Lékařská komora vzala na milost alternativní léčebné metody

  5:10
Po letech odmítání si klasická medicína začíná uvědomovat, že ne všechny metody alternativní léčby patří do jednoho koše. Česká lékařská komora vydala průvodce po jednotlivých metodách. V něm radí hlavně onkologickým pacientům, co jim může prospět a na co by měli v každém případě zapomenout.
Jednoznačně pozitivně dopadla v hodnocení komory akupunktura. Ta prý dokáže pacientům ulevit od bolesti a zajistí prokazatelné výsledky. (Ilustrační snímek)

Jednoznačně pozitivně dopadla v hodnocení komory akupunktura. Ta prý dokáže pacientům ulevit od bolesti a zajistí prokazatelné výsledky. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Smířlivě se vyjádřila zejména o akupunktuře, bylinkách či homeopatii. Varuje však, aby se tyto postupy nevyužívaly místo klasické medicíny, ale spíše jako doplněk.

Velkou změnu také znamená doporučení ČLK, jak by se měli lékaři chovat k pacientovi, který se s nimi chce poradit o jiném postupu, než znají z poslucháren. Zjednodušeně řečeno: lékař by už neměl vykřikovat, že se šarlatány spolupracovat nebude, ale pochopit, že vážně nemocný pacient hledá řešení i v třeba iracionálních postupech, a poradit mu.

Nespoléhejte, že vyléčí nádor, ale pomoci může

Přestože komora jednoznačně říká, že například akupunktura může onkologickému pacientovi prospět, nemyslí tím, že by měl jehličkami léčit nádory. Spíše vedlejší účinky léčby, které bývají velmi bolestivé.

Lékaři se však ve svých ordinacích setkávají s pacienty, kteří se po oznámení diagnózy "zhoubný nádor" uchýlí k alternativní medicíně a zpět se vrátí až ve chvíli, kdy je onemocnění již tak rozsáhlé, že nemoc nejde léčit tak dobře, jako kdyby pacient přišel včas.

Spoléháním na léčitele může nemocný promeškat vhodný okamžik k zahájení standardní léčby. A to mívá, zejména u nádorových onemocnění, doslova tragické následky.

"I když se nemocný nakonec svěří do péče odborníka, je léčba pokročilého onemocnění obtížná, nákladná, často málo úspěšná a provázená četnými nežádoucími účinky, které zhorší kvalitu zbytku jeho života," varuje komora ve svém textu.

Pokusy s netradiční léčbou jsou podle lékařů velice riskantní. "Následky postupů takzvané alternativní medicíny u nemocných s nádorovým onemocněním, se kterými se setkáváme, jsou často doslova otřesné, proto žádný onkolog nemůže mít k alternativní medicíně pozitivní vztah," shrnuje jednoznačné stanovisko prof. MUDr. Bohuslav Melichar, Ph. D., přednosta onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc. Úspěšnost léčby řady nádorů je podle něj velmi vysoká a je škoda, když nemocný promarní šanci na vyléčení.

Psychika hraje velkou roli

Lékaře se nebojte zeptat na léčitele

Česká lékařská komora stanovila pravidla, jak reagovat na přání pacientů léčit se alternativně

Pokud se nemocný dotazuje na některý z alternativních způsobů léčby, je lékař povinen ho pravdivě informovat.

Trvá-li přesto nemocný na této léčbě, zásadně ji neodmítat, pokud jde o přípravky doporučené jako potravní doplňky.

Striktní zákaz by nemocného mohl uvést do stresu a jeho příbuzné by zbavil pocitu, "že se udělalo vše, co bylo k dispozici".

V každém případě musíme nemocnému vysvětlit, že vedle zvolené alternativní léčby by měl podstoupit doporučenou konvenční léčbu.

Postoj k léčitelům (nelékařům) by neměl být a priori zamítavý.

Pokud léčitel spolupracuje s lékařem, mohou jeho rady nebo prostředky přírodní medicíny přispět ke zlepšení celkové kondice a kvality života nemocného.

Kdy by člověk měl jít k léčiteli? "V případech, které neohrožují život. Tehdy může léčitel pomoci a třeba doplnit léčbu. Kde ale léčitelské postupy jednoznačně odmítám a pacientům je rozmlouvám, je například kožní melanom, tady nasazuji klinickými studiemi prověřenou nejnovější léčbu," říká prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc., předseda České dermatovenerologické společnosti.

Hlavním argumentem klasické medicíny je, že pro jasné uznání netradičních postupů chybějí vědecké důkazy. Jenže jak je pak možné, že metody u mnohých pacientů prokazatelně působí? Velký vliv má podle lékařů psychika.

"V dermatologii hraje psychologický aspekt významnou roli a musíme bohužel přiznat, že léčitelé mají to, co chceme od našich především mladých lékařů: aby byli schopní vžít se do problémů pacienta, hovořit s ním a všechno mu vysvětlit," doplňuje Arenberger.

Léčiteli slibované zázraky také podle odborníků souvisí s placebo efektem. Placebo je látka, která neobsahuje žádné léčivé složky, ale lékař (léčitel) o ní pacientovi řekne, že to je výborný lék. Ukazuje se, že u mnoha nemocných se poté projeví pocit zlepšení zdravotního stavu.

Obvykle se to vysvětluje psychikou pacienta, jeho vírou, že nový lék mu opravdu pomůže. Pak tedy mohou být k léčbě použity i různé nesmyslné metody. Výzkumy dokonce ukázaly, že když pacienti dostanou placebo, o němž se jim řekne, že to je nový, drahý lék, projeví se jeho účinky lépe, než když dostanou úplně totéž placebo s vysvětlením, že to je běžný zlevněný lék.

