„Každý člověk je originál a u každého může imunitní systém fungovat trošku jinak. Já doporučuji používat zdravý selský rozum, věřit sám sobě, případně zkušenostem rodičů,“ říká doc. MUDr. JAROMÍR BYSTROŇ (71), CSc., primář Oddělení alergologie a klinické imunologie ostravské Fakultní nemocnice, který se imunologii věnuje více než čtyřicet let. „A další varianta? Vyzkoušet různá doporučení, a pak si udělat vlastní obrázek.“ V rozhovoru popisuje i to, jaké viry mění naši imunitu. Jak se mění virózy a proč? Jak posílit tělo před chřipkovou sezonou? A do jaké míry se dá imunita zlepšovat? | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Posílený imunitní systém si poradí i s novou infekcí, říká docent Bystroň

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Kolem posilování imunity panuje mnoho mýtů a omylů. „Každý člověk je originál a u každého může imunitní systém fungovat trošku jinak,“ říká imunolog Jaromír Bystroň, který se tematice věnuje více než čtyřicet let. Jak se mění virózy a proč? Jak posílit tělo před chřipkovou sezonou? A do jaké míry se dá imunita zlepšovat?
Lékaři Česka

„Doporučuji používat zdravý selský rozum, věřit sám sobě, případně zkušenostem rodičů. A další varianta? Vyzkoušet různá doporučení, a pak si udělat vlastní obrázek,“ radí primář Oddělení alergologie a klinické imunologie ostravské Fakultní nemocnice. V rozhovoru Bystroň popisuje i to, jaké viry mění naši imunitu.

V knize Zázračná imunita Američana Matta Richtela jsem se nedávno dočetla, že do jisté míry je pro naši imunitu prospěšné, když sem tam sníme jídlo, které nám spadne na zem, nebo když se děti dloubají v nose.
Ano, to jste vlastně jinými slovy popsala přirozenou imunizaci. Jako imunologové často říkáme, že děti si mají hrát venku, hrabat se v písku a pohybovat se v přírodě. Tak se imunizují. Jejich imunitní systém má velkou kapacitu, a aby vyzrával, potřebuje podněty zvnějšku. Ty nenahradíte vitaminy ani doplňky stravy! Dokonce je dobré, když si v dětském věku proděláme běžné nemoci. Funguje to jako školení imunitního systému, které probíhá v dětském kolektivu: v mateřských školkách, ve škole a podobně. Jistě, od nejtěžších infekcí se snažíme děti chránit očkováním. Imunitu tak budujeme i uměle. Ovšem je dobré, když se proti běžným infekcím děti imunizují samy a když se imunitní systém vyškolí sám.

Základem by měla být přirozená strava z regionu, odkud pocházíte, na jakou jste stavěná. Rozhodně je větší užitečnost z jablka než z manga.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
, Téma

Seriál Lékaři Česka