý den pane profesore.U mého otce,kterému je přes 70 let byl nyní zjištěn mnohočetný myleom- sternální punkce: 42 % polymorfních plasmatických buněk, rtg kostni: onteolytické změny na obou femurech a humerech-zjištěný paraprotein IgG lambda-hmotnost 65/g/1,beta 2,mikroglob.3.9mg/1 - je diabetik ( (PAD II),hypertenze a hyperterioza-bolesti bed.páteře- rtg páteře:na nitrohrudních orgánech bez čerstvých patologických změn-na skeletu bez zjevných ložiskových změn-vyšetření CT a MR zatím neprovedeno-léčba bifosfonáty-chemoterapie (opakované aplikace cyklofosphamidem a prednisonem (3x).Prosím o orientační posouzení: vhodnosti léčby(zda a v kterém jejím stádiu lze použít účinnější léky-např. Pamidronát, , bortezomib a thalidomid,, o nichž se zmiňujete v posledně vydaných odborných publikacích,dále pokud to lze ,jaká je předpokládaná doba přežití,eventuelně zda Masarykova nemocnice v Ústí n.L.,je náležitě vybavena pro léčbu tohoto druhu onemocnění. Předem mnohokrát děkuji!
Radim K.
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Odpovídá prof. MUDr. Roman Hájek, CSc. - předseda České myelomové skupiny: Vážený pane, paní , zkusím odpovědět obecně i konkrétně, neboť jste napsal (-a) poměrně vyčerpávající souhrn. U seniorů (říkáme tak nemocným nad 65 let) je standardním režimem kombinace alkeran-prednison a kombinace cyklofosfamid-prednison je podobně účinná. Tedy správná volba. Podavá se zpravidla 6-9 cyklů dle tolerance, toxicity a účinnosti. Jak zmiňujete jsou dnes k dispozici nové účinnější léky. Pokud po 4 cyklech této léčby nedojde nejméně k parciální remisi (rozumějte k poklesu paraproteinu pod 50% - tedy z 65g na pod 32,5g v tomto případě), tak režim měníme a nasazujeme účinnější léky. První volbou je režim s thalidomidem, následně s Velcade. Tuto léčebnou strategii (nové léky) je schopno zajistit referenční centrum, kterých je v ČR celkem 6. Nejbližší pro Vás pak FN Královksé Vinohorady v Praze a dr. Gregora, na kterého se mým jménem klidně odkažte. Ale chci zdůraznit, pokud režim CP je účinný, není třeba nic dělat a nové léky se podávají až v relapsu onemocnění. Na ochranu kosti je indikovaný bisfosfonát. Je jedno, který to bude. Celá léčba je vedena pomocí tablet, proto bych navrhoval tabletový clodronat (Bonefos) 800mg 2-0-0 na lačno jako první volbu. Věřím, že odpověď je dostatečná a přeji ať se daří. S pozdravem R.Hájek
Myelom
Byl u mně zjištěn mohočetný myleon.Odborná literatura publikovaná na webových stránkách uvádí poznatky o léčbě tohoto onemocnění,které se opírají o poznatky z doby před více jak deseti lety.Zajimalo by mně,jaké jsou současné možnosti a způsoby léčby a existuje nivější odborná literatura,která se tím zabývá. Děkuji!
J.Novotný
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Současné možnosti hodně pokročily. Můžete si to všechno přečít na www.linkos.cz kde je část pro pacienty a kde se můžete dostat i na další stránky o myelomu, České myelomové skupině, pacientské organizaci atd. Pokud byste chtěl po prostudování všech informací ještě něco dalšího vědět, ozvěte se s cíleným dotazem.
Myelom
Dobrý den pane profesore, psala jsem Vám před 3 měsíci o tatínkovi diagnoza mnohočetný myelom 57 let. Postižení obratle L1 a L2 které má v současné době ozářené.Má za sebou 3 chemo ale po 3 chemo nastal problém zápal plic byl hospitalizován nasazeny antibiotika stav se začal zlepšovat při naší návštěve dostal krev po které se mu začalo dělat horko až přišel stav dušení a okamžitý převoz na jip.Teď je na karu a postihlo to srdce zadní stěnu má přístroj který mu pomáhá srdci a který mu chtějí postupně odpojovat řekli nám že je to následek chemo a že to srdce bylo otrávené a nezvládlo to byl také velmi zavodněný.Máme ale obavy zda nebyla špatná krev, chemo nevím..?.Myslíte si že bude moci absolvovat 4 chemo a transplantaci kmen. buněk.Doktoři nám řekli že se po 2 narodil ale mám obavy zda to vůbec zvládne a zda nedojde k nejhoršímu.Pane profesore děkuji moc za odpověď a za Vaší obětavost v této profesy. Smekám před Vámi takových pánů doktorů by mělo být více.
Miroslava
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Bohužel, jeden z léků, který se používá v léčbě mnohočetného myelomu může mít nežádoucí účinek na srdce, jde o adriamycin. Proto také u každého pacienta před touto léčbou pečlivě vyšetřujeme srdce ultrazvukem a zvažujeme rizika. V další léčby by se měl tento lék vynechat, případně nahradit jiným, což je možné. Ani transplantace kmenových buněk není vyloučená, bude záležet na jeho aktuálním stavu. Tak držím palce.
Myelom
Pane profesore, ještě jeden dotaz ohledně mého tatínka s diagnźou mnohočetný myelom. Na internetu jsem našla přírodní prostředek BI-OBRAN podpůrná léčba při onkologických onemocněních obsahuje to výtažky z rýžových otrub a čínské houby Shitake. Nemáte s tím u pacientů nějaké zkušenosti a mohl by to užívat k léčbě nebo po ní?Děkuji
Miroslava
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Nejsou žádné tvrdá data ani důkazy, že by to k něčemu bylo, považuji to za vyhazování peněz. Dejte peníze na něco užitečného nebo příjemného.