Chybějí vědecké studie

Jednoznačně pozitivně dopadla v hodnocení komory akupunktura. Ta prý dokáže pacientům ulevit od bolesti a zajistí prokazatelné výsledky. "Německé pojišťovny například proplácejí už od roku 2007 léčbu akupunkturou u bolestí bederní páteře a při artróze kolenního kloubu," připomíná Arenberger.

O něco méně jednoznačně je hodnocena homeopatie. Tu lékaři úplně neodmítají, přiznávají, že funguje, ale zdůrazňují absenci studií, které by účinnost metody mohly potvrdit. "Na odborné úrovni nám to zatím nebylo potvrzeno," upřesňuje Arenberger.

Sami homeopaté jsou však za takový posun rádi. Zejména proto, že se tak oddělí léčitelství od homeopatie, kterou provozuje mnoho vyškolených lékařů. Vysokou úroveň mají také homeopatické léky: celá řada jich je prodávána jen na předpis a kontroluje je Státní ústav pro kontrolu léčiv.

"Ocenil jsem postoj komory. Je to významný krok v náhledu na lékařskou alternativní medicínu, která přináší prospěch pacientům a šetří prostředky zdravotního pojištění," reaguje pražský pediatr a zároveň zastánce a propagátor homeopatie Tomáš Karhan.

  • Nejčtenější

Móda z novoročního oběda. Na cestě nejmenšího odporu zářila pouze Pavlová

Při letošním novoročním obědě byla Eva Pavlová mezi převažující černí jediným světlým bodem. Zatímco prezident Petr Pavel a manželé Fialovi neurazili ani nenadchli, manželka hlavy státu vsadila na...

Živočišný Býk, dobyvačný Střelec. Jací jsou muži v posteli podle znamení

Každé znamení má své vlastní choutky, libůstky nebo typické chování v posteli. Pojďme proto spolu nahlédnout pod peřinu všem astrologickým znamením. Bude to vášnivá jízda. Jaký je váš partner nebo...

Příběh Josefa: Žena je na mateřské. Domů se už vůbec netěším, je tam peklo

Myslel jsem si, že svou ženu znám jako své boty. Nedávno jsme oslavili deset let od seznámení. Potkali jsme se na letním táboře, kde jsem byl jako vedoucí a ona zdravotnice. Je to skvělá holka, je s...

Ženě nepřestávají růst ňadra, fanoušci z jejího vzhledu šílí

Devětadvacetiletá Pamelia J z Austrálie má onemocnění zvané gigantomastie. Ňadra jí stále rostou a proces nejde zastavit. Z obřího poprsí nejdřív nadšená nebyla, ale nyní je za něj ráda. Fotografie s...

Chytré panny, hi-tech hračky, AI přítelkyně. Technologie nahrazují běžný sex

Technologie mění to, co znamená být člověkem. Jejich bleskový vývoj v oblasti sexu zapříčinil, že naše nejintimnější chvíle už nevyžadují lidskou přítomnost. K dispozici jsou sexuální roboti plnící...

Mluv, mluv, zajímáš mě. Slova mají až čarovnou moc, jen zprávy nestačí

Píšeme maily, sms, komunikujeme přes sociální sítě, uveřejňujeme fotky s komentářem. Ale přesto jsme jaksi sami. Obyčejné mluvení z očí do očí, tón, melodie hlasu, okamžitá reakce na to, co slyšíme,...

18. ledna 2025  1:02

Za rok a půl ve Skotsku nenavštívila palírnu. Dnes vede Ladies whisky club

Osmnáct let se Mirka Kverková věnuje dovozu a distribuci whisky v Česku. Přestože její prvotní pobyt ve Skotsku neměl s tímto nápojem nic společného, a dokonce ho pít odmítala, dnes je organizátorkou...

18. ledna 2025

Parodontózu nepodceňujte. Ohrožuje vaše zuby i zdraví celého těla

Parodontóza je tichý nepřítel, který nás může připravit o zuby. Toto zánětlivé onemocnění dásní a tkání kolem zubů postupně oslabuje jejich oporu, což může vést až k jejich vypadávání, i když jsou...

18. ledna 2025

Hollywood není jen sláva. Jeho toxicitu odhalilo mnoho hvězd

Každá druhá herečka má podle statistik za sebou zkušenost s nevhodným chováním na place ze strany producentů nebo režisérů. Jen málokterá z nich má ale odvahu o všem veřejně promluvit. Podívejte se...

18. ledna 2025

6 doporučení pro lepší spánek dítěte
6 doporučení pro lepší spánek dítěte

Jediným znakem dostatečného spánku je dobrá nálada dítěte během následujícího dne. Neexistuje univerzální optimální spánek, přesto můžete dětem...

Tomáš Vartecký nastupuje do léčebny. Je to větší, než jsem myslel, říká

Tomáš Vartecký (54) se svěřil s tím, že nastupuje do léčebny. Muzikant uznal, že situace je horší, než si myslel a je...

Eva Adamczyková je maminkou. Olympionici prozradili jméno miminka

Snowboardistka Eva Adamczyková (31) a herec Marek Adamczyk (37) se stali rodiči. Narození jejich prvního potomka na...

Zvládla jsem tisíc mužů za dvanáct hodin. To je rekord, říká Bonnie z OnlyFans

Pornoherečka Bonnie Blue (25) svůj obsah na OnlyFans a sociálních sítích považuje za vzdělávací. Za cíl měla v...

Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí

Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové Plané. Podle médií se...

Hrachovcová nafotila akty s Hynkem Čermákem. Není to jen o tělech, říká

Tatérka a koučka Kateřina Kaira Hrachovcová (50) má postavu dvacítky. Postavit se před objektiv herce Hynka Čermáka...