Chřipce antibiotika nepomůžou, zánět průdušek většinou vyléčí

  4:00
Na vysokou horečku vám lékař neporadí nic jiného než běžný prášek, horký čaj a postel, u kašle s teplotou se možná nakonec neobejdete bez antibiotik, protože může jít o zánět průdušek. Jak od sebe rozeznat příznaky běžných zimních chorob?
Teplotu do 38 stupňů léky nesrážejte (ilustrační snímek)

Teplotu do 38 stupňů léky nesrážejte (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Viróza

Posilte imunitu

Běžné nachlazení, o němž lidé často mluví jako o chřipce, protože má podobné, ale mnohem mírnější příznaky. Stejně jako u chřipky jsou za ní viry, a proto nemá smysl zkoušet na ni u lékaře antibiotika, ačkoli jsou rýma a kašel, které ji někdy provázejí, otravné. Mnohdy však zůstane jen u trochy bolesti v krku s tím, že člověk se necítí moc dobře. 

Příznaky:
Pomalý nástup potíží, jako je škrábání v krku, mírná bolest hlavy, svalů nebo kloubů. Rýma je zprvu vodová, později houstnoucí, pokud je však bílá nebo šedá, není třeba ji složitě řešit. Člověk se cítí unavený.

Léčba:
Zabírá klid, běžné léky na nachlazení, horký čaj, nemoc většinou netrvá déle než tři až pět dní, nic se nezkazí užíváním vitaminu C. Pokud se přidá rýma a změní se na žlutozelenou, znamená to bakteriální komplikaci a přinejmenším dětem je vhodné nechat předepsat kapky s antibiotiky.

Co dělat s horečkou

*Sráží se až nad 38 (u někoho i 39) stupňů, do té doby je spíše prospěšná, pomáhá tělu bojovat s infekcí, nesmí ale trvat déle než 48 hodin. 

* Pokud dětem měříte teplotu v konečníku či ústech, musíte od zjištěné hodnoty půl stupně odečíst. 

* Na srážení horečky jsou vhodné studené až ledové zábaly, ale pozor, ne na celé tělo, nejúčinnější jsou zábaly na zápěstí, ruce a nohy. 

* Skvělý je zábal s jablečným octem: přidejte do vlažné vody trochu octa a do roztoku namočte ručník či plenu, vyždímejte je a do látky nemocnému zabalte ruce a nohy, pokud je nemá při horečce studené. 

* Můžete střídat paracetamol s ibuprofenem – každé čtyři hodiny by se měl podat jeden lék vždy střídavě, interval nezkracujte. 

* K lékaři je potřeba zamířit, pokud horečka stoupá ke čtyřicítce a dotyčný je navíc schvácený, ztrácí vědomí nebo obtížně dýchá. 

* Horečnaté blouznění sice také dokáže vyděsit, ale s poklesem teploty zase odezní. 

* Stejně není důvodem k panice, že malému dítěti náhle vylétne teplota až k 39 stupňům, pokud celkově nevypadá nemocně. 

* Pozor, třeba u zánětu uší nebo angíny mohou mít děti naopak teplotu jen mírně zvýšenou, proto je třeba sledovat i další příznaky. 

Angína

Vyskytuje se v zimě, stejně jako v létě zvláště u lidí, kteří k ní mají sklony. Jde o nakažlivé onemocnění, typicky způsobené bakteriemi, nejčastěji streptokokem. Některé angíny jsou virového původu, odlišit by to měl lékař – ideálně pomocí takzvaného CRP testu, kterým může z kapky krve z prstu hned v ordinaci poznat, zda člověk bojuje s bakteriální, nebo virovou infekcí. 

Příznaky:
Kromě silné bolesti krku (a někdy i břicha) jsou pro angínu typické bílé "čepy" na mandlích, ale někdy se nemusí objevit. Horečka být může, ale nemusí, s výjimkou spálové angíny, pro niž jsou typické čtyřicítky, jinak se léčí stejně jako klasická angína.

Léčba:
Na bakteriální angínu jsou potřeba vždy antibiotika, s úspěchem stále ještě zabírá obyčejný penicilin. Na druhou stranu nevadí, když se nenasadí okamžitě. Pokud člověk onemocní třeba během neděle, není nutné jít na pohotovost, antibiotika v případě této choroby brání především následným komplikacím, jako je třeba postižení srdce. Kromě antibiotik připadají v úvahu léky na bolest a pak laktobacily, které pomáhají obnovit střevní mikroflóru, která kvůli antibiotikům dostane dost zabrat.

Chřipka 

Pro chřipku, což je virové onemocnění, je typický rychlý nástup, kdy člověka během několika hodin z plného zdraví začne silně bolet hlava, svaly i klouby. Postihuje děti i dospělé, nejnebezpečnější je pro seniory, zvláště pokud už trpí nějakou chronickou chorobou. Jinak není nutné ani vhodné s chřipkou chodit k lékaři, samozřejmě pokud nepotřebujete neschopenku, protože se dá zvládnout doma, léčba však trvá týden až dva. 

