Když ledviny trpí. Odhalte tři nejčastější nemoci včas

  • 0
Ledviny v našem těle plní řadu životně důležitých funkcí. Pokud je ovšem postihne nějaké onemocnění, vykonávat je přestanou, případně v tom pokračují jenom částečně. Dobrou zprávou je, že většinu těchto obtíží lze léčit, nebo jim dokonce předcházet. Důležitá je správná diagnóza. Jak se projevují a léčí nejčastější nemoci ledvin?
Ilustrační fotografie

Ledvinové kameny

Nejběžnějším ledvinovým onemocněním jsou ledvinové kameny, malé hrudky vápníku a kyseliny močové vznikající buď infekcí, nebo z příliš zahuštěné moči. Dokud se nacházejí pouze v ledvinách, obvykle nebolí. Jakmile se ovšem uvolní a začnou putovat močovými cestami dolů nebo tyto cesty zablokují, způsobují prudké záchvaty bolesti zad (někdy vystřelují až do břicha a genitálií), známé pod názvem ledvinová kolika. Dostavit se může také bolest při močení a někdy i krev v moči.

KVÍZ: Otestujete se, co víte o ledvinách

Možnosti léčby: Ne všechny kameny vyžadují léčbu. Ta je nutná jen v případě, kdy způsobují obtíže a komplikují odtok moči. Pokud tomu tak je, odstraňují se endoskopicky, ultrazvukem, rázovou vlnou či prostřednictvím léčiv, která kameny z těla vypudí močí.

Jak se jim bránit? Pijte nejméně 1,75 litru tekutin během dne, zvlášť když se v horkém počasí nebo při práci zpotíte. Dehydratace způsobuje zahuštění moči, čímž se riziko vzniku ledvinových kamenů zvyšuje. Také byste se měli vyhýbat mléčné stravě, která je bohatá na vápník, a místo vody z vodovodu pít raději tu minerální s nízkým obsahem vápníku.

Ilustrační snímek

Pyelonefritida neboli bakteriální zánět

Ledviny mohou být infikovány bakteriemi, které způsobují onemocnění zvané pyelonefritida, projevující se bolestí v oblasti ledvin a boků, kolem pasu a někdy i v břiše. Doprovodným příznakem bývá i horečka stejně jako krev, bílkoviny a bílé krvinky v moči. Postižený rovněž mívá časté nutkání na močení.

Možnosti léčby: Cílem léčby je potlačení zánětu a prevence jeho opětovného návratu. Zásadní je při tomto onemocnění včasně zahájená léčba, klidový režim a dostatečný příjem tekutin.

Varovné signály, že máte nemocné ledviny. Otoky, únava i pachuť v ústech

Jak se jim bránit? Významnou roli v prevenci hraje pravidelné a úplné vyprázdnění močového měchýře. Vymočte se vždy, jakmile ucítíte nutkání. Čím déle zůstává moč v těle, tím pravděpodobněji mohou minerály vykrystalizovat v kameny a tím větší je nebezpečí, že se rozmnoží i bakterie.

Ilustrační fotografie

Chronické selhání

Diagnózu chronického onemocnění ledvin si od lékaře nejčastěji vyslechnou diabetikové a lidé, kteří se dlouhodobě neléčí s vysokým tlakem. Další významnou ohroženou skupinou jsou lidé s velkou nadváhou, kuřáci a pijáci alkoholu.

Onemocnění se hlásí častým močením, otoky, zvýšeným krevním tlakem a nepohodlím v oblasti beder. Později se může projevit únava a bolesti.

Možnosti léčby: Řešení chronického selhání ledvin je primárně postavené na léčbě jeho prvotní příčiny. Rychlost zhoršování funkce ledvin bývá velmi individuální a ovlivňuje ji především to, jestli pacient dodržuje léčebný režim. Pokud se tak neděje, dostaví se poměrně záhy konečné stadium v podobě selhání ledvin. V takovém případě už je nutné jejich funkci nahradit dialýzou, nebo dokonce transplantací.

Jak se jim bránit? Základem prevence je dobrá kondice, dostatek pohybu i tekutin a zdravá strava, stejně jako udržování optimální výše tlaku a hladiny cukru v krvi. Pokud spadáte do rizikové skupiny, nechte si ledviny vyšetřit.

Komu hrozí selhání ledvin?

Odhaduje se, že přibližně jeden z pěti mužů a jedna ze čtyř žen ve věku 65 až 74 let a polovina lidí starších 75 let má chronické onemocnění ledvin. Na světě jím trpí každý desátý člověk a více než dva miliony lidí podstupují dialyzační léčbu prostřednictvím tzv. umělé ledviny. Stručně řečeno, čím starší jste, tím je selhání ledvin pravděpodobnější.