Neděle 8. prosince 2019, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 8. prosince 2019 Květoslava

Puchýře: trápí občas každého, jak na ně? Hlavně nepropichovat!

aktualizováno 
Puchýř vzniká uvolněním první vrstvy kůže od druhé, kdy se vzniklá kapsa naplní tekutinou. Obvyklou příčinou bývá zvýšené tření v místě vzniku. Obvyklá rada je nepropichovat a aplikovat „vlhké hojení“.

Nohy běžce po několika závodech | foto: Barbora Topinková, Rungo.cz

Po hrdinném výkonu na Žebrácké pětadvacítce se mi na obou chodidlech vytvořily puchýře o celkové výměře šestatřiceti centimetrů čtverečních. Místo mírného vyklusávání a následného tréninku jsem čtrnáct dní proseděla s nohama nahoře.

Důvod? Moje blbost – bavlněné ponožky, které se mi v botách hrnuly a hrnuly, a adrenalin z krásného závodu, který mi včas neprozradil, že se v botách chystá nějaký podraz. Od té doby jsem se na studium puchýřologie zaměřila opravdu výrazně.

Veronika – Brněnský RUNGO výběh

Veronika – brněnský Rungo.cz výběh

Jakub – propíchnutí puchýře nití

Jakub – propíchnutí puchýře nití

Bára - Žebrácká 25

Bára - Žebrácká 25

Michael – Beskydská 7

Michael – Beskydská 7

Puchýř a jeho vznik

Ačkoliv puchýře mohou vznikat také působením extrémních teplot, chemikálií, 

Kde vzniká potíž?

Lidská kůže se skládá ze tří základních vrstev, kterými jsou pokožka, škára a podkožní vazivo. Pokožka (epidermis) je tvořena mnoha vrstvami buněk, které se neustále dělí a kvůli čím dál větší vzdálenosti od zdroje krve a živin v horní vrstvě soustavně rohovatí a odlupují se. Za celý život se takhle z člověka odloupne asi 20 kilogramů mrtvých buněk. Škára (dermis) je pevná vazivová vrstva kůže, ve které sídlí nervová zakončení, kapilární síť, kožní a mazové žlázy a vlasové cibulky. Ze škáry se do pokožky dostávají živiny, a aby tato plocha byla co největší, jsou škárové papily výrazně zvlněné, což mimo jiné způsobuje zvlněné struktury na otiscích našich prstů, které zkoumá daktyloskopie. Podkožní vazivo obsahuje tukové buňky a receptory tahu a tlaku a jeho funkcí je izolovat a chránit svaly a nervy. V případě žen mají také funkci okrasných tukových polštářů.

běžci a chodci řeší trápení s puchýři vzniklými kvůli tlaku nebo tření. Puchýř vzniká uvolněním první vrstvy kůže od druhé, tedy pokožky od škáry, a to právě vlivem opakovaného dlouhodobého tření a tlaku. Vzniklá kapsa mezi těmito vrstvami kůže se naplní tekutinou (tkáňovým mokem) a puchýř je na světě.  Pokračujeme-li v tření dále, puchýř praskne a vznikne rána otevřená až na škáru, která je velice náchylná ke vniku infekce a na které posléze vzniká strup hojící se až týden.

Puchýřová první pomoc

Existuje spousta receptů na to, jak ošetřit puchýře čerstvé nebo stržené, jak na puchýř, na kterém se už neběhá, nebo na puchýř, na kterém se ještě běžet musí. Zlatým pravidlem ale je zamezit vzniku infekce. Léčba se pak umí pěkně protáhnout nebo dojít až do stádia otravy krve. Při něm se od postižené končetiny šíří červené pruhy, z puchýře vytéká místo čiré tekutiny bílý hnis a na vás půjdou mrákoty z horečky.

Obecně platí, že malé a neporušené puchýře se nepropichují. Tekutina, která se v puchýři shromáždila, totiž chrání postižené místo před dalším poškozením a udržuje na odhalené škáře sterilní prostředí. Ideálním způsobem ošetření těchto puchýřů je vlhké hojení za použití hydrokoloidních náplastí (například Compeed). Rány se totiž hojí mnohem rychleji ve vlhkém prostředí. Pokud už se nám podařilo puchýř strhnout, vrátíme (pokud je to ještě možné) strženou kůži zpět na místo, které desinfikujeme, potřeme hojivou mastí a přelepíme náplastí. Můžeme též aplikovat prostředky na vlhké hojení, ale účinek nebude tak rychlý jako v případě puchýře nestrženého.