Příznaky: 
Vysoká horečka se zimnicí, silná bolest kloubů i svalů. Rýma se u chřipky neobjevuje, stejně jako u ní nebolí v krku, ale může se přidat suchý dráždivý kašel, který je vhodné tlumit. Pokud se objeví kašel s hleny, znamená to většinou, že se k virové chřipce připojila bakteriální infekce a návštěva lékaře je na místě, stejně jako když se člověku s chřipkou těžce dýchá, může to znamenat komplikaci v podobě zápalu plic. V obou případech jsou potřebná antibiotika, která jinak u chřipky k ničemu nejsou. 

Léčba:
Hlavní je klid na lůžku, dostatek spánku a tekutin, horečku je vhodné vypotit, k čemuž napomáhá pití horkého čaje. Tlumit příznaky pomocí léků na horečku a bolest. Podávat speciální protichřipkové léky, které jsou jen na předpis, nemá u běžných nemocných smysl.

Kašel 

Někdy je kašel jen vedlejším příznakem banální virózy, jindy může svědčit o tom, že člověk má zánět průdušek, nebo že mu dokonce hrozí méně častý zánět plic. Kašel se většinou objevuje jako komplikace chřipky nebo virózy, například když infekce z horních cest dýchacích postupuje přes dýchací trubici až do průdušek, kde se může rozvinout zánět, který dokáže správně vyhodnotit jedině lékař při poslechu. Zánět plic se potvrzuje rentgenem. 

Léčba:
Záleží na typu kašle, pokud je bez horečky, stačí dávat u vlhkého kašle přípravky na odkašlávání, poslední zhruba tři až čtyři hodiny před spaním. Na noc se kašel tlumí, stejně jako kašel suchý a dráždivý. Pokud začne v noci zničehonic kašlat malé dítě štěkavým kašlem a obtížně se mu dýchá, jde nejspíše o laryngitidu (zánět krku s otokem), na tu platí studený až mrazivý vzduch, proto je dobré jít s teple oblečeným dítětem třeba k oknu, jestliže se stav nezlepší, můžete podat kortikoidový čípek, když nepomůže, zavolejte raději lékaře. Zvláště děti, které neumějí smrkat, mohou hleny z nosu dráždit v noci ke kašli, ačkoli přes den je netrápí, pak je vhodné batolatům nebo předškolákům na noc dávat kapky na alergii, jako je třeba fenistil – zmírňuje otoky, takže sliznice se uklidní a hlenů bude méně.

Autor:
  • Nejčtenější

Sedmačtyřicetiletá žena se pyšní tělem dvacítky, může za to tanec

1. května 2024  8:40

Alice Hatcherová z Kalifornie mnohé šokuje svou dokonalou postavou, kterou si udržuje i před...

Pozor na přehnanou hygienu. Kdy sprchování může škodit zdraví?

28. dubna 2024

Asi to zní zvláštně, ale i přehnaná hygiena může škodit zdraví. Časté intenzivní sprchování vám...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Ireny: Nevlastní dcera k nám jezdí jako do hotelu, nic nedělá

29. dubna 2024

S partnerem jsme se poznali až ve středním věku, kdy jsme za sebou měli oba nepovedená a dávno...

Žena má rekordně dlouhé vlasy, užívá je i jako oblečení

29. dubna 2024  7:56

Aliia Nasyrovová má bez pár milimetrů vlasy dlouhé dvě stě osmapadesát centimetrů. Nyní je ženou s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S hubnutím mi pomohla chůze, říká Marie. Za rok shodila 15 kilogramů

30. dubna 2024

Paní Marie nikdy neměla problém přiznat, kolik váží. Přesto se pustila do hubnutí. A opravdu se jí...

Za znalosti o alergiích vyhráli knihu. Vyzkoušejte si kvíz také

26. dubna 2024,  aktualizováno  3.5 10:40

Alergií trpí v České republice každý pátý člověk. I proto jsme se během dubna snažili v tématu...

Vytrhli jsme z přírody sebe i zvířata, která teď trpí taky, říká alergolog

3. května 2024

Podcast Jak to, že během letošního jara trpí na oteklé sliznice a rýmu i lidé, kteří doposud alergičtí...

Mozek po padesátce už nereaguje jako dřív. Co se s tím dá dělat?

3. května 2024

Ať chcete nebo ne, právě po padesátce začne orgán zajišťující hlavně myšlení stárnout. Jde často i...

Puntíky jsou letos trendem. Návrháři je propašovali i do byznys módy

3. května 2024

Jedním z největších hitů tohoto roku jsou puntíky. Konečně trend, který sluší každému bez rozdílu...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...