Dejte nám také naději, volají pacienti

  0:01
První pacient po úrazu míchy podstoupil před dvěma týdny unikátní zákrok. Dostal kmenové buňky. Většina lékařů má teď spíš starosti. Volají jim desítky lidí. Byl první v zemi a zřejmě i v Evropě. Ochrnul po skoku do vody a tým lékařů motolské nemocnice a vědců Akademie věd mu aplikoval kmenové buňky.

To je vše, co dokázali vědci říci s jistotou. Zda kmenové buňky odebrané z vlastní kostní dřeně mladého muže nějak obnoví jeho ochrnutou tkáň (jak zní hypotéza), to se teprve uvidí. A nejdřív za několik měsíců.

V nemocnicích, kde leží lidé s poraněním míchy a perspektivou invalidního vozíku, však ihned po zveřejnění této zprávy nastal poprask. Neurochirurg Richard Lukáš z liberecké nemocnice zvedl jen za dva dny čtyřicet telefonů.

Volali příbuzní a žádali tuto léčbu pro své děti, manžele, rodiče. "Začínalo to vždy lehce agresivně, proč prý tamten ano a oni ne. Bohužel v tomto případě nemáme dost informací, abychom jim fundovaně odpověděli," uvedl Lukáš.

Alena Kábrtová z Centra Paraple, jež pomáhá lidem na vozíku, jeho slova potvrzuje: "Je to šílené, rodiny lékaře bombardují. Mají pocit, že lékaři pro jejich blízké nedělají všechno, že je neléčí podle nejnovějších poznatků medicíny."

Lékaři: Co máme říkat?
Lékaři se příští týden chtějí setkat s profesorkou Evou Sykovou, ředitelkou Ústavu experimentální medicíny a vedoucí projektu kmenových buněk. Chtějí se od ní dozvědět, co mají pacientům říkat.

Profesorka Syková opakuje to, co již bylo řečeno: "Hodí se to jen pro pacienty bezprostředně po úrazu - a zatím nemůžeme garantovat úspěch. Ta věc je v úplném začátku, do studie bychom rádi zahrnuli dalších třicet pacientů." Těmi "vyvolenými" budou ti, kteří se budou hodně podobat tomu prvnímu. (To aby pak vědci dokázali lépe vyhodnotit, zda metoda funguje.)

Naděje versus zklamání
Jenže lidé většinou vnímají jen to, že je tu něco převratně nového. "To, že je to teprve výzkum, jde často mimo ně," říká neurolog z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Evžen Růžička.

A děje se to pokaždé, když se něco nového objeví. V červenci například lékaři téže nemocnice poprvé použili kmenové buňky k léčbě srdce po těžkém infarktu. Zatím u dvou lidí.

"Měl jsem pak asi deset telefonátů. Všem jsem musel vysvětlit, že ta metoda se dá použít jen u akutních pacientů a že je to teprve ve vývoji," řekl kardiolog Michael Aschermann. "Vždycky to trvá. Když byl objeven penicilin, taky ho nejdřív dostali lidi v Londýně."

Podobně velkou vlnu nadějí (dodnes nenaplněných) mezi lidmi způsobila před časem devitalizace. Onkologové nedělali nic jiného, než že zvedali telefony. Mnozí pacienti odmítali klasickou léčbu a žádali právě tuto metodu.

"Podobné situace, byť v menším měřítku, zažíváme čtyřikrát do roka. Spíš nám to škodí, protože lidé si dělají nepřiměřené naděje a my lékaři jim přinášíme zklamání.
Obávám se však, že tento fenomén nemá žádné východisko," říká neurolog Růžička.

Dokud nezačnou chodit boháči, jsem v klidu

Jiří Venzara ochrnul před dvaceti lety. To mu bylo devatenáct. "Hupsnul jsem do vody - a tím jsem si předplatil tuhle formuli," říká o svém vozíku, k němuž je dnes připoután. I on tehdy hledal vše, co by mu mohlo pomoci postavit se na nohy. Přesně podle hesla "tonoucí se stébla chytá".

"Naštěstí v rehabilitačním ústavu v Kladrubech byli mladí vozíčkáři - a pak ti staří s racionálním pohledem na věc. A ti nám říkali: Na vozíku jsou dnes i bohatí lidé. A kdyby existovalo cokoli, co by je mohlo postavit na nohy, tak by si to jako první koupili."

I Jiří Venzara se tehdy totiž upnul k nové metodě léčby, kterou propagoval ruský profesor Jumašev. Snažil se vyléčit přerušenou míchu jakousi variací srdečního bypassu - překlenutím postiženého místa nervem z jiné části těla. Takto se například pokoušel vyléčit zpěvačku Mariku Gombitovou.

Profesor Vladimír Beneš, někdejší přední český neurochirurg, na tu dobu vzpomíná: "Dal jí do nohou dlahy a opřel ji o zeď. Ta fotka vyšla tady v novinách - a vozíčkáři v Kladrubech udělali vzpouru. Odmítali rehabilitovat a žádali operaci.

Osobně jsem tehdy musel v ruštině napsat asi 30 žádostí. Jumašev operoval jediného z nich. A jak skončil, vůbec netuším." Podle Jiřího Venzary je však přirozené, že se lidé upínají k jakékoli nové naději.

"Takovému člověku to nevysvětlíte. I já jsem si, když jsem přijel do Kladrub a viděl lidi, co jsou na vozíku, myslel: takhle nedopadnu. Dnes říkám: Dokud nechodí vedoucí stáje formule 1 Frank Williams, tak se nic neděje."

  • Nejčtenější

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

OBRAZEM: Rebelii mají v genech, sestra Kate Mossové se ráda obnažuje

30. dubna 2024  8:09

Šestadvacetiletá modelka Lottie Mossová je ještě větší rebelkou, než její nevlastní sestra Kate...

Udělejte z každého jídla zážitek. Nečíst a vypnout telefon je základ

30. dubna 2024

Schválně, zkuste popsat, co jste měli dnes k snídani. A snažte se nevynechat ani jeden detail....

S hubnutím mi pomohla chůze, říká Marie. Za rok shodila 15 kilogramů

30. dubna 2024

Paní Marie nikdy neměla problém přiznat, kolik váží. Přesto se pustila do hubnutí. A opravdu se jí...

Panny čeká láska, Vahám se uleví. Čarodějnicový tarotskop pro všechna znamení

30. dubna 2024

Symbolika čarodějnicového pálení ohňů je nejen definitivní tečkou za zimou a snahou o spálení...

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...