Povolení propichovat

I když se propichování puchýřů obecně nedoporučuje, protože vzniklá rána je velice náchylná k zanesení infekce a hůře se hojí, v případě velkých a hodně naplněných puchýřů, které mají tak jako tak tendenci samovolně praskat, se propichování často s úspěchem provádí. Měli byste na to mít sterilní jehlu, nejlépe vyvařenou. Očištění ohněm je vhodné leda pro americký film – na jehle mohou ulpět částečky popela a dalších splodin hoření (vadí tedy i plamen ze zapalovače!) a udělat v ráně slušnou paseku. Jehlou puchýř jemně propíchhněte u kraje a vytlačte z něj tekutinu pomocí sterilních čtverečků gázy. Poté jehlou protáhněte nit a nechte její volné kopce viset mimo puchýř – nit bude absorbovat další tekutinu a udržovat ránu otevřenou. Takto ošetřený puchýř kryjte sterilním obvazem, případně ošetřete antibiotickou mastí.

Celou tuto akci provádíte na vlastní nebezpečí!

  V případě velkého puchýře, na kterém budeme muset ještě nějaký ten kus cesty uběhnout, lze jeho propíchnutí uvážit. Můžeme pak sice v běhu pokračovat bez výraznějších obtíží, ale hojení rány bude trvat nesrovnatelně déle. Navíc je třeba takovou ránu výrazně lépe chránit před dalším odíráním.

Puchýřová prevence

Většinu problémů je lepší řešit, ještě než nastanou, a pro vznik puchýřů to platí bezezbytku. Možná proto opravdu dobří běžci říkají, že trpí na puchýře jen výjimečně. Fundamentální je výběr dobré velikosti a tvaru bot.

Ty nekupujeme jen proto, že byly zrovna ve slevě, měly hezkou barvu a 38 je skoro stejně dobré jako 39. Běžecké boty mají být v závislosti na tvaru o půl čísla až číslo větší, než je vaše běžná velikost – amen! A protože puchýře se umí rády tvořit z mokrých bot, uvažte pro případy pohybu v dešti a sněhu nákup bot z nepromokavého materiálu.

Babské rady a porady

Baby a internetová fóra mají recept na všechno – od manželské krize až po rychlé zhojení puchýřů. Z těch zdravotně přežitelných lze jmenovat ošetření puchýře olejem z tea tree, přípravkem obsahujícím vysoce hydratační aloe vera, dezinfekcí jablečným octem nebo potřením Hemagelem. Velice účinné a osobně vyzkoušené je ošetření pomocí jitrocelu. Rozžvýkané listy se přiloží na puchýř, ovážou nebo zalepí a druhý den je místo suché, čisté a přes zjevné poškození použitelné. Dá se také použít tinktura z jitrocele, kterou si můžete buď koupit, nebo vyrobit doma, ale její účinky na hojení jsou mírnější, než je nálož  jitrocele v čerstvém stavu.

Domácí jitrocelová tinktura

Lístky jitrocele nasekáme nadrobno, vložíme do tmavé sklenice a přelijeme pálenkou nebo jiným čistým alkoholem tak, aby byly úplně ponořeny. Necháme louhovat asi čtyři týdny za občasného protřesení nádoby. Kromě ošetření drobných ranek se hodí také na afty, zánět dásní, štípance nebo jako kloktadlo při angíně.

Další zásadní věcí je výběr ponožek. Bavlna sice dobře saje, je lehká a vhodná i pro běžce s kožními problémy, ale zůstává mokrá, takže se snadněji dokáže shrnout. Proto je dobré investovat do ponožek z funkčního materiálu, který nohu výborně obepne. Zkušenější běžci na dlouhé tratě také radí obléci si dvoje ponožky na sebe – ke tření pak dochází mezi ponožkami a méně mezi ponožkou a vaší kůží.

Známé a často praktikované preventivní opatření je ošetření míst náchylných ke tvorbě puchýřů vazelínou nebo jelením lojem. Tyto látky se ale do kůže vstřebávají, a pokud víte, že nebudete mít čas vrstvu obnovit, od určité vzdálenosti asi dáte přednost preventivnímu přelepení nebo tejpování. Ideálním prostředkem pro protipuchýřové tejpování je klasická sportovní tejpovačka, i když existují i tací, co si vystačí s kobercovkou. Na internetu můžete najít tipy od podiatrů, jak přesně tejp provést.

Další možností je umístění speciálních polštářků a tejpů do bot. Ty mají tu výhodu, že se vám v případě posunu nebudou hrnout přímo na kůži. Rovněž se doporučuje vysypat ponožky jemnou vrstvou tělového pudru nebo dětského zásypu, což ale platí více pro chodce než běžce. Nemáte-li ho po ruce, stačí prý podle amerických zálesáků přejet vnitřkem ponožky po kůře stromu.

