Posilujte svou imunitu. Tipy, které vám pomohou přečkat zimu bez nemoci

  • 0
Je to každou zimu pořád dokola. Nachlazení, kašel, rýmy, virózy. Co udělat pro to, aby vás letos nemoci nedostihly? Myslete dopředu na to, jak průběžně posilovat imunitu. Polykat jen vitaminy, vás totiž nezachrání.
Ilustrační snímek

Existuje nespočet rad, jak imunitu posílit. Základem je však zajištění dostatečného množství vitaminů a minerálů v kombinaci s dobrou náladou a pohybem na čerstvém vzduchu.

Upřednostňujte spíše místní suroviny, v nichž je vitaminů mnohem víc než v ovoci, které sem putuje tisíce kilometrů a dozrává pod umělým světlem. Zdaleka však nejde jen o stravu. Co dalšího může pomoci vašemu imunitnímu systému?

Ozdravný smích

Nesmírně důležité je i pozitivní naladění duše, schopnost relaxovat a často se smát. Ne nadarmo se říká, že smích léčí a veselá mysl je půl zdraví. Smích totiž uvolňuje stres a tím posiluje imunitu, pouhá minuta intenzivního smíchu vám prý prodlouží život až o hodinu.

Čas od času si tedy pusťte komedii, která vás rozesměje, nebo si do notýsku zapisujte situace, co vás pobavily, a občas jím zalistujte.

Ilustrační snímek

Zázračná probiotika

Dalším významným předpokladem dobrého fungování imunitního systému jsou probiotika. Jde o jakési aktivní normalizátory střevní sliznice, které ochraňují před přerůstáním patogenní mikroflóry ve střevech.

K jejímu narušení nejčastěji dochází při užívání antibiotik. Spolu s přípravky z lékárny jsou dobrým zdrojem dobrý probiotik kvašené produkty, kysané zelí a kefír.

Devět potravin plných probiotik, které vám zlepší imunitu, náladu i život

Ilustrační snímek

Vitaminy a minerály

Nutností je teď na podzim také dostatek „céčka“, jehož přirozeným zdrojem spolu s citrusovými plody jsou kysané zelí, růžičková kapusta a šípky.

Z ostatních jde hlavně o vitaminy E, D, B3. Na vitamin E jsou bohaté oleje z pšeničných klíčků, mléko, máslo či burákové oříšky. Nejlepším zdrojem „déčka“ společně se sluníčkem jsou rybí tuk a vaječný žloutek. Vitamin B3 najdete v játrech, libovém mase a v luštěninách.

Důležité jsou ale i minerály. Organismus potřebuje především zinek, selen a hořčík.

Aby tělo správně fungovalo. Víme, jaké vitaminy a minerály potřebujete

Většina bylinek má všestranné využití a hodí se do kuchyně, lékárničky i na...

Pomocníci z přírody

Ke stálicím mezi stimulanty imunity patří echinacea, respektive vylisovaná šťáva z čerstvě kvetoucích natí nebo tinktura z kořene.

Z dalších osvědčených léčivých rostlin je třeba zmínit rakytník řešetlákový, ženšenové přípravky, kurkumu, jadérka z grepu a lichořeřišnici. Ke konzumaci se hodí jak květy, tak i čerstvé listy a semínka.

S virózou si poradí chytré bylinky: rýmu zažene máta, kašel jitrocel

Ilustrační snímek

Aktivní pohyb venku

Zima a sychravo, že by psa nevyhnal. I přesto to chce vyrazit ven. Venku je dobré pobývat co nejčastěji, jedině tak se tělo může připravit na změny počasí. A k tomu se ideálně přiměřeně hýbat.

Není však vhodné začínat s náročnějšími fyzickými aktivitami. Pokud se žádnému sportu nevěnujete, zařaďte pravidelnou chůzi a procházky v přírodě.

Sedm zdravotních důvodů, proč je dobré začít s pravidelným pohybem