Atopický ekzém: nedejte mu šanci. Aby vás svědění nebrzdilo v pohybu

aktualizováno 
Může vás zaskočit jen v určitém ročním období nebo ve stresu, ale nejhorší formy atopického ekzému se objevují celoročně a na zvlášť nevhodných místech. Přečtěte si, jak si může běžec-atopik ulehčit svoje trápení.

Ze startu vás nemusí vyloučit ani atopický ekzém. Jen musíte být opatrnější. | foto: Profimedia.cz

OK, jste atopik. Jako dítě jste se v noci mohli uškrábat a nemohli jste mít psa. Jako dospělý už máte výsev ekzému jen někde. Běhat se s tím většinou dá, ale vaše kůže potřebuje přece jen trochu víc péče.

„U dospělých atopiků, je problém většinou lokalizován na končetinách. Sport jako takový jim problém nedělá, jen vzácněji dochází k podráždění vlastním potem. Proto se musí atopik o svoji kůži důkladně starat,“ říká dermatoložka Karolína Kykalová.

Co je atopický ekzém?

Atopický ekzém (atopická dermatitida) je chronické kožní onemocnění dané geneticky, jehož výsledkem je patologická imunitní odpověď organismu, která se projeví na kůži. Kůže atopiků je sušší a dráždivější a díky své tenkosti snadno umožňuje průnik alergenů. Má dlouhodobý charakter s opakovanými novými záněty a vzniká kvůli imunitní odpovědi na konkrétní alergen a také vlivem psychického stavu nemocného, projevy se výrazně zhoršují v obdobích stresu. Někdy je spojen s dalšími alergickými projevy (senná rýma, astma, kopřivky atd.) nebo potravinovou intolerancí. V české populaci jím trpí asi 10 procent dospělých a až 20 procent dětí.

„Doporučujeme spodní prádlo a oblečení bezprostředně přiléhající na kůži. Mělo by být z materiálů vyrobených přímo pro atopiky, což je ale dražší varianta, nebo alespoň ze stoprocentní bavlny. Speciání funkční prádlo je vyrobeno z vláken obsahujících mořské mřasy, ionty stříbra a bavlny a poskytuje citlivé a suché kůži postižené ekzémy či lupénkou ochranu před dráždivými faktory. Rozhodně se vyvarujte vlněného oblečení, citlivost ekzematiků bývá výrazná i na oblíbené merino v klasickém funkčním prádle,“ shrnuje lékařka možnosti oblékaní nedráždícího kůži.

Zásadní je ošetření po sportu. Používejte mycí prostředky bez dráždivých (zásaditých) složek nebo se omývejte jen vodou, podle potřeby. Pokud je na vaší kůži patrné, že se zrovna nacházíte v období zhoršení, třeba díky stresu nebo na přelomu ročních období (podzim/jaro), ošetřujte ji po umytí vhodnými promazávacími mléky a krémy na obnovu povrchové kožní bariéry.

Zapomínat se nesmí na ruce a chodidla, ruce jsou vystaveny v zimě chladu, chodidla vyšší námaze, zpocení a možnému zapaření. “V obou případech doporučuji při nálezu dermatitidy použít ochranné krémy i před sportem, v zimě a v chladu použít rukavice a kvalitní ponožky na ochranu a komfort rukou a chodidel,“ radí dermatoložka a na základě praxe doporučuje použít na kůži řady pro atopickou dermatitidu Lipikar AP od La Roche-Posay a Aderma-exomega, které jsou k dostání v každé lékárně. Ideální je samozřejmě vyvarovat se spouštěcích mechanismů výsevu ekzému v podobě stresu a najít a odrušit další spouštěče, například potravinovou intoleranci nebo další alergie.

Vychytávky pro běžecký trénink z pohledu atopiků

“Ekzém mám na rukou a kotnících skoro celý rok, ale v tréninku mi nepřekáží. Kdyby to bylo pod koleny jako v dětství, měl bych ale větší problém. Protože se chci maximálně vyhnout užívání mastí s kortikoidy, které ničí nadledvinky, dobře se o svou kůži starám. V zimě zásadně běhám s rukavicemi, protože jinak mi kůže popraská v linkách po celých prstech. V létě jdu z tréninku rovnou do sprchy, protože pot v popraskané kůži štípe a ekzém se horší. A mažu se mastmi na bázi konopí. Na ekzém si nestěžuji, běhat se s tím dá, ale chce to dodržovat určitá pravidla, aby si člověk zbytečně nezadělal na zhoršení stavu.” J.T., sprinter

“Manžel má atopický ekzém a jediným možným řešením je mazat před i po běhu. Prostě nepustit pot na pokožku. Před během něčím hodně mastným, po běhu o trochu méně. Na obličej doporučuje Annabisu Balcann, na pusu Lipsticann.” A.H.

“Mám atop v podpaždí, což je úplně na houby, v loketních jamkách a na ploskách. Nic než kortikoidy mi ale nezabírá.” E.S.

“Voskovat kůži včelím voskem. A hlavně na to nehrabat.”  K.Š.

 


Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

OBRAZEM: Rebelka s mezírkou mezi zuby. Madonna slaví jednašedesát

Madonna

Málokdo by této dámě s ďáblem v těle hádal jednašedesát let. Popová zpěvačka Madonna to na pódiu dokáže roztočit jako...

OBRAZEM: Slavné krásky zachycené bez make-upu a s ním

Nenalíčené herečky

Známé ženy se na večírcích neukazují bez dokonalého líčení a outfitu. V ulicích se však většinou procházejí bez...

Zázrak jménem chůze. Díky ní budete zdravější, šťastnější a chytřejší

Ilustrační snímek

Chůze je pro člověka nejpřirozenější fyzickou aktivitou, jejíž blahodárné účinky stále zbytečně podceňujeme. Díky...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz