Petržel detoxikuje, echinacea zažene únavu. Triky na povzbuzení organismu

  • 1
Únava a stres mají vliv na správné fungování imunitního systému. Proto je důležité právě v této těžké době o naše tělo správně pečovat. Poradíme vám několik skvělých triků na povzbuzení organismu.

Petržel detoxikuje tělo

Ilustrační fotografie

Díky vysokému obsahu manganu podporuje petržel játra při detoxikaci organismu. Tento prvek stimuluje enzymy, aby odbourávaly a z těla pak vylučovaly škodlivé látky, jako je třeba alkohol. Už jedna lžíce petržele pokryje denní doporučenou dávku manganu, což je 2–5 mg. A svým obsahem 5,5 mg železa v 100 g předčí dokonce i hovězí maso. Pokud naše krev obsahuje dostatek železa, jsou pak všechny buňky optimálně zásobované kyslíkem.

Jak na to? Přelijte 2 lžíce nakrájené hladkolisté petržele 200 ml horké vody. Nechte odstát 20 minut a poté vypijte. Dopřejte si optimálně 2–3 šálky za den.

Celozrnné müsli dodává energii

ilustrační snímek

Při snídani místo croissantu plněného džemem raději sáhněte po čerstvém ovoci a celozrnném müsli. Odborníci na výživu tvrdí, že lidé, jejichž snídaně je bohatá na vlákninu, mají přes den víc energie. Vláknina se totiž postará o to, že organismus sacharidy z potravy odbourává pomaleji, takže hladina cukru v krvi je déle stabilnější.

Jak na to? Smíchejte 100 g špaldových vloček, 30 g drceného lněného semínka, 50 g sójových semen a 50 g směsi jedlých semínek (z obchodu se zdravou výživou). Tato směs vystačí asi na 15 porcí. K tomu vždy přidejte 1 jablko nakrájené na malé kousky a 150 g přírodního jogurtu – a ideální snídaně je na světě.

Ořechy zvedají náladu

Ořechy

Vlašské ořechy (denně stačí 3 kousky) nebo slunečnicová semínka (denně půl hrsti) mají mimořádně vysoký obsah hořčíku. Tuto minerální látku potřebuje naše tělo k produkci takzvaného hormonu štěstí – serotoninu. 

Kromě toho hořčík posiluje i nervy, takže ve stresových situacích máte dost síly na jejich zvládnutí.

Kysané zelí čistí střeva

Salát z kysaného zelí s jablky

Už 1 lžíce kysaného zelí denně (nejlépe hned ráno nalačno) má na náš organismus blahodárné účinky. Má pozitivní vliv na celkovou detoxikaci těla, obsahuje enzymy, probiotika, vitaminy a minerály. 

Laktobacily v kysaném zelí pomáhají při zažívání. Jsou velkým přínosem pro střeva, protože díky vysokému obsahu vlákniny působí jako „kartáč“ na vnitřnosti, nejen na střeva, ale i na játra. Zelí navíc pomáhá zmírnit chuť na sladké, má minimum kalorií a přitom vás výborně zasytí.

Echinacea zahání únavu

Třapatka nachová (Echinacea purpurea)

Cítíte se neustále unavení a bez životní energie? Pak vám může pomoct speciální kúra s bylinnými šťávami.

Jak na to? Pijte postupně po pěti dnech vždy 3x denně jednu lžíci bylinné šťávy, a to v tomto pořadí: prvních pět dnů pijte šťávu z třapatky nachové (echinacea), následně z kopřivy a posledních pět dní z pampelišky (všechny z prodejen zdravé výživy).

Masáž uší aktivuje mozek

Ilustrační snímek

Tato metoda má povzbuzující účinek na mysl a psychiku. Zvyšuje aktivitu středního mozku, povzbuzuje pozornost a bdělost a současně působí jako báječná relaxační masáž.

Jak na to? Uchopte oba ušní lalůčky mezi palec a ukazováček a několik sekund je hněťte. Potom pokračujte v masáži bříšky prstů pomalu podél okrajů uší. Postačí většinou už jenom 30 sekund, a to hlavně v době propadu energie po obědě, což trápí mnoho lidí.

Rozmarýn podporuje prokrvení

Rozmarýna

Nejnovější výzkumy potvrzují, že éterické oleje z rozmarýnu podporují prokrvení celého těla. Ranní koupel s přídavkem rozmarýnového oleje povzbudí krevní oběh a zároveň zvýší výkon mozku.

Jak na to? Přidejte 5–10 kapek rozmarýnového oleje do teplé koupele a asi 15 minut v ní buďte. Stejně zapůsobí aromalampa s rozmarýnovým olejem.