Máte-li puchýře, měli byste se dalšího běhu vzdát až do doby, než se zacelí. Většinou to bývá 5 až 7 dní. Není to doporučováno kvůli možné infekci, ale proto, že při běhu budete díky bolesti podvědomě kulhat a napadat na nepostiženou stranu, takže si vedle puchýře můžete vyrobit ještě nějakou další zdravotní potíž a rozhodit si běžecký styl.

Jak to dělají ultraborci?

Nemám je zrovna často, jen občas na kloubech prstů. Preventivně si dávám pozor na kvalitní ponožky. Pokud se už stane, tak třeba kvůli mokrým botám, a většinou je to do masa. Jako nejrychlejší léčení se osvědčily hydrokoloidní (gelové) náplasti. Dan Orálek

Asi netypická odpověď, ale puchýře jsem nikdy neřešil. Pokud přišly, tak jsem s nimi prostě běžel až do konce a pak propíchnul a druhý den zase běhal. V závodě jsem zatím nikdy boty neměnil, takže jsem katastrofy na nohách jen odhadoval. Někde jsem slyšel, že pokud je puchýř a sundá se bota, dá se to řešit tak, že se propíchne a vpich se zalepí vteřinovým lepidlem. Nejde tam pak žádná nečistota. Ale tuhle teorii jsem v praxi nezkoušel. Radek Brunner

Hlavně je důležité, jaké člověk používá boty a ponožky. Protože spousta lidí potom spíše řeší, jak puchýřům předejít v nevhodných botách. Osobně nohy vždy lehce promáznu krémem nebo vazelínou. Jen zlehka, ať nohy v botách/ponožkách příliš nekloužou. Pokud se už puchýř vytvoří, používám speciální gelové náplasti k rychlému hojení. Dobré boty a ponožky však nejsou stoprocentní recept, který vždy vede k zamezení tvroby puchýřů. Hlavně ve vlhkém terénu je možnost vzniku vysoká. A tady pomáhá nejvíce mazání. Tomáš Petreček

Žádnou prevenci při boji z puchýři nedělám, kromě běžeckých ponožek a dobře padnoucích běžeckých bot. V případech, kdy mě čeká delší běh, si možné oblasti vzniku puchýřů lehce namažu krémem. Když puchýř náhodou vznikne, propíchnu ho, vytlačím tekutinu a přelepím náplastí. Když se puchýř strhne, použiji náplast na puchýře Compeed, a když ji nemám, puchýř vydezinfikuji a natřu Novikovovým roztokem. Jiří Homoláč

Vánoce

Advent se pomalu blíží a spolu s ním nákupy vánočních dárků i pečení vánočního cukroví. Za vánoční atmosférou můžete vyrazit na vánoční trhy ve vašem okolí i do zahraničí.

  • Nejčtenější

Matka dovolila synovi, aby se ve dvou letech stal holčičkou

Jaime Clara z New Yorku před osmi lety porodila chlapečka. Už když mu byly dva roky ale viděla, že se nechová podobně...

Chtěl bych mámu na zápasech, přeje si malý fotbalista a my pomůžeme

Desetiletý Honzík by si přál, aby mohla máma jeho fotbalové zápasy ještě dlouho sledovat, jenže Jarka se už 20 let pere...

Žena chtěla krásný nos, po operaci ji však čekalo zděšení

Gizela Juarezová z Los Angeles zjistila pár dnů po druhé plastice nosu, že se jí špička nosu začíná zvětšovat. Myslela...

Ztraceni ve vlastních zájmech. Manželské etudy sledovaly další dvojici

Petr není zrovna rodinný typ a takového si ho Irena po devítileté známosti brala. Režisérka Hana Třeštíková je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

René se chtěl zabít. Teď omládl, má nové zuby a šanci, že potká lásku

Petr a René jsou kamarádi středního věku s podobným osudem. Oba mají za sebou rozvod, který s nimi mocně zacvičil, oba...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

Matka dovolila synovi, aby se ve dvou letech stal holčičkou

Jaime Clara z New Yorku před osmi lety porodila chlapečka. Už když mu byly dva roky ale viděla, že se nechová podobně...

Pivo jako zdroj nápadů i lepší nálady? Co na něj říkají vědci a lékaři

Jen málokdo dokáže pivo bránit tak zuřivě jako Češi. Je součástí našeho národního dědictví, pokladem i chloubou. Podle...

Katka za rok zhubla úžasných 27 kilo. V kabinkách už nešílím, raduje se

Kateřina Čelikovská se sama sobě nelíbila, všichni v rodině byli štíhlí, jenom ona obézní. A tak se pustila do hubnutí....

Premium

Premenstruační syndrom není náš nepřítel, ale spojenec, říká koučka

Žena a matka je pilířem celé domácnosti. Z toho plyne i její role směrem k dětem a manželovi. Pečovat, milovat,...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz