ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Hypnóza může pomoci s fobií i kouřením. Není ovšem pro každého

  • 0
Bojíte se létání nebo zubaře? Chcete přestat kouřit, zbavit se nespavosti, chronické bolesti, závislosti na alkoholu či si zvýšit sebevědomí? Možná je právě hypnóza odpovědí na vaše problémy.

Hypnóza pracuje s konceptem vědomí a nevědomí. Pacient se s pomocí hypnotizéra dostane do změněného stavu vědomí, ve kterém vyslechne jeho příkazy. S nimi se ztotožní a přijme je za vlastní.

Hypnóza se dá použít i jako analgetikum. Praktikují ji například stomatologové u pacientů, kterým třeba z důvodů problémů se srdcem nemohou dát znecitlivující injekci. Dokonce i v České republice už byla provedena operace, při které lékaři ze zdravotních důvodů místo narkózy použili hypnózu. Co naopak nefunguje, je výuka jazyků v hypnóze. Ačkoliv vám tato metoda umožní se maximálně soustředit, rozhodně neočekávejte, že po probuzení budete hovořit jako rodilý mluvčí.

Tímto způsobem se může zbavit závislosti na cigaretách, neplodnosti, nespavosti, stresu i bolesti, jež z lékařského hlediska nemají zjevnou příčinu.

Jak vypadá terapie

Klient se posadí v křesle nebo položí na gauč a terapeut zaměří jeho pozornost na jeden bod na dveřích či na stropě. Následně ho klidným hlasem uvede do spánkového stavu.

Trénovaní jedinci usnou za pět sekund, ostatní zhruba za dvě až tři minuty. Nejde ale o klasický spánek. I potom, co zhypnotizovaný jedinec usne, stále slyší terapeutův hlas, který s ním komunikuje. Konkrétní postup už záleží na tom, čeho by se potřeboval zbavit.

Pomůže překonat fobie

Nejvíce se hypnóza osvědčuje u psychosomatických problémů a fobií. K těm nejčastějším patří strach z létání a jízdy metrem. V tomto případě je dobré vyzkoušet behaviorální hypnózu neboli nácvik chování.

Strach z nemocí i o zdraví. Netýkají se tyto fobie i vás?

V hypnóze klient nejprve přijde na stanici metra, sjede dolů po eskalátorech a nakonec jezdí ve vagonu. Pokud hypnoterapeut ví, že za trauma může nějaký zážitek z minulosti, tak se k němu vrátí. Tímto způsobem se lze zbavit i kouření nebo jiných závislostí.

Pro koho je vhodná

Každého člověka je možné zhypnotizovat jen do určité míry. Existuje malé procento osob, které nelze zhypnotizovat vůbec, anebo naopak usnou hned a udělají, cokoliv jim hypnoterapeut nařídí.

Dobrou zprávou je, že k dosažení žádoucích terapeutických výsledků stačí i poměrně lehká hypnóza. Klient v každém případě musí chtít svůj problém řešit. Pokud někdo vnitřně nechce, není o tom přesvědčen, hypnóza u něho nebude fungovat.

Kolik sezení je třeba

Jednorázová hypnóza vás fóbie nezbaví. K tomu, aby se dostavily výsledky, je zapotřebí alespoň osmi sezení, někdy i více. Hypnoterapeut se také musí s klientem dobře seznámit a především zhodnotit, zda se pro něj tato metoda vůbec hodí.

Důležitá je i samotná jeho osoba. Volte vždy akreditovaného, ideálně vystudovaného klinického psychologa či psychoterapeuta. Na pozoru buďte před šarlatány, kteří vás chtějí jen připravit o peníze.

Víte, že...

  • Zhruba tři procenta lidí nelze vůbec zhypnotizovat. Stejný počet lidí ale naopak upadne do hypnotického spánku velmi snadno.
  • Úroveň hypnózy má rozmezí deseti stupňů hloubky.
  • Hypnabilita čili schopnost být zhypnotizován vrcholí mezi devátým a dvanáctým rokem života, později zvolna klesá.
  • Hypnoterapeut klienta uspí během pěti sekund až několika minut.