Pět důvodů, proč byste neměli vynechávat snídani

  • 22
Pokud patříte mezi ty, kteří si bez snídaně nedovedou představit začátek dne, můžete si gratulovat. Zdravá a nutričně vyvážená snídaně totiž přináší hned několik zdraví prospěšných výhod.
Ilustrační snímek

Správná snídaně vám pomůže vykročit do nového dne pravou nohou a odborníci na výživu, lékaři a fitness trenéři se shodují, že bez snídaně bychom z domu odcházet neměli. Podle odborníků by měla tvořit 20 až 25 procent celkového denního příjmu energie. První jídlo dne po dlouhé noční přestávce nastartuje vaše tělo i mysl a dodá potřebný přísun energie.

Mnoho lidí, kteří se snaží zhubnout, nesnídají v domnění, že tak mohou „ušetřit kalorie“ a tím zvýšit své šance na shození nadměrných kilogramů. Nepravidelné stravování a dlouhé pauzy mezi jídly však mohou vaši snahu o zhubnutí naopak zmařit. Navíc hladový člověk sní při dalším jídle obvykle daleko více, než co ušetřil vynecháním snídaně. 

Někteří lidé také mají obavy, že se snídaní takzvaně rozjí a celý den pak budou mít potřebu něco nekontrolovatelně ukusovat. Zde ovšem velice záleží na tom, jakou snídani zvolíte.

Pokud si po ránu na prázdný žaludek dáte snídani s vysokým glykemickým indexem (GI), jako je například houska s džemem, dojde k rychlému vyloučení inzulinu následovaného hypoglykemií a pocitem hladu. To se pak může projevit celodenní chutí na sladké. Snídaně s nízkým GI naopak zaručí, že nebudete mít potřebu až do svačiny nic uzobávat.

Hodně jedinců také nesnídá z jednoho prostého důvodu – nemají prostě po ránu hlad. Je pravda, že po probuzení je hladina cukru v krvi vyrovnaná a vy tak opravdu hlad pociťovat nemusíte. Nicméně vaše tělo je po dlouhé noci připravené na nový příval energie z jídla, aby se mohlo připravit na nový den. Pokud si nedopřejete snídani a nezajistíte tak potřebnou dodávku energie, budete brzy unavení a prozíváte celé dopoledne. Hrozí také, že se nebudete schopni tolik soustředit na svou práci či studium a budete celkově otupělí.

Snídat byste také měli pokud možno nerušeně a v klidu. To znamená vsedě u stolu, bez televize či internetu nebo vyřizování pracovních záležitostí. Rovněž nemá moc smysl nutit se sníst hned po ránu něco, co vám prostě nechutná. 

Na snídani byste se měli těšit a ne ji do sebe cpát s odporem jen proto, že jste slyšeli, že právě tento pokrm je po ránu nejzdravější. Naštěstí existuje nepřeberné množství potravin a jejich kombinací, které můžete po ránu snídat. Určitě si i vy dokážete najít takovou, která vám bude chutnat a zároveň bude mít nízký GI a bude prospěšná pro vaše zdraví.

Ať už jste zastáncem každodenní snídaně nebo z nějaké důvodu patříte mezi ty, kteří se bez jídla po ránu obejdou, možná vás bude zajímat, proč je vlastně dobré snídat.

hubnutí

Snídaně snižuje BMI a přispívá k hubnutí

Vynechávání ranního jídla může především s přibývajícími léty vést ke zpomalení metabolismu. Aby váš metabolismus správně fungoval, je nutné stravovat se pravidelně a nedělat mezi jídly příliš dlouhé pauzy. A přestávka mezi večeří a dopolední svačinou či dokonce obědem, kdy snídani přeskočíte, je prostě až moc dlouhá. Není proto divu, že se metabolismus zpomalí a vy tak budete přibírat na váze.

Vědci také prokázali, že osoby, které ráno nesnídali, vykazovali vyšší body mass index (BMI). Je to dáno mimo jiné tím, že lidé, kteří snídají, se obecně stravují zdravěji než jedinci, kteří snídaním neholdují. 

Navíc, jak už jsme zmínili výše, správně zvolená snídaně vás zásobí dostatkem energie a vy se tak přes den nemusíte přejídat a dohánět chybějící energii.

Podle nutriční specialistky Moniky Bartolomějové však souvislost mezi snídaní a hubnutím není až tak jednoznačná.

„Některé studie ukazují, že pokud se snídaně vynechá, nebo se posune na později, nemá to nijak na redukci váhy vliv. Snídat však doporučuji a to především proto, abychom se vyhnuli vlčímu hladu, který nás může ovlivnit ve výběru potravin a to především směrem k výběru sladkého jídla, či fast foodu. Otázkou spíše je, kdy snídat. Preferuji snídat v klidu a ne ve shonu, který často ráno v domácnostech panuje. To raději snídejte o něco později, než za pochodu. Každý jsme však individuální, takže budeme mít jiné potřeby, které je nutné stanovit komplexní diagnostikou,“ vyjádřila se nutriční specialistka Bartolomějová.