Myelom
Dobrý den pane profesore,před měsícem jsem Vám psala o mém tatínkovi který má diagnózu mnohočetný myelom byla zahájena 1chemoterapie a vznikly další komplikaci v oblasti bederní páteře L1 A L2má mít 10krát ozařování tatínka nám poslali domů protože nejsou volná místa a máme čekat na telefon.Leží nám už 10 dní a má bolesti bere tramal a náplasti má i zpevňující pás ale moc mu nepomáhá.Nevíme zda ho máme nutit vstávat nebo raději ne a čekat na ozařování prý by bolesti měli ustoupit.Začíná být slabý a myslíme si že by měl pár kroků přes den udělat ale nevíme aby jsme mu nějak neuškodili a zda by opravdu neměl být v klidu.Léčbu má na hematologii v Praze na Karláku ale ozařování má mít na bulovce je to smutné když Vám řeknou že nemají lůžko a v bolestech Vám ho transportují 90km.Prosím Vás o radu zda ho máme spíše nechat v klidu nebo ho stavět na nohy přes den.Děkuji moc za odpověď
Miroslava
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Na Karláku se o myelomy stará doc. Špička, pokud vím, musíte se jeho nebo někoho z ošetřujících lékařů zeptat, jaký pohybový režim tatínkovi doporučuje, nemohu se k tomu přesně vyjadřovat, když neznám podrobnosti. Na Bulovce se můžete obrátit mým jménem na primářku Dr.V. Stáhalovou, třeba vám bude moci vyjít vstříc a ozáření urychlit. Škoda, že nejste z Brna nebo okolí, bylo by to snadnější.
Myelom
Miroslava + pokračování 24 hod v baxterce, 1-4-,9-12,17-20 den fortekortin 4 mg 5-5-0.Další medikace:Purinol 300 mg 1-1-0,nutný dost.příjem tekutin,Helicid 20 mg 1krát1, Warfarin 5 mg Po - So 0,5 , v NE 1tbl.,kontroly INR budou muset být časté (1 krát za 14 dní)Pokud budou problémy s udržením optimálního INR bude převeden na CLEXAN. Pane profesore toto je poslední zpráva a otec musí podstoupit léčbu.Chtěla jsem se zeptat jestli je to hodně vážný a jestli má šanci se z toho dostat nebo jde pouze o prodloužení. V jakém stádiu tato nemoc je?a souhlasíte s léčbou nebo byste volil jinou léčbu?Četla jsem o novém prostředku VELCADE, který se objevil a co mu říkáte? Bude tato léčba pro otce náročná zatím je to řešeno ambulantně. Děkuji moc za odpověď
Miroslava
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Obecně je myelom vážné onemocnění, které zatím nejde u nikoho vyléčit. Ale léčba ,kterou otec dostává by měla jeho život výrazně prodloužit a udržet dobrou kvalitu života. Velcade přichází v úvahu až později, když se nemoc vrátí. Takže opakuji, léčba je správná, snáší se poměrně dobře, nemoc vyléčit nejde, ale naděje na prodloužení kvalitního života je velká. Je dobře, že otec je léčen ve specialisovaném hematoonkologickém centru. Držím mu palce.
Myelom
Dobrý den pane profesore obracela jsem se před časem na Vás ohledně svého otce- ztráta červených krvinek měl před sebou ještě vyšetření a diagnoza byla nejasná.Dnes má již diagnózu určenou jde o mnohočetný myelom IgClambd, BJ bílkobina typu lambda klin.st.A(dg.3/07) - bez kostního sy.,vstupně IgG46g/I,KD 74% plazm.bb,histo 80%,kreatinin 83, Hb 104g/I,Ca 2,2.Sek makrocytová anemie při mm.Mutace MTHFR 1298 v heterozygotní formě.St.p. oboustrnné plicní embolie a trombóze lýtkové LDK 9/2004(po operaci ileu) - na antikoagulační terapii Warfarinem St.p.operaci pro ileus 9/2004 st.p. operaci tříselné kýly.Zá:Morfologické a histlogické vyšetření KD prokázalo její infiltraci myeloem.Rtg sceletu stran porosy,či či ostelýzy intaktní.Dg. zavíráme jako mnohočetný myelom IgG lambda s BJ a LC lambda v moči, klinické stadium IIa.Nemocný bude přeléčen 4 schématy VAD,po té v plánu mobilizace a autologní transplantace perif.kmenových buněk.Icyklus:1- 4 den VCR 0,4mg+ADR18 mg v kont.inf24 hod +pokračová
Miroslava
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Mnohočetný myelom si přečtěte na www.linkos.cz, kde je v části pro nemocné hodně infoirmací. Léčba je správná, zřejmě je otec léčen v nějakém specialisovaném centru na hematoonkologická onemocnění.
Myelom
Jak se diagnostikuje plasmocytom, jaka je léčba a vyhlídky nemocného? Děkuji
Ivana
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Plasmocytom či mnohočetný myelom se diagnostikuje vyšetřením krve, kostní dřeně a RTG kostí. Léčbě je dnes prováděna ve specializovaných centrech, jako je třeba Interní hematoonkologická klinika v Brně, jde o léčbu kombinovanou a přestože neumíme tuto nemoc vyléčit, dokážeme nemocným výrazně prodloužit život při jeho dobré kvalitě.