Ilustrační snímek

Snídaně prospěje vašemu srdci a sníží riziko vzniku cukrovky

Vyvážená snídaně může mít podle odborníků pozitivní vliv na vaše srdeční zdraví. Vědecká studie publikovaná v časopise Circulation ukázala, že muži, kteří vynechávají snídani, mají o 27 % zvýšené riziko srdečního záchvatu nebo srdečních onemocnění než pánové, kteří pravidelně snídají. 

Opět je však zásadní správný výběr snídaně. Určitě vašemu srdci neprospěje talíř plný mastných koblih nebo palačinek s hromadou marmelády a šlehačky. Vhodně zvolená snídaně však podle odborníků snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, která mohou vést až k infarktu.

Zdravá snídaně také stabilizuje hladinu krevního cukru, čímž potlačíte chutě na sladké a vyvarujete se tak konzumaci nezdravých potravin během dopoledne. Naopak vynechání snídaně, nebo dlouhé pauzy mezi jídly způsobí, že budou buňky v těle méně citlivé na hormon inzulín. To vede k nadbytku cukru v krevním oběhu, nadprodukci inzulínu a následně k přibývání na váze a v těch horších případech dokonce i k cukrovce.

Ilustrační snímek

Správně zvolená snídaně pomůže ke zdravým svalům

Dostatečný přísun bílkovin v ranních a dopoledních hodinách vás nejen příjemně zasytí a udrží vaše chutě na uzdě, ale také přispěje k vytvoření a udržení svalové hmoty. Mnoho lidí však po ránu do jídelníčku bílkoviny nezařazuje, jejich snídaně se většinou skládají převážně ze sacharidů, a to je podle expertů na výživu velká chyba. 

K tvorbě a regeneraci svalové tkáně je totiž důležité, abyste svůj příjem bílkovin rovnoměrně rozložili do celého dne, snídani nevyjímaje. Správně vyvážená snídaně by podle některých odborníků měla obsahovat 20 až 30 gramů bílkovin. Toto množství vás dokáže dokonale zasytit a zároveň udržet zdravé svaly. Sacharidy zase zajistí dostatečný přísun energie.

Banánová bomba

Snídaně navyšuje příjem vitaminů a minerálů

Milovníci snídaně získají velký podíl jejich doporučené dávky živin hned během prvního jídla. Odbornice na výživu profesorka Nancy Auestadová z Dairy Research Institute v Utahu dokonce odhaduje, že po ránu můžete ze snídaně získat až 58 % denní dávky vitaminu D, 42 % vitaminu B12 a 41 % vitaminu A. Samozřejmě za předpokladu, že vaše snídaně bude nutričně správně vyvážená. 

A o tento velký podíl živin byste mohli přijít jen tím, že přeskočíte své ranní jídlo. Profesorka Auestadová upozornila, že nedostatek vitaminu D byl spojen s vyšším rizikem rakoviny, cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění.

Osoby, které pravidelně snídají, si také obecně vybírají lepší a kvalitnější potraviny v průběhu dne. Jejich strava je tak pestřejší a rozmanitější než u jedinců, kteří po ránu nesnídají. Ti totiž během dne kvůli nedostatku energie a vlčímu hladu volí častěji nezdravé kalorické pokrmy, sladkosti a smažená jídla.

mozek (ilustrační foto)

Vhodná snídaně pomůže vašemu mozku

Po ránu nestačí jen vypnout ten protivný budík a rozpohybovat své tělo, potřebujete také nastartovat svůj mozek. A kupodivu vám k tomu může dopomoci dobrá snídaně. Vědecká studie totiž ukázala, že kvalitní pokrm hned po ránu zlepšuje kognitivní schopnosti.

Ve studii zveřejněné v časopise Physiology & Behavior děti, které snídaly každé ráno, vykazovaly ve škole lepší výkony, než jejich spolužáci, kteří z nějakého důvodu snídani neměly. Nejlepších výsledků přitom dosáhli ti školáci, kteří snídali zdravé pokrmy, jako je třeba kaše z ovesných vloček v porovnání s dětmi, které jedly sladké kupované cereálie s mlékem.

„Jídlo, které jíme, ovlivňuje nejen náš výkon, ale také náladu. Pokud chceme fungovat na vysoké obrátky, je nutné, aby snídaně obsahovala všechny živiny. Často jsou snídaně čistě sacharidového rázu a to není vhodné. Pokud zařadíme bílkoviny a tuky, pak nás tato strava na delší dobu zasytí. Pokud bude snídaně obsahovat bílkoviny, tuky a pomalé sacharidy, pak bude i hladina krevního cukru stabilní a my se budeme plně věnovat dopoledním aktivitám a ne tomu, co bychom kde ještě snědli, či netrpělivě vyhlíželi čas oběda,“ dodala nutriční specialistka Monika Bartolomějová.

, pro iDNES